Miért szidják állandóan a Corvinust?
Sajnos Magyarországon kialakult ez a tipikus gyűlölködő mentalitás, hogy az a menő, ha mindenki lenézi a másikat. A mérnökök lenézik a közgazdászokat, a közgazdászok lenézik a bölcsészeket, az orvosok lenéznek mindenkit. Aztán megjelenik a sok panelproli, aki a billentyűzet mögül osztja az észt, hogy mennyire felesleges ilyen meg olyan diploma, mert ha nem proginfót vagy gépészmérnök szakot végzel a Mekiben végzed. Eléggé egybites világ lenne az, amely csak műszaki szakemberekből és szoftverfejlesztőkből állna. Sokan már még a jogász képzést is gyakran leszólják és büfének titulálják, ami végképp nevetséges. Ez a fennkölt stílus úgy vettem észre leginkább a kevésbé értelmes BME-sekre jellemzőbb, persze megfigyelhető sok informatikusnál/orvosnál/jogásznál is. A probléma ott gyökerezik, hogy rengeteget sz*patják őket a diplomáért, és beléjük is nevelik ezt a káros felsőbbrendű tudatot. Nyilván tisztelet a (nagyszámú) kivételnek, nagyon sok BME-s ismerősöm van, és túlnyomó részük rendkívül jó fej. Ez a gyűlölködő, büfészakot acsarkodó réteg a kisebbséget képezi mindenhol.
Tehát semmi értelme ennek a büfészakozásnak sem a Corvinus, sem más intézmény esetében. Sok éves tapasztalat azt mutatja, hogy akkor jár a legjobban az ember, ha azt választja, amit igazán szeret és élvezi csinálni, és akkor jó eséllyel úgyis megtérül majd a befektetett munka. Ismerek én BME-s mechatronikai mérnök szakon végzett diplomás embert, aki hónapok óta nem talál állást, mert nem rendelkezik a megfelelő kompetenciákkal, és ismerek olyan andragógiát végzett fiatalt, aki 300 nettó feletti fizetéssel indította a karrierjét 1-2 éve mindenféle protekció nélkül. Válassza mindenki, amit szeret, aztán hozza ki abból a maximumot.:)
Őszintén, egy BME-s hallgató mégis honnan tudná, hogy milyen a Corvinus? Nem tudhatja. Ez fordítva is igaz. Én már a munkapiacon vagyok, láttam mindenféle egyetemi végzettséggel rendelkezőket. Nem számít honnan jöttek. Láttam már haszontalan BME-st, és zseniális OKJ-st.
Az egyetem olyan, mint egy asztal, telepakolva tudással. Az már a hallgatótól függ, hogy mit vesz le az asztalról.
egyetértek az előző két hozzászólóval. nekem is van villamosmérnöknek tanuló ismerősöm, aki állandóan beszólogat nekem és megjegyzéseket tesz arra, amit én tanulok. itthon valamiért kialakult az a kép az egyetemekről, hogy szakmát adnak a végzettek kezébe, pedig az egyetem valójában tudást ad, és az adott ember használja fel ezt a tudást arra, amire akarja (és amire tudja). persze egy orvos vagy gépészmérnök végzettségű embernek az egyetem szakmát jelent, de vannak olyanok, akik azért tanulnak, mert szeretnének elmélyülni pl. a művészettörténetben vagy a filológiában vagy mesterképzés után ezeken a területeken szeretnének kutatni. szerintem nem kellene a másik döntésébe, motivációiba beleszólnunk, nem végezhet mindenki orvosként és mérnökként, nem mindenki tudná ezeket a szakmákat szívvel-lélekkel csinálni. az egyetem továbbá szemléletmódot is ad és számos olyan kompetenciát fejleszt, ami az életben és a munka világában jól kamatoztatható (pl. kreativitás, empátia, tanulékonyság).
nem vitatom, hogy egy orvosnak vagy mérnöknek nagyon sok munkája van egy diplomában, és tisztelem is őket ezért, de ebből a szempontból a többi tudományág képviselői is megdolgoztak az oklevelükért, csak más módon. én is azt vettem észre, hogy ez a fajta nagyképűsködés inkább az adott személyről állít ki szegénységi bizonyítványt. az én ismerősöm 6. éve van a BME-n, még mindig az alapképzést csinálja és még nem is az utolsó évében van. ilyenkor felteszem a kérdést magamnak, hogy oké, hogy ő engem lenéz, de megérte-e neki egy olyan egyetemre és szakra mennie, ami nem feltétlenül volt a szíve vágya és elcseszni 7-8 évet egy alapképzéssel ahelyett, hogy elvégzett volna normálisan, nem bukdácsolva egy olyan szakot, amit szenvedéllyel csinálna és már dolgozhatna is a szakmában 4-5 éve. írhatják erre a BME-sek, hogy az ő fizetése sok lesz, megérte ez a sok üres év a tologatott tárgyakkal, de milyen áron? emberileg nem sokat tud felmutatni, ha végzettség szerint ítéli meg az embereket és a toleranciát hírből sem ismeri... és közben kikészült, mert sikerélménye sem sok volt.
Leginkabb azert, mert opcionális a befektetett energia. Természetesen lehet tanulni a Corvinuson is csak nem annyira kovetelmeny mint a masik ket szakon. Az orvosin es a mernok szakokon is relative magasan van a minimum szint.Ehhez még hozzajon az , hogy az ott tanulo diakok gyakran megosztjak a facebookon , hogy megcsinaltak 5-6 vizsgat egy heten es ez garantaltan felduhit par orvosist akinek foleg az egyetem elejen egy vizsgakeszules 1-2 het.
Alapavetoen az en szemelyes velemenyem az , hogy barmit tanul valaki az egy szuper dolog,es engem is erdekel a kozgazdasagtan peldaul, de ennek ellenere nem artana kicsit jobban megkinozni a hallgatokat a corvinuson es akkor mindenki jobban jarna.
A keresettel meg mekivel kapcsolatban szerintem a bolcseszkart szoktak emlegetni. A corvinusnal pont , hogy azt lehet mondani hogy a befektetett munka aranyaban a fizetes meglehetosen jo.
szerintem ennek a kialakult sztereotípiának lehet ahhoz köze, hogy egy BME-s/SOTE-s mást sem hall a Corvinuszosokról, hogy "így" buliznak, mennyire lazán veszik, így meg úgy nem járnak be előadásra sem, mégis full ötös tanulmányi átlaggal kipörgetik, míg ők majd beleszakadnak a folyamatos évközi tanulásbam, házikba, rendszeres ZH-kba és végső vizsgákba..
tehát ha úgy vesszük, akkor maguk a corvinuszosok adnak alapot arra, hogy másik utálják őket (akarom mondani irigykedjenek), annak ellenére, hogy bizonyára a legtöbb BCE-s szak sem piskóta, egy elég rossz (bár menőnek gondolt) image-t mutatnak kifelé magukról az ottani hallgatók...
az általad (és sok más BCE-s által) említett magas ponthatátt pedig azért nem szerencsés egy lapon említeni az egyetemi félévvel, mert azt csak egyetlen egyszer kell megugrani (ameddig bekerülsz), de nem mindegy, hogy onnantólfogva mik a követelmények ahhoz hogy egyáltalán ki ne ess az egyetemről, márpedig a fentiek hallatán (buli, lazulás stb.) egy BME/SOTE-s hallgatóban erős kétségek merülnek fel a BCE-n támasztott rendszeres követelmények terén.
megj.: BME-s diplomám ellenére nagyon is egyetértek, hogy nem csak mérnökre/orvosra van szükség, mivel én nagyon nem örülnék, ha olyasmivel kellene foglalkozzak, mint amivel egy pénzügyesnek, marketingesnek, hresnek kell (és ezt most nem lenézésből írtam, bizonyára te sem örülnél ha szakod helyett verseket kéne fogalmaznod, vagy mátyás király mondatait latinról újmagyarra fordítanod)...
szval én ezt a pszichológiai jelenséget figyeltem meg, indulhat a lepontozás..
Köszönöm a válaszokat.
Mindenkit felpontoztam, hiszen mindenki korrektül véleményt nyilvánított. Leírok én is pár dolgot még, ami eszembe jutott a válaszokat olvasva.
Én a Corvinusra járok, és én is így vettem észre, hogy van jópár olyan évfolyamtársam akit nem tudom hogy vettek fel ide. Hetente több buli, előadásokra nem járnak, meg ilyenek, amiket ti is írtok. Most lehet nagyképűen hangzik, de én sajnálom hogy az ilyenek nincsenek igazán kiszanálva, csak foglalják a Neptunban a helyet tárgyfelvételkor/vizsgafelvételkor, és rossz hírnevet kölcsönöznek az egyetemnek. Itt nem azokra gondolok akik nehezebben tanulnak, esetleg bukdácsolnak, félreértés ne essék, hanem azokra, akik sz@rnak az egészbe, csak felnőtteset játszanak a szüleik pénzén.
Egyik tanárunk frappánsan összefoglalta, azt hogy nem olyan magas a minimumkövetelmény itt mint mondjuk a BME-n vagy a SOTE-n: "Itt senki nem fog rákényszeríteni, hogy teljes erőből tanulj, de ha teljes erőből tanulni akarsz, az egyetem minden lehetőséget megad erre." Ebben a mondatban szerintem sok igazság van, és meg lehet kövezni, de egy egyetem nem attól lesz jó, hogy szívatják a hallgatókat. Persze egy orvosi tök más, ott vannak dolgok amiket egy jövő orvosának álmából felkeltve is tudni kell. Csak azt nem tudom hogy miért kell emiatt irigyelni a Corvinust. Gondolom aki BME-re/orvosira volt az álma hogy mérnök/orvos legyen, azért ment orvosira. Akkor miért ilyen fontos neki hogy a Corvinuson mi van? Teljesen más a két dolog, nem összehasonlítható dolgok ezek. És azért a Corvinuson igenis van követelmény, amit teljesíteni kell.
Én nem nézek le semmilyen más egyetemet sem. A legtöbb egyetemről van ismerősöm, különböző területekről (Budapestről a teljesség igénye nélkül a Corvinuson kívül BGE, BME, SOTE, ELTE, NKE, Pázmány, METU, meg persze vidéki egyetemekről is jópárról van), akikkel teljesen jól kijövök. Viszont az nem esik jól, hogy pl. van olyan középiskolai (volt) haverom, aki mióta ő BME-s lett, én meg Corvinusos, állandóan ezzel zrikál(t), időnként nem csak négyszemközt, hanem társaságban is, hogy a BME így meg úgy, és a Corvinus sehol nincs hozzá képest, ez (is) ihlette a kérdést.
Ui.: Tudom nagyon jól, hogy nem a ponthatár határozza meg egy egyetem minőségét. Csak azért említettem meg, mert tapasztalatom szerint a Corvinust szidók többsége egy erősebb Corvinusos szakra esélytelen lett volna bekerülnie államira. Ez tény, ettől még nem lesz rosszabb a BME hogy ott alacsonyabb ponthatárok vannak. Lényeg a lényeg, tanulja mindenki azt amit szeret és ami érdekli, és ne piszkálja emiatt a másikat.
Lehet kicsit összeszedetlen lett, de igyekeztem mindent leírni amit gondolok.:D Jöhetnek még válaszok.
Az átlag BME-s nem nézi le, nem utálja a közgazdászokat és a bölcsészeket. Persze meg van az a réteg is, aki igen, de bőven ők vannak kevesebben. De általában ezek pont azok az emberek, akik már az első pár félévben bukdácsolnak. Az is igaz, hogy egyes felsőbb évesek akiknek nagyobb a hangjuk, próbálják belenevelni ezt az ellenszenvet és felsőbbrendűség érzetet a gólyákba. De ez csak azokkal működik akik vevők rá. Személy szerint belőlem inkább ők váltottak ki ellenszenvet ezzel a hozzáállással. Szerintem egy normális és intelligens mérnöknek vagy orvosnak sincsen baja azokkal a közgazdászokkal/bölcsészekkel, akik azért választották az adott pályát, mert tényleg ez érdekli őket és elhivatottságot éreznek. Ha valaki plusz energiát fektet be a tanulmányaiba, az szaktól függetlenül elismerendő és becsülendő. Viszont itt meg kell említeni az ellenpéldákat. Ugyanis a legtöbben nem elhivatottságból választották ezeket a szakokat, hanem azért mert népszerűek, több szabadidejük marad vagy nem volt jobb ötletük. Igazából még ezzel sincs gond. A baj azzal van, ha ezek az emberek kardoskodni kezdenek, hogy márpedig az ő szakuk is ugyanilyen nehéz, sőt nehezebb. Mindezt úgy, hogy végigbulizták a félévet és a vizsgaidőszak első pár hetében már végeztek is. Ez tud a feszültség forrásává válni. Vannak közeli bölcsész és közgazdász barátaim, néha szoktam is poénkodni ezen velük. A lényeg az, hogy ezeket ők sem sértésnek, hanem viccnek fogják fel és tudják is, hogy nekik könnyebb. Sőt, szerintem ők többet is poénkodnak a saját szakjukkal, mint én. Egy közgazdász barátnőm pl azt válaszolta arra a kérdésre, hogy miért jelentkezett a Corvinusra, hogy "azért, mert pont ráértem". Persze igazából nem ezért jelentkezett oda, hanem tényleg ez a terület érdekelte. Egyszerűen csak nem kell ezeket a dolgokat véresen komolyan venni. Viszont személy szerint én nem szeretem, ha valaki a felvételi pontokkal példálózik. Egy emelt kémia és biológia érettségit (ami az orvosin ugye alapkövetelmény) sokkal nehezebb jóra megírni, mint egy angolt és egy történelmet. Ez tény. Tehát ilyen szempontból a felvételi pontokat nem nagyon lehet alapul venni. Vagy mondjuk ha azt nézzük, hogy a mérnöki szakokon alacsony a ponthatár: én mérnökinformatikára járok, 370 pont körül már be lehetett kerülni. Mivel sose kellett lényegesen több pont, ezért sokan voltak úgy vele, hogy nem is mennek rá arra, hogy több pontot szerezzenek. Lehetett volna több pontjuk, de mivel nem kellett, nem érettségiztek emelt szinten vagy csak később tették le a felsőfokú nyelvvizsgát. Az persze igaz, hogy sok mérnök vagy orvos nem tudna elvégezni bizonyos közgazdász/bölcsész szakokat. Nekem mondjuk a jog sose menne, mert egyszerűen nem tudok hosszú szövegeket bemagolni. Szerintem ezzel sokan így vannak nálunk.
Ha néhány helyen nem is tűnt úgy, lezárásnak elmondom még egyszer, hogy semmi bajom sincsen azokkal, akik mást tanulnak. Igaz, hogy a világnak nem csak mérnökökre és orvosokra van szüksége, nagy gond is lenne, ha mindenki az akarna lenni.
Ez kb ugyanolyan, minthogy nagy dologként állítod be, hogy te még a vidéki egyetemistákat se nézed le. Már bocs, de vicces lenne, ha Corvinusos nézne le mondjuk egy SZOTE-st.
Senkinek nem kellene lenézni senkit, de megmosolyogtat, hogy te osztod az észt, hogy mennyire rossz a lenézés, közben meg a SOTE-t az orvosi egyetem szinonímájaként használod, a POTE/SZOTE/DOTE hallgatókat külön veszed az orvosi egyetemtől, ők vidéki egyetemisták, nem orvosisok. Szőrszálhasogatásnak tűnhet, de azzal, hogy a SOTE-t az orvosi szinonímájaként használod, erre engedsz következtetni.
Bocs, ha valakit megbántok, ezt csak azért emelem ki, mert orvosin mondjuk pont teljesen mindegy, hogy SOTE, POTE, SZOTE vagy DOTE, te mégis úgy írsz, mintha az orvosi csak a SOTE lenne, holott nekik is ugyanazt és ugyanolyan szinten kell tudni, mert az ő kezükben ugyanúgy emberéletek lesznek.
Kérdésedre válaszolva: azért nézik le (ismétlem: senkit sem kellene lenézni), mert a 7 hetes vizsgaidőszakban a corvinusos ismerősei az embereknek 3, max 4 hét után már kirakják FB-ra a #examsdone meg #summer stb képeket, míg a BME-n, orvosin (mind a 4-en), természettudományos szakokon kb utolsó hétig tanulnak a legtöbben.
Meg mikor a corvinusos ismerősöm apja beközölte, hogy nekem a SZOTE-n milyen könnyű dolgom van, hogy csak 5 vizsgám van a 7 hétre (abban a vizsgaidőszakban annyi volt), mert az ő fia a Corvinuson 12-t csinált meg, volt, hogy egy nap 2-t és 4 hét alatt végzett.
Tök örülök neki, hogy más hamar végez, de lássuk be, ha valaki egy nap 2 vizsgát meg tud csinálni, azok közelében nincsenek egy anatómia, kórélettan vagy patológia vizsgának/szigorlatnak. Tényleg nem nézek le senkit, de azért kicsit vicces, mikor az orvostanhallgatót nézik le, hogy neki bezzeg milyen könnyű.
Szóval ez vica versa működik ám.
#8: Igen, jól látod, baromira szőrszálhasogatás amit művelsz. Természetesen nem kezelem külön a többi orvosit a SOTE-től, azért írtam külön mert Pestre járok egyetemre, így közvetlen környezetemben SOTE-sokkal találkozok időnként, és tőlük kapok leszólást a szakom miatt.
Én baromira nem nézem le az orvostanhallgatókat, meg semmilyen más szak hallgatóit se. Cserébe elvárom hogy engem se nézzenek le a szakom miatt (meg más miatt se).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!