Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért mondja azt mindenki,...

Miért mondja azt mindenki, hogy ma csak mérnöknek menj?

Figyelt kérdés
Én például pont fordítva látom. Szerintem egy jogász, orvos, közgazdász sokkal nagyobb elismerést kap társadalmilag, mint egy villamosmérnök például. Szerintem sokan azt sem tudják ezek a mérnök szakok mikre jók, mint energetikai mérnök, vadgazda mérnök, állattenyésztő mérnök. Ha fizetést is megnézem messze nem a mérnökök a ranglista vezetői, hanem jogászok, közgazdászok. Egyébként azért unom ezt a "mérnöknek lehet csak menni" dolgot, mert itt szinte minden válasz alatt, ahol megemlítették: jogász, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy-számvitel csak azt írják büfészak...
2012. aug. 15. 21:55
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
És egy jó jogász, jó közgazdász SOKKAL többet keres, mint egy manapság túlhajszolt gépészmérnök.
2012. aug. 15. 21:57
 2/23 anonim ***** válasza:
29%
Mert h.lyék. Egyik sem jó, mérnöknek lenni gáz, meg jogásznak is. Csak azok mondják, akik odajárnak
2012. aug. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
73%

Most nem azért, de jogászból is túl sokan vannak már. Az orvosok egy része pedig (jogosan)elhagyni készül az országot. Pedig rájuk tényleg szükség lenne.

Mérnöknek azért küldik őket, mert az okj, szakmunka ma már nem menő. Hiszen mindenki mérnök akar lenni, pláne ha a szomszéd hülye gyerek is lediplomázott valamiből, amit soha nem is fog használni.

De lényegtelen, hogy minek mész, mert nincs munka.

Illetve már valakinek a valakije már biztos befutó.


Veled ellentétben én viszont többségében azt látom, hogy mindenki jogász, kertészmérnök, környezetmérnök, marketinges, kommunikáció szakos, média szakos, rendezvényszervező és idegenforgalmira megy és az az isten.

És elárulok neked valamit, tényleg nem tudják, hogy mire jelentkeznek, mire jók ezek. Pusztán a hangzatos név alapján választanak.

2012. aug. 15. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
48%

Az nem mindegy, milyen mérnök vagy. Mert erdőmérnökként tuti felkopik az állad, de mechatronikai mérnökként sem fizetnek agyon.


A pénzügy számvitel k*rvakemény szak; nem a semmire fizet jól a banki és pénzügyi szektor.

2012. aug. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Nem így látom.

Osztálytársaim fele mérnöknek ment, mert mindenkitől azt hallják "hűű azok de jól keresnek", közben meg hol keres jobban, mint egy jó jogász mondjuk vagy egy fogorvos. Ráadásul akik annak mentek, közük sincs a fizikához, kémiához. Talán a matematikából összeszedtek egy 3-ast, 4-est évvégén...

2012. aug. 15. 22:15
 6/23 anonim ***** válasza:
50%

Azért, mert bár a jogász és a közgazdász szakmában lehet kiugróan jól keresni, de ha különösen ha jogász esetén nem születtél bele egy ügyvéd kasztba, akkor ma zéró lehetőséged van, és számkivetett pária leszel. Ha fejlődne az ország, ha dinamikus lenne a gazdaság, akkor bizonyos határok közt egyre több jogász és közgazdász (is) kéne, de így hogy áll, bemerevedett minden, nem lehet elhelyezkedni, vagy csak nagyon megalázó feltételekkel, annak, aki nem született bele. Meg ezeken a területeken eleve óriási túlképzés is volt az elmúlt évtizedekben, úgy hogy egy pályakezdőnek elég reménytelen. A jogász külön hátránya, hogy kizárólag Magyarországon érvényes, nem lehet a diplomát sehol külföldön elismertetni. (Egy-két extrém eset kivételével.)


Az orvos elvben egy jó szakma, mert egyrészt betegek mindig lesznek, másrészt globálisan orvoshiány van, tehát elvben válogatni lehet az álláshelyek között. És ez a diploma nemzetközileg is elfogadott. Nade! Óriási befektetés ám egy orvosi diploma időben, pénzben, energiában. Magyarországon tuti nem éri meg, hacsak bele nem születsz itt is valami jó praxisba. Amúgy látástul-vakulásig gürcölhetsz lehetetlen körülmények között tízezrekért. Tehát, ha orvos vagy, és nincs nagyon erős hátszeled, ki kell vándorolnod. Elvileg van hova, dehát ez se olyan egyszerű!


A mérnök Magyarországon többnyire szintén halott ügy. Itt már mérnök se igen kell, csak összeszerelő rabszolga. Minden esetre a mérnöki diploma is nemzetközileg hasznosítható, külföldön van rá kereslet. Azért ajánlgatják ezt, mert elterjedt, hogy túl sok a jogász, a bölcsész, a mérnök meg kevés. Mellette szól még, hogy Orbánék totál fizetőssé tették a jogász és a közgazdász képzést, az államilag támogatott mérnökképzést viszont kiterjesztették, oda még könnyebb bejutni.

2012. aug. 15. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
96%

"Osztálytársaim fele mérnöknek ment, mert mindenkitől azt hallják "hűű azok de jól keresnek""


És azt még nem halottad, milyen szórás van mérnöki karokon?


Barátnőm a BME-e jár, több, mint 300-an kezdtek, most 75-en vannak, még van 2 szemesztere. Jó, ha 15-20-an fognak diplomázni - és ez csak az alapképzés...


Szóval az egy dolog, hogy viszonylag alacsony pontszámmal felvesznek, de bentmaradni, na az az igazi feladat. És mérget vehetsz rá, hogy sokan elvéreznek.


Szóval jövő nyáron akitől gondolod, kérdezd meg vizsgaidőszak után (június), hogy mérnöknek tanul-e még (főleg azt, aki gyenge volt reáltárgyakból).

2012. aug. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
Az lehet, de nem ez volt a lényege a mondandómnak, hanem csupán az, hogy olyan lehangoló, hogy mindenki a mérnököket ajnározza, pedig én szüleim nem mérnökök, még is jól keresnek. (viszonylag)
2012. aug. 15. 22:57
 9/23 anonim ***** válasza:
62%

Egyébként mérnöknek nem lehet OKJ-n tanulni, elég nagy butaság ezt írni, kb. mintha OKJ-s orvos képzést írnál...

Nyilván egy villamos- vagy gépészmérnök fizetése jóval magasabb, mint egy orvosé, főleg Magyarországon, szerintem meg is becsülik a mérnököket, max. azok nem, akik a fenti hozzászólóhoz hasonlóan azt hiszik, hogy ezek 1 év alatt teljesíthető OKJ-s szakmák. Hát eléggé belelátok a dolgokba, mivel anyukám orvos (gerincsebész), apukám gépészmérnök, bátyám jogot tanul, én pedig építőmérnökin vagyok, szóval szerteágazó foglalkozások. Jogászokból tényleg túlképzés van, ezért is csökkentek radikálisan a keretszámok, ill. csak itthon tudsz a diplomáddal érvényesülni, már ha kapsz munkát. Nyilván anyának mindig volt állása, de apa fizetésének a töredékét kereste. Többször előfordult, hogy apa egy-egy projektért több millió forintot kapott, és ezeket az állandó munkahelye mellett is tudja csinálni. Én azért akarok mérnök lenni, mert ez érdekel, valószínűleg a neveltetésem is befolyásolt, de a lényeg, hogy szeretem. És én is jó befektetésnek tartom, hiszen még mindig nincs túlképzés, a fizetések jók, külföldön is használható a diploma. Az meg nem nagyon zavar, hogy egy jöttment valaki éppen nem tudja, hogy egy építőmérnök nem egyenlő a kőművessel...

2012. aug. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Keversz dolgokat. Egyrészt a pályakezdőket kevered a csúcson lévőkkel, másrészt az elhelyezkedési esélyeket a fizetéssel. De nézzük csak részletesen:


- orvos:

100% az esélye, hogy végzés után munkát kap, mivel orvos hiány van. Ugyanakkor nagyon sok év, mire rendesen keres, és itthon jól csak a jó orvosok keresnek 35 után, miután magánrendelőt nyitnak. Vagy még az elején lelépnek más országba, és jól keresnek. A hosszú képzési idő és az eleinte rossz lehetőségek miatt nagy előnyben indulnak az orvos csemeték, mert őket anyagilag, szakmailag és kapcsolatilag is támogatni tudják a szülők, szegény munkásembereke gyerekeinek viszont majdnem reménytelen választás ez a szakma. Más kérdés, hogy eleve elhivatottság kell ehhez, én pl. sosem lettem volna orvos. A társadalmi elismertsége relatív tényleg magas.


- jogász:

A kereseti görbe hasonló az orvoshoz, mert kezdő jogászként kevesen keresnek jól, de ráadásul ezt jóval többen el tudják végezni, és a tanulási készségen túl nem kellenek extrák, mint az orvosnál (elhivatottság, gyomor, ügyesség), tehát jóval többen is vannak a kereslethez képest. Szóval az elhelyezkedés jóval kérdőjelesebb, ugyanakkor itt is nagyon sok múlik a kapcsolatokon. Nagy a szórás, egy befutott ügyvéd tényleg sokszorosát keresheti egy jó mérnöknek (kérdés milyen úton...), de sokuk végez végzettségéhez képest alacsonyabb végzettséget igénylő munkát, és keres rosszul.


-mérnökök:

Amit írok, nem vonatkozik a környezetmérnökökre (nem keresett szakma), műszaki menedzserekre (ők inkább közgazdászoknál). Na, ezeket a szakokat elvégezni baromi nehéz, de azon kevés szakok közé tartozik, ahol ha nem is helyben, de országban keresgélve még egy gyakorlat nélküli pályakezdőnek is van esélye munkát kapnia, köszönhetően az itt gyártó multik gyakornoki programjainak. Szóval pont amiatt, mert a nagyobb vállalatoknak érdekük hosszútávban gondolkodni, és jellemzően ők foglalkoztatnak mérnököket, ezért költenek a betanulási időszakukra. Ráadásul itt érvényesül legkevésbé a kapcsolati háló, később pedig komolyabb szakmai ismeretekkel itt lehet a legstabilabb egzisztenciát kiépíteni, mindez azért, mert őket elsősorban a szakértelmükért foglalkoztatják, jellemzően 8 órát nem túllépő munkaidőben közepes-magas fizetésért, ráadásul a szakértelmük miatt ha ki is rúgják őket, a legtöbb esetben van más cég, ami megfizeti őket.


-közgazdász:

Mivel Dunát lehet rekeszteni velük, ráadásul amit csinálniuk kell egy cégnél, az elég távol van az elmélettől, ezért egy szimplán végzett, gyakorlat nélküli, kapcsolatok nélküli pályakezdőnek lehetetlen elhelyezkednie. Itt vagy a kapcsolatok segítenek, vagy jókor jó helyen és jó ideig tartói szakmai gyakorlat végzés előtt. De nyilván ezt is intézni kell, lásd kapcsolatok. Annyira azért nem kapcsolat függő, mint a jogász szakma. Valóban itt többet lehet elérni, mint mérnökként, mert lehetsz akár felső vezető is (habár sok köztük az átképzett mérnök), csak ne felejtsd el, hogy a nagy többségük semmilyen vezető nem lesz, holott szinte mindegyik az akar lenni. Ambíció, törtetés, taposás, jó kommunikáció, kapcsolatok és kapcsolatépítés, ezek kellenek itt a sikerhez. Szvsz ha mérnöknek mész, jóval boldogabb ember lehetsz a magánéletben, mint az így csúcsra jutók.


Szóval szerintem.

Ha teljesen biztosra akarsz menni, és van (anyagi szempontból) szülői háttér, és elhivatottságot érzel ehhez a szakmához, akkor orvos. Ha az anyagi háttér nincsen meg, akkor mérnök. Ha érzel magadban elég ambíciót, hogy a csúcsra törj, akkor közgazdász. Ha érzel magasban elég ambíciót, hogy a csúcsra törj, és a szüleid, rokonaid, barátaid körében sok a sikeres jogász, akkor legyél jogász.

2012. aug. 16. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!