Egyetemekről egy pár kérdés?
Jövőre fogok érettségizni, és már most szóba került, hogy lehet, hogy szeretnék tovább tanulni.
Az lenne a kérdésem(im), hogy:
1. Ha egyetemre szeretnék menni, ott azt fogják nézni, hogy milyen az érettségi eredményem?
2. Ha valamiből 2.es lett, akkor bukhatom, mert az fog bekerülni, aki szín 4-es 5-ös érettségis?
3. Mi a helyzet ezel a támogatottsággal? Most akkor ha akarok fizetek, és bevesznek akkor is egyetemre, ha nem kitünű az érettségim, csak fizessek, vagy akkor se vesznek fel, ha gyenge az érettségim, bármit csinálok?
4. És ott milyen a közösség? Megy még ez mint szakközépbe, hogy sokan lesz*ják az órát, és telóznak, meg hülyülnnek, mert unatzoznak? Vagy ott mindenki már tanulni akar?
5. Ott is oilyan egy óra, mint szakközéppbe? Elm ondja a tanár jegyzetelni kell, és kész, majd lesz doga, vagy vizsga abból amit a tanár elmond?
5. Megéri egyetemre járni? Mindenki azzal jön, hogy nem kap munkát ennyi diplomával... A tanárok, meg felnőttek mégis azt mondják nekem, hogy szerintük jó az, ha tehetem menjek egyetemre tovább tanulni..
7. Mi a különbség az egyetem, és a főiskola között?
1. 2 féle pontszámítás van, az egyik a középsulis évvégid+érettségieidet átlagolja és az alapján kapsz egy pontszámot, a másik meg a duplázás, mikor egy adott szakra szükséges 2 tantárgyat nézik. Itt csak az érettségi eredménye számít, tehát ha mondjuk mindkét tárgyad 80%-os, akkor neked 320 pontod lesz
2. Nem feltétlen, abból az adott tantárgyakból kell jónak lenni, ami kell az adott szakhoz, ahova szeretnél menni. D
3. Van fizetős (=költségtérítéses) képzés, és államilag támogatott. A fizetősre kevesebb a pontszám általában, ide azok kerülnek be, akik a támogatottról lecsúsztak.
4. Teljesen más a közösség, mint középsuliba,mert nincsenek osztályok, csak szakok. Az órákat is akkor veszed fel, amikorra akarod, mármint egy bizonyos korláton belül, vagyis meg vannak hirdetve az időpontok és azok közül válogathatsz. Sokan itt is lesz@rják az órákat, de akik tényleg le akarnak diplomázni, azok bejárnak órára és figyelnek. A tanár nem mondja, h jegyzetelj, ezt magadtól kell felérni ésszel. Van olyan tanár, aki kiadja az órai anyagot, vagyis amit kivetít órán, de van aki nem, ez oktató függő. A ZH-kat előre megmondják, röpdoga itt is lehetséges, de inkább csak a kisebb létszámú órákon, pl. nekünk néhány gyakorlat volt olyan, h röpdogáztunk.
5. Megéri a diploma, de csak ha olyna szakmát választasz, ami hasznos is, pl. ne ilyen gagyi bölcsész szakokat, mert azok lósz@rt sem érnek.
7. Nincs már különbség egyetem és főiskola között, ma már teljesen egy színvonal a kettő.
Csak egy kicsivel egészíteném ki az előzőt.
Attól, hogy fizetsz, nem biztos, hogy felvesznek. A max. 500 pontból minimum 240-et el kell érni a fizetős helyekre is.
Intézmények között valóban nincs különbség, viszon ugyanazon szakok között a különböző egyetemeken annál inkább.
Az első tök jól összefoglalta a lényeget! :)
Én most azt javasolnám neked, hogy próbáld eldönteni, hogy milyen jellegű szakon szeretnél majd tanulni (humán vagy reál), és eszerint készülni az érettségire majd, mert sokkal könnyebb 2 tantárgyból jó érettségit írni, mint 5-ből.
Ha műszakira mennél inkább, akkor feküdj rá a matekra, fizikára vagy kémiára, sok helyen az infót is elfogadják, de ha humán beállítottságú vagy, akkor a törire, magyarra és nyelvre fektesd a hangsúlyt, válassz ki egy tárgyat, amiből emelt érettségit tennél, mert plusz pont jár érte, úgy, mint a nyelvvizsgáért.
Ha pl. egy mérnöki szakra jelentkeznél, oda a matek és mondjuk a fizika érettségi eredményed számítana, ha valamelyikből emelteztél, akkor plusz pontot is kapsz, de ha töri emelted van, akkor azt mérnökire nem számítják be.
Szóval jól gondold meg, hogy merre tovább és aszerint érettségizz majd. Ezzel azt hiszem az első 2 kérdésedet megválaszoltam :)
3. Állami támogatott és részben támogatott helyek is vannak, a jelentkezők száma és pontszáma alapján húznak egy határt, hogy hány pont a minimum, amennyivel még felvesznek. Egy példa: ha adott szakra 5 támogatott hely van, akkor a legtöbb pontszámot elért első 5 embert veszik fel, az 5. ember pontszáma a határ, ha az alatt vagy, nem kerülsz be. Általában a költségtérítéses szakokra kevesebb pontszámmal be lehet kerülni, de vannak kivételek.
4. A közösség szerintem sokkal összetartóbb, mint középiskolában, nincs rivalizálás, ha valakinek van egy jó jegyzete, akkor nem sajnálja a többiektől.
Persze vannak olyanok, akik lesz*rják az órákat, és vannak olyan órák, ahova nem kötelező bejárni, te döntöd el, hogy bemész vagy sem, de nálunk a legtöbb órán jelenléti van. Vannak előadásaink (nagyrésze kötelező) és vannak gyakorlati órák, amiken kevesebben vagyunk, úgy 10-20 fő. Ezek kötelezőek, ha hiányoztál be kell pótolnod.
Az órarendedet saját magadnak rakod össze, meg van határozva, hogy adott félévre milyen órákat kell felvenned, egy tárgynak több időpontja van, úgy rakod össze az órarendet, ahogy neked jobb (persze minden órának van egy max. létszáma, ha betelt egy óra, akkor arról lecsúsztál).
5.Nem mondja a tanár, hogy jegyzetelni kell, lesz*rja, hogy te jegyzetelsz-e vagy sem, a lényeg, hogy ZH (dolgozat) vagy vizsga írásánál tudd az anyagot.
Az első órán általában elmondja a tanár, hogy felteszi-e a netre az anyagot, vagy van-e könyv, ez alapján el tudod dönteni, hogy kell-e jegyzetelned vagy sem.
6. Mindenképp megéri! Nem csak amiatt, hogy tudsz-e majd a szakmádban dolgozni, hanem mert azzal, hogy keményen kell tanulnod, és mindent magadnak kell intézned, kiharcolnod, ezzel tényleg felkészít az életre, sok tantárgy csak arra jó, hogy megtanulj gondolkodni és összefüggéseiben látni a dolgokat, persze ez nem minden iskolára/szakra igaz, de azokra, amikkel lehet is valamit majd kezdeni, arra igen.
7. A legtöbb egyetem és főiskola már csak a nevükben tér el, (kivétel mondjuk az orvosi) szinte mindenhol 3-3,5 éves az alapképzés, ez a régi főiskolai szintet üti meg, ha akarsz és tudsz, már ezzel is elhelyezkedhetsz, de mehetsz tovább mesterképzésre (+ 2 év), ami a régi egyetemi szintnek felel meg.
Remélem érthetően fogalmaztam, szívesen segítek, ha van még kérdésed!
Igen, 2.-nak is teljesen igaza van :)
3. voltam :)
Ha vlmely tárgyból nem kapnál jó eredményt a köv
vizsgaidőszakban javíthatsz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!