Szerves kémiában ez most hogy van?
A fő témakör a sztereokémia. Van pár fogalom ami nem egészen tiszta.
A konfiguráció, konstitúció, enantiomer és diasztereomer fogalma még oké. Ezeket értem.
Viszont vannak olyan kombinációk, hogy konformációs enantiomer/diasztereomer és konfigurációs enantiomer/diasztereomer.
A dián ezek a fogalmak úgy szerepelnek, hogy kötés menti rotációval egymásba alakítható illetve nem alakítható.
Egyébként se asztalom a kémia, de ez nekem zavaros, mintha valami nem stimmelne.
Konstitúciós izoméria: A szénvázban az izomerek a szigma kötésrendszere különbözik. (Pl Hexán és 3-metil-pentán, összegképlet ugyanaz, de máshogy néz ki a molekula)
Konformáció: [link]
Valahogy így kell elképzelni.
A fedő állásban a két egymáshoz kapcsolódó szén mindhárom szigma kötése egymással párhuzamos, ekkor az ezekhez tartozó atomok elektronfelhőinek kölcsönös taszító hatása számottevő. Ennek megszüntetésére egy olyan torziós hatás lép fel, amelynek következtében a két kötésrendszer egymáshoz képest elfordul.
Enantiomer: Optikai izoméria. Az adott molekulában lévő jellemző csoport helye (jobb vagy baloldalon van-e) dönti el, hogy D-jobb vagy L-bal enantiomerről beszélünk. Tulajdonságaiban ugyanazok,de az élő szervezetben csak az egyik enantiomer hasznosul.
Disztereomer:Ha a molekula két királis (aszimmetriás) szénatomot tartalmaz, a variációs lehetőségek: DD, LL, DL. Azok a párok, amelyek egyik aszimmetriacentruma azonos, a másik pedig eltér egymástól, már nem tükörképei egymásnak, ezért nem csak optikai forgatásukban, hanem egyéb fizikai és kémiai tulajdonságaikban is eltérnek egymástól, ezek a diasztereomer párok pl. a DD és DL, vagy a DL és LL párok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!