Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Érdemes manapság pszichológusn...

Érdemes manapság pszichológusnak tanulni? És mi a véleménye az átlagembernek erről a foglalkozásról?

Figyelt kérdés

2012. aug. 17. 00:50
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

húú én nem vagyok átlagember, nem tudom mit gondolnak

ha érdekel akkor érdemes, ha nem akkor nem

nagyon hasznos válasz tudom :D

2012. aug. 17. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Iszonyatos túlképzés van, messze többet képeznek, mint aki el tud helyezkedni. Ráadásul a bolognai rendszerben először "viselkedésvizsgáló" Bsc diplomát adnak, ami semmire sem jó. Az 1/3, 1/4 mehet tovább pszichológusnak (a többi saját zsebből, esetleg...)
2012. aug. 17. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

2-nek igaza van, csak az 5 éves képzés elvégzésének van értelme. Sokan szeretnének mostanában pszichológusnak tanulni. A ponthatár viszont elég magas és bent maradni sem könnyű. Ahhoz, hogy pl. saját praxisod legyen a 5 év után még sok évnyi munka és tanulás kell.

Sokan úgy gondolják, hogy hülyeség, mások pedig odáig vannak érte. De mindkét táborban nagyon-nagyon sok a tévhit, arról pl., hogy mit tanulnak vagy mivel foglalkoznak.

2012. aug. 17. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Pár ilyen tévhitet tudnátok még írni? Csak meg nagyon elgondolkodtam, hogy akkor hogyan is folytassam tovább, és most nagyon elbizonytalanodtam az utóbbi hónapokban :/

Köszönöm a válaszokat!

2012. aug. 17. 18:38
 5/15 anonim ***** válasza:
tévhit, hogy már az első években izgis analizálós dolgokról lesz szó. az egész BA, sőt megkockáztatom még az MA is nagyrészt száraz magolás: statisztika, anatómia, élettan, és az érdekesebb tárgyaknak is a szárazabb része kerül előtérbe. ezért hagyják abba olyan sokan.
2012. aug. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 KUDETA válasza:
100%
Igen, határozottan érdemes! Ha megfigyeled, a fejlettebb országokban, tehát ott, ahol évekkel, évtizedekkel járnak előttünk, szinte természetes, hogy emberek pszichológushoz járnak. Szakember segítségét veszik igénybe életük bizonyos nehéz helyzetében. Nálunk is ez a tendencia figyelhető meg, evészavarosok, párkapcsolati problémákkal küzdők ill. olyanok kezdik felkeresni a pszichológust (is), akik önismeretüket szeretnék "javítani", személyiségükben akarnak fejlődni. Túlképzés? Ugyan, aki lelkiismeretes, folyamatosan képzi saját magát és akiről elterjed, hogy jó szakember, azaz tud segíteni, az magánpraxisban 6-10 ezer Ft/ óra terápiás díjért dolgozik. Nagyon nagy igény van rá, egyre betegebb a társadalom és így az egyén is, tehát biztos megélhetés, sőt komoly egzisztencia is elérhető általa. Ami a másik kérdést illeti: Nem tudom mi az átlagember véleménye, magamat nem tartom annak. :) Az enyém a fenti, kiegészítve még azzal, hogy azt gondolom, hogy egy elismert szakma, a társadalmi megbecsülés szintjén együtt szerepel az orvossal, ügyvéddel, mérnökkel. Remélem tudtam segíteni és jó irányba terelni!
2012. aug. 19. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
8%
Annyit se ér a képzés, mint egy pohártartó a kocsiban.
2012. aug. 19. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Ha ebben az országban akarsz maradni, nem érdemes.

Bár itt lassan már semmit sem érdemes, a jobb munkákat a belső körökben osztják ki és bármit tanulsz, valaki úgyis le fog nézni. Nem kell ahhoz szabad bölcsésznek lenni, hogy lesemmirekellőzzenek. Ha mérnök vagy a megrendelő vállalkozó, ha bőrgyógyász akkor a kardiológus fog semmibe venni. Meg bárki, aki szerint az egy semmi munka, hogy üldögélsz az asztalod mögött, vagy 5 évig csak sétálgattál ki-be egyetemről.

2012. aug. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

2-t én írtam, azaz hogy nehéz elvégezni (főleg államilag támogatottan...), utána nehéz elhelyezkedni. Most néztem a jobinfo.hu-n, két állásajánlat, abból az egyik komolytalan. (Villamosmérnök-re keresve 800 ajánlat, cSak úgy összehasonlításképpen) Az is igaz, hogy a menő pszichológus elkéri a 6eFt-os óradíjat, de neki van egy budai/belvárosi rendelője netán drágán bérli azt. És végzés után még egy csomó pénzt befektetett abba, hogy valamilyen "céh" bevegye, azaz pszichoanalitikus vagy pszichodráma-vezető, stb. legyen belőle. Szóval ő nem alkalmazott, hanem vállalkozó - és egy sikeres vállakozóra sok sikertelen jut...


Hogy az átlagembernek mi a véleménye, az attól függ, milyen modellje van az emberi pszichéről. Számos tévhit van a szakmával kapcsolatban.


A pszichológus a modern kor lelkésze - ez nem is tévhit, hanem közvélekedés, a híradó is bemondja, ha valami tragédia történik, hogy "az áldozatok hozzátartozóinak pszichológus segít feldolgozni a történteket". Ezzel csak az a baj, hogy tudományegyetemeinken tudományos képzés folyik, tehát a végzett pszichológus tesztekkel remekül ki tudja szűrni, hogy kinek vannak éppen szuicid gondolatai, csak utána nem tud vele mit kezdeni. TRÉNING az konkrétan nincs, mert kiscsoportos, tehát drága, nem lehet osztályozni, szóval nem illeszkedik az egyetem logikájába. Vagy ha van is tréning, legfeljebb mutatóba, tehát lényeg az, hogy a pszichológusHALLGATÓ az hallgat, nem pedig "táncol". A másik baj ezzel a lelkész-mítosszal, hogy a pszichológus "jó ember", holott ezt semmi sem garantálja. Míg mondjuk egy református lelkész nem hagyja ott a családját, a pszichológusok között ritka kivétel, aki nem vált el. A magánpraxist folytató "guruk" pedig gyakran viselkednek úgy, mint Maharishi Mahesh jógi - azaz falják a nőket. Ferenczi Sándor, a pszichoanalízis "budapesti iskolájának" alapítója például analizálta szeretőjének a lányát, ami szexuális kalandba torkollott. Szóval lényeg, hogy a pszichológus diploma nem tesz alkalmassá az embereken való segítésre - persze nem kizárt, hogy valaki ettől függetlenül valaki alkatilag alkalmas rá.

(elküldöm, nehogy túl hosszú legyen)

2012. aug. 19. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Másik tévhit: a pszichológus az emberekbe lát, azaz kerülendő a vele való kapcsolat, mert nem lehetnek előtte titkaim.

Egyrészt mindenki valamilyen szinten belelát a másikba, hiszen az evolúció így rendezte ezt el, tehát meg tudjuk ítélni, hogy mennyire őszinte a másik. Ha aztán kiderül hogy tévedtünk, az tovább finomítja ezt a képességünket.

A pszihológus(hallgató)nak ez a képessége nem feltétlenül fejlettebb az átlagnál, merthogy elméletet tanul. Ha a piacon egy közgazdászprofesszor és egy autónepper alkudozik, akkor az autónepper köti a jobb üzletet, a közgazdászprofesszor meg remekül meg tudja magyarázni, hogy miért van ez így :) Egy jóslásból élő képzetlen cigányasszony (úgy értem, aki annyira jó, hogy eltartja a piac) sokkal jobb gondolatolvasó lehet, mint egy pszichológus (merthogy azt kell mondania, ami a vevő hallani akar), és persze még őelőtte is lehetnek titkaink.

Vannak a pszichológusoknak tesztjeik, amik elég jók (CPI, MMPI), de egyrészt azok is becsaphatók, másrészt nincs nekik olyan faktoruk, hogy "sörözött-e tegnap" vagy "milyen bugyi van rajta" :) Általános jellemtulajdonságokat lehet ezekből megtudni, amiket az ismerőseinkről amúgy is tudunk - a tesztek arra jók, hogy ismeretlen emberekről viszonylag rövid idő alatt sokat megtudjon a szakember.

2012. aug. 19. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!