Nézegettem néhány egyetem idei felvételi ponthatárait, és megdöbbentett az eredmény, amit a bölcsészkar magyar szakánál tapasztaltam. Mi a véleményetek róla?
Amíg az ELTÉ-n 422 az alsó ponthatár (emberek, ez csak szerintem irreálisan, sőt nevetségesen magas?), addig a Miskolci Egyetemen mindössze 324. Elég figyelemreméltó a különbség.
Azt tudtam, hogy az ELTE erős, de a Miskolci Egyetem ilyen alacsony színvonalú volna? Tudna valaki mesélni az ottani bölcsészkar helyzetéről?
10:
Lehet, hogy te találtál jó munkát, de a többségre nem igaz ez, különösen nem vidéken.
Másrészt, ha jobban megfigyeled, ezen bölcsész szakokon végzettek többsége valamilyen adóból fenntartott szervnél dolgozik (önkormányzat, állam, EU vagy általuk fenntartott szervezetek). Nem is lenne ezzel baj, hiszen valóban szükség van a Nemzeti Múzeumra. A baj az arányokkal van, azt nem lehet, hogy sokkal több a bölcsész mint a mérnök, mert akkor a Nemzeti Múzeumot ki fogja fenntartani.
Plusz ami az idegen nyelveket illeti, a nyelv szakok kakukktojások a bölcsész szakok között, mert leginkább az, ami az állami szférán kívül is komolyan keresett. Pl. van egy ismerősöm, aki történelem-német szakon végzett, de ezen kívül perfekt angolból, felsőfokú szinten beszéli a spanyolt és az olaszt, valamint második anyanyelve a horvát. Gondolhatod, hogy ő nem munkanélküli. De mikor (nem nyelv szakos) bölcsészek igazoló lapot vesznek át diploma helyett, ott komoly gondok vannak.
A magyar szakosból pedig tényleg Dunát lehet rekeszteni. Még a bolognai folyamat előtt komoly gondok voltak, mert akkor 4 év alatt egyszakos tanár diplomát lehetett szerezni, méghozzá egyetemi szintűt, azonban ezekre alig volt szükség, mert a legtöbb iskola sokkal jobban meg tudja tervezni az órarendeket, ha szakpáros tanárai vannak, és mivel abból is volt bőven magyar szakos, ezért az egyszakos magyartanárok nem nagyon kaptak munkát. Ehhez képest az új, bolognai alapszak még tanítani sem jó, de nyilván a nem tanár mesterszakról is ugyanez elmondható. Mivel pedig ezekből is baromi sok van, ahol mégis ilyen diplomásokat alkalmaznak, oda protekció útján lehet bekerülni, ezzel szemben egy mérnök vagy egy informatikus még tök idegen városban is el tud helyezkedni, ha akar.
Jó, ez igaz is, nekem az olyanokkal van bajom, akik zsigerből eltüntetnék az összes bölcsész szakot, meg rámondják, hogy ezzel sehová nem lehet elmenni. Szerintem nagyon sok múlik az adott hallgatón, ha valaki azt se tudja, merre menjen, mit csináljon, az nem csoda, ha nem tud elhelyezkedni. Nem tanulnak elég jól,nem megfelelő a gondolkodásuk, nem tudnak jó önéletrajzot írni, nem tudják, mi a helyes viselkedés egy állásinterjún...Sokan ezért nem találnak jó munkát.
Az más kérdés, hogy túl sokan vannak, de a támadók nagy része nem ebbe köt bele, hanem elképzelése sincs, milyen szakkal milyen munkahelyre lehet(ne) menni, azt hiszi, semmit se ér. Embereket, a kormányt (a megfelelő munkahelyek miatt), a munkahelyeket lehet támadni, de az összes szakot úgy, ahogy van...ez azért erős.
"ELTE magyarra vettek föl, és szerintem a 422 reális"
Mi ebben a reális?
"ELTE magyarra vettek föl, és szerintem a 422 reális"
Mi ebben a reális?"
Hogy fejtsem ki jobban? Olvasd el, amit írtam. Reális, mert reális, ezen nincs mit kifejteni. Szerintem elvárható ilyen magas ponthatár.
"Itt nem beszélget senki órán, pedig a te állításod szerint akkor ide buta emberek járnak.."
Pont fordítva mondta a válaszoló.
"mivel nekik a rendes szakokhoz képest alig kell tanulniuk,"
Elhiszem, hogy sokat kell máshol tanulni, meg, hogy többet, de ne nevezzük már a többit "rendes" szaknak. Elhiszem, hogy igazad van, de ledegradálónak nem kell lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!