Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek jogos önvédelemnek...

Szerintetek jogos önvédelemnek számít, hogy visszaütöttem?

Figyelt kérdés

Középiskolába járok, idén érettségizek. Nyugodt, csendes vagyok, figyelek általában órán. Elég jó jegyeket kapok, mert tanulok. Szóval a nyugisabbak közé tartozom. Van egy idegbeteg tanárunk (Matekot tanít), aki nem egyszer pofozta fel az osztály pár tanulóját. Mondjuk, más az órai beszélgetésekért max. szaktanárit adna. Van egy jó barátom, aki a padtársam egyben. Nagyon ritkán beszélgetünk, max. ha valamire szükségünk van (vonalzó, radír) de semmi puskázással kapcsolatos dolog, mert nem vagyunk egymásra ilyen célból szorulva. Pont egy tollat kértem, mert az enyém kifogyott. Erre a tanár felpattant és elkezdett felém jönni. Közben persze, mondta, hogy most felpofoz. Mielőtt még odaért volna hozzám, normálisan ezt mondtam: "Tisztet Tanár úr, ne üssön meg, mert visszaadom". Csak annyit mondott: "Dehogy adod vissza". Nyugodtan ültem, megvártam a pofont, utána eltörtem az orrát.

Ez jogos önvédelem, és nem egyszer panaszolták be a tisztelt Tanár urat.

A kérdésem, hogy ez ugye jogos önvédelemnek számít?

Teljes mértékben fehér a színem, és törzsgyökeres magyar vagyok. Tanyán élek, így nem koszos a munka számomra.


2013. jan. 11. 23:50
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez egy nehéz kérdés. Elvileg megfelel a jogos védelemnek, hiszen joga van mindenkinek az ellene irányult támadást elhárítani. DE, van több probléma, pl. az arányosság követelménye. Ha a tanár pofont akart adni, akkor elvileg te is pofonnal viszonozhattad volna, vagy kisebb ütéssel, de a lényeg h az ne szenvedjen ő se nagyobb "kárt" mint te. Te eltörted az orrát ami lényegesen nagyobb súlyú mint egy pofon. Ha problémás a tanár, fegyelmit kellett volna indítani ellene, és főleg ha gyerekeket üt, akkor perelhető is, ami miatt meg is ütheti a bokáját.


29. § (1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.


(2)21 Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.


(3)22 A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.


29/A. §23 Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülése érdekében mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.

2013. jan. 12. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

És ami az arányosságra vonatkozik:


"Az élet ellen irányuló támadás esetén azonban - a védett jogtárgy egyenértékűsége folytán - az arányosság vizsgálata szükségtelen. Más a helyzet, ha a támadás a testi épség ellen irányul. Ilyen esetben az elhárító magatartásnak arányban kell állnia a támadással...."

2013. jan. 12. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
ha nem szándékosan törted el az orrát, szerintem jogos
2013. jan. 12. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

1. Egy tanár semmilyen körülmények között nem üthet meg diákot!

2. Diák semmilyen körülmények között nem üthet meg tanárt! (Közfeladatot ellátó személy elleni erőszak, most súlyosbították)

3. Ha a tanár már ütött meg diákot, akkor nem tudom, hogy nem lett ennek következménye. Gondolom nem jutott el a feljelentésig az ügy.

4. A tanár most feljelenthetne téged, de nem hiszem, hogy ezt meglépi, mert akkor az ő ügyei is kiderülnek.

5. Ez nem önvédelem, hanem inkább bosszú mert azután ütöttél, hogy ő ütött, az önvédelem az eset kivédése lett volna. Ráadásul mivel eltört az orra ezért súlyosabb, mint a pofon, amit te kaptál. 8 napon túl gyógyuló dolog, bűncselekmény.

6. Az iskolaigazgató is hibás, mert tudatában volt a pofozásoknak és nem tett meg mindent az incidens megismétlődése ellen.

7. Ha feljelent, nagy kakiban leszel...

2013. jan. 12. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ha feljelentik a srácot, akkor mindenki kakiban lesz, nem csak ő. Valszeg csak eltusolják szépen az ügyet, jó magyar szokás szerint.
2013. jan. 13. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

A tanár elnézést kért, azóta még azt sem mondta, hogy álljak arrébb.

Nem tartottam fontosnak leírni, de végül ezért is nem lett belőle se feljelentés, se semmi. 2 éve polgárőr vagyok, heti rendszerességgel járunk szolgálatba. Van mikor este, de ritkán még hajnalban is kijárunk.

Aznap délelőtt mikor a Tanár megütött de. 9 óráig még szolgálatban voltam, így én is közfeladatot ellátó személynek minősültem. A rendőrségre be voltunk jelentkezve (ott is vezetik ezt a naplót), ill. nekünk is kötelező az eseménynaplót vezetni (szóval írásos nyoma van, amit nem lehet letagadni).

Felkerestem egy rendőr ismerősömet, és azt mondta, hogy mivel még a tettlegesség előtt felszólítottam hogy szándékával hagyjon fel, így az elhúzódó nyomozás során végül nekem adna a törvény igazat, de hagyjam az egészet a fenébe, mert csak a bíróságra kellene járkálni feleslegesen. Mondta, hogy beszéljek vele, és adjam át neki, hogy ha még egyszer ráemeli valakire a kezét akkor biztosan eltekinthet a munkájától.

2013. febr. 3. 20:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!