Szerintetek bölcsészkaron melyik nyelvet érdemes választani?
Elsőnek az angolra gondoltam, hiszen az érdekel is, azt tudom a legjobban, azonban szerintem a mai világban már mindenki tud angolul, nem feltétlen érdemes azt tanulni, hacsak nem tanárnak készülök, de akkor sem csak az angolt.
Aztán úgy érzem, hogy a keleti nyelvek is érdekelnek, leginkább a japánon vagy a koreain gondolkodom, de nem tudom, hogy ha azt tanulnék, akkor annak lenne-e valami tényleges haszna? Lenne esélyem elhelyezkedni ezekkel a nyelvekkel, érdemes-e egyetemi szinten tanulnom, vagy bár nagyon érdekelnek, még is jobban járnék, ha inkább hobbiként tanulnám csak itthon?
A harmadik opció a spanyol, ami valamilyen szinten adott, mert abból már érettségiztem, és logikus is, hiszen nem olyan elterjedt, mint az angol, mégis talán nagyobb haszna lehetne a karrieremben, mint valamelyik keleti nyelv. Azonban nem vagyok benne biztos, hogy élvezném a spanyol tanulását, valahogy nem igazán kedvelem, nem élvezem, ha valamit spanyolul nézek, szinte idegesít. Lehet, hogy ez azért van, mert rossz tapasztalataim vannak a tanulásával kapcsolatban, de nem érzem azt, hogy ez az "én nyelvem".
Gondoltam még esetleg portugál szakra, hiszen talán több haszna van, mint a keleti nyelveknek, és nem előfeltétel, hogy tudni kell portugálul. De szerintem a spanyolt jobban tudnám kamatoztatni.
Tehát a kérdés, hogy mit gondoltok, mit érdemes inkább tanulni? (figyelembe véve a szempontokat, amiket leírtam) Esetleg valami mást lenne érdemes tanulni, amit nem soroltam fel?
Aki elolvassa és válaszol, annak köszönöm előre is. :)
'Említettem, hogy egyetlen olvasatúak a szó jeleik'
Tévesen, a legtöbb hanzi valóban egyolvasatú, de akadnak kivételek.
'Ezen felül csak egy szótagos szavaik vannak a mandarin kínait beszélőknek'
Nettó baromság. Mielőtt hülyeséget mondasz legalább pár szót google translatebe beírtál volna és már nem írtál volna butaságot.
Előző, a hosszú, megalapozott, helyes válaszomba képes voltál nyakatekerten belekötnöd. Gratulálok...
Ugyanis a több szótagú (mandarin) kínai a szavak az összetett szavak. De a (mandarin) kínai a szavak tövei egy szótagosak.
Ezen kívül ha belegondolsz, hogy a kérdező általánosságokra volt kíváncsi, annyi hozzávetőlegesség belefér az írásomba, hogy közöltem: "a hanzik egyolvasatúak".
Tehát az, hogy akad néhány kivétel, semmit nem csorbít a hosszú, és hasznos, reális hozzászólásomnak a kérdezőre vonatkozó tájékoztató jellegén!
Tehát a -szavaidat idézve- "nettó baromság" inkább az, hogy unatkozol és kötekedsz velem.
Ehelyett inkább is segíts másoknak, és írj hosszú, hasznos válaszokat, öreg.
Ha poén lett volna, akkor oké, de te szimplán unatkozol és kötekedsz, ami szánalmas.
...folytatom:
Ellenben a hasznos kiegészítéseket és a reális, jobbító szándékú vitát mindig szívesen fogadom.
Így a 11-esnek azonban köszönöm a kulturált kiegészítését.
Bár egyébként nem értem, hogyan érti az alábbiakat:
"Kiegészíteném az utolsó válaszát a koreai nyelvről. A hallás értésük nehezebb, mint a japánoké, de ők sem ragoznak."
Hogy érted, hogy ők se ragoznak? Eléggé félreérthető e megfogalmazásod, szerintem. Ugyanis mind a japán, mind a koreai nyelv alapvetően agglutináló, tehát ragozó nyelvek. Mire is érted ezt pontosan? Fejtsd ki, légyszi. :) Előre is köszi.
(Esetleg a hallásértésükről is kérhetek pontosítást tőled? Hogy pontosan mire érted? Hogy a koreaiak nehezebben értik az angolt, mint a japánok?)
* Mielőtt a 12-es az elírásaimba is belekötne unalmában, javítok egyet:
"kínai a szavak"
helyett:
kínai szavak.
'Előző, a hosszú, megalapozott, helyes válaszomba képes voltál nyakatekerten belekötnöd. Gratulálok'
Kösz a gratulációt. Na akkor kezdjük:
Miért is megalapozott a te válaszod mikor azzal kezdted, hogy egyetlen keleti nyelven sem beszélsz?
Ezen kívül ha belegondolsz, hogy a kérdező általánosságokra volt kíváncsi, annyi hozzávetőlegesség belefér az írásomba, hogy közöltem: "a hanzik egyolvasatúak"
Miért is férne bele? Az, hogy tartalmi tévedéseket vétesz az nem fér bele függetlenül attól, hogy a kérdező általánosságokra volt kíváncsi.
'Tehát az, hogy akad néhány kivétel, semmit nem csorbít a hosszú, és hasznos, reális hozzászólásomnak a kérdezőre vonatkozó tájékoztató jellegén.'
Illetve a félretájékoztató jellegén sem. Amúgy meg azzal érvelni, hogy a te válaszod milyen hosszú... Hát ez végképp nonszensz. Regényt is írhatsz te ide, ha tele van hibákkal.
'Tehát a -szavaidat idézve- "nettó baromság" inkább az, hogy unatkozol és kötekedsz velem.'
Nem, szimplán kijavítottam a hibáidat. Én kérek elnézést.
'Ehelyett inkább is segíts másoknak, és írj hosszú, hasznos válaszokat, öreg.'
Az első résszel meg lennénk,segítettem a kérdezőnek meg neked is. Hosszú válaszokat meg nem feltétlenül fogok írni, ugyanis a válasz hosszúságának semmi köze a válasz pontosságához, mint ez a te hosszú válaszodból ki is derült.
Előző, kedves troll, most sem írtál semmi érdemlegest, csak mellébeszéltél, és mellékes vonatkozásokat facsartál ki, irreális módon.
Nyilván nem a hozzászólásom hosszán van a lényeg. Nagyon unatkozol, hogy ismét kötekedsz.
De majd találsz valaki mást, aki a továbbiakban reagál a szőrszálhasogatásaidra...
(Részvétem iránta. Remélem, ő is szembesít téged a hibáddal, melyet másokra vetítesz más formában.)
11-es vagyok. Nem,nem ragoznak.
나 와
너 와
그 와..
Nekem ez nem ragozas. Barmelyik szemelyes nevmasrol beszelhetunk,de nem ragozzak.
A hallas ertes meg ugy nehezebb hogy nehezebben ertjuk meg mi magyarok,mintha egy japan hangfajlt hallgatnank.
Egyszer hallgasd meg mindkettot es rajosz,hogx a japanet ki tudnand talalni mit mond,(de attol meg nem erted. Csak ha megtanulod( de a koreaira fogalmad sincs. (sorry az ekezetert,telon vagyok))
Ismét én vagyok, köszi 11-es az újabb válaszodat. Bár evvel a "koreaiak nem ragoznak" dologgal még most is hadilábon állok...
Nyilván a világ szinte egyik nyelvét se lehet tisztán a 3-4 nyelvtipológiai kategóriák egyikébe se suvasztani teljességgel, mert keverékek, pl az angol nyelv főleg izoláló, de mutat fúziós hatásokat is. Talán a kínai nyelvek tehetőek egyértelműen az izolálóba, de ezt pont nem tudom biztosan.
Ellenben lehetséges bár, hogy ha a koreai nyelvben akad pl fúziós megoldás is, de minden forrás szerint, melyekből értesültem a koreai nyelvről, agglutánálónak, ragozónak említik, tehát hogy TÖBBSÉGÉBEN ragozó a koreai nyelv!
Lehet írni kivételt, de többségében ragoznak, nem?
Nem csupán a wiki cikkeket olvastam.. de az egyszerűség kedvéért, mivel arra találok rá most hamar, azt idézem:
"A japánhoz hasonlóan morfológiáját tekintve ez is egy agglutináló"
"Az agglutináló (szó szerint: „ragasztó”, értelem szerint: ragozó) nyelv a szavak jelentését elsősorban a szóalakok megváltoztatásával állítja elő úgy, hogy azokhoz toldalékokat kapcsol."
Szóval szeretném érteni, miért nem ragoz többségében a koreai, teszerinted...? Ez ellentmond az eddigi ismereteimnek a koreai nyelvről... és számos infó forrásnak is tehát...
A hozzászólásod többi része alapján most már értem, mire gondoltál, igen, arról képben vagyok. Ugyanis tanulgatok japánt, bár nincs ambícióm hozzá, ezért csak kóstolgatom. A koreaiba is belekóstoltam, de abba még ennyire se.
Én nyelvekRŐL írtam kifejtést, egyes távol-keleti nyelvekRŐL tanultam (és nem mondanám, hogy nyelvekET, mert az szerintem túlzás, hiszen abszolút kezdőnek tekintem magam japán beszéd szempontjából) és olyan szinten, amilyen szinten belelátok. (Igen, most már értelek, mire gondoltál, de erről írtam is napokkal ezelőtti hosszú hozzászólásomban talán... hogy nekünk magyaroknak könnyű ejteni a japánt, és kihallani a japán szavakat, ez így van.)
Mélyebb szinten nem értekeztem ezekről annál, amit tudok is ezekről. Alap szinten.
Alap szinten képben vagyok a kínai, koreai, japán kultúráról, és a nyelv jellegzetességeiRŐL (ergo ahhoz, amiket korábban itt kifejtettem, nem muszáj beszélni+érteni is e nyelveket, csak abszolút kezdő szinten ismerni, és elegendő e nyelvekRŐL tájékozódni).
De azt tényleg nem értem, hogy miért egyedül te, kedves 11-es mondasz ellent a koreai nyelv azon sajátosságának, hogy többségében ragozó nyelv (akárcsak a magyar nyelv)... Engem érdekelne bővebb kifejtésed erről. :) Főleg mert te kulturáltan szóltál hozzá és korrekt módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!