Ex-érettségizők! Itt senki sem tanult az érettségire?
Sziasztok!
Egyre több hozzászólásban olvasom, hogy "Á, én nulla tanulással írtam 90%-os érettségit", "Én semmit nem készültem a matekra, mégis ötös lett", és még sorolhatnám. Itt mindenki ilyen tehetséges, vagy mindössze ferdítenek?
Én nem sokat tanultam rá, matekra pl. egyáltalán, de nem is lett ötös, hanem négyes:)
De igaza van az előttem szólónak. 4 év FOLYAMATOS tanulás után, már nincs sok teendő érettségi előtt. maximum átnézni az anyagot..
Csak jár a szájuk.
És valóban emlékszem, hogy a magyart négy éven át tanultuk, mint a güzü, így arra érettségi előtt szinte semmit sem kellett külön tanulni. Töriből meg soha semmit nem kellett tudni, hát majd meghaltam az érettségi előtt.
Hát, az emberek az idő múlásával már rosszabbul emlékeznek, meg az is benne van szerintem, hogy akik utána egyetemre mentek, azok úgy érzik, hogy az érettségi a vizsgaidőszakhoz képest nagyon laza volt.
Mondjuk az tény, hogy az angol érettségimre tényleg nem tanultam, és 90%-os lett, de ezt csak annak köszönhetem, hogy 6 éves korom óta tanulok angolt, nem éreztem szükségesnek, hogy bármit is készüljek rá, ha egyszer már tudok angolul. Hiszen mindig ötös voltam, és tényleg teljesen jól beszéltem már akkor is angolul, bármilyen témában. A nyelvtannal sem voltak problémáim, így erre tényleg nem készültem külön, mert előtte megtanultam már amit kellett, és nem felejtettem el, mert használtam.
A többire azért tanultam :) Matekból jártam különtanárhoz is, mert abból nagyon béna voltam mindig, örültem, ha így meglett a 33%-om :D A többit inkább csak átnéztem. Pl. a történelmet. Elolvasgattam a tételeket, meg az előző pár év tankönyveit, de nem magoltam, vagy ilyesmi. Egy erős négyes simán meglett, na meg kb. tudtam, hogy másból jobb eredményem lesz, és azzal is felvesznek, így nem törtem össze magam a tanulásban.
Magyarból is annyit készültem, hogy olvasgattam a tételeket, aztán kihúztam egy olyat, amit rohadtul nem tanultam meg (Sorstalanság, a könyvet nem olvastam el, de a tételt elolvastam egyszer), és abból is 100% szóbeli lett végül, az írásbelivel együtt 90% lett. De az a helyzet, hogy én vagyok olyan szerencsés, hogy ha valamiről valami halvány fogalmam van legalább, akkor arról simán tudok beszélni, meg az ilyen stresszhelyzetben sok minden csak úgy magától beugrik.
Magyarból, történelemből és nyelvből lazán le lehet érettségizni úgy ötösre, hogy az ember csak a tanórákra készül, ha normális, kemény gimibe járt. Én tényleg úgy mentem magyarból és töriből, hogy egyszer elolvastam a többiek által kidolgozott tételeket, meg elolvastam a kötelezők közül azokat, amit nem vettünk olyan részletesen órán. A magyar érettségihez amúgy is 0 tárgyi tudás kell, ha az érvelést választod, a verselemzéshez azért már tudni kell. A töri érettségi az viszont tényleg a vicc kategória, gyakorlatilag ki kell írni az atlaszból meg a forrásból az infót, és ki kell egészíteni. Idegen nyelvi érettségire, pedig szintén felesleges külön tanulni, mert jó esetben általánostól gimi végéig az ember rendesen megtanul egy idegen nyelvet. A reáltárgyaknál más a helyzet, ott bizony már kő keményen gyakorolni kell.
VISZONT azt kiemelném, hogy amit leírtam, az csak és kizárólag a középfokú érettségire vonatkozik, emelt érettségin az ember bizony vért izzad minden tantárgyból.
Szia!
Elmesélem, hogy én hogyan csináltam. :) 9.-ben bekerültem egy gyenge általános iskolából középiskolába, ami nagy kihívás volt, ott azért tanultam, hogy a négyes, ötös meglegyen. 11.-re eljutottam oda, hogy jeles lettem, 12. év végén, 13. félévkor és év végén már kitűnő úgy, hogy napi rendszerességgel tanultam. Megpróbáltam készülni mindig a másnapi órákra, tanultam, volt, hogy reggel keltem fel és néztem át akkor, ami aznapra kellett. Lehet, hogy most sokan hülyének néznek és mondják a magukét... Az érettségire kimondottan úgy nem tanultam, hogy most nekiültem érettségi címszó alatt, hanem volt kisérettségi, arra nagyon sok tétel volt, azokat föllapoztam, előző évben volt próbaérettségi, arra is átolvastam sokszor a füzetet, megtanultam a fontosabb anyagokat, így érettségire igazából ismételgettem csak, nem volt "semmi új". Töriből még fakultációra is jártam, úgyhogy novemberben elkezdtem átolvasgatni az anyagot, csak úgy egy este 3-4 anyagot, 2x-3x, nem megterhelő, megpróbáltam visszamondani és sikerült. :) Irodalomból az életrajzokra kevés hangsúlyt fektettem, de a fontosabb verseket fellapoztam, nézegtem az irodalomkönyvet, meg (ilyenkor is hasznos :P) a kötelezők rövident olvastam, plusz a hozzá tartozó elemzés szerűt az irodalom tankönyvben. Matekból alapjában véve jó voltam, az érettségire úgy készültem, hogy megoldottam nagyon sok régi érettségit, meg elkezdtem magamnak átismételni az anyagot, oldogattam a feladatokat. Az az igazság, hogy a tanár is megmondta, hogy a próbaérettségis könyvek rohadt nehezek, úgyhogy ne keseredj el, hogyha azok netán nem mennek, mivel kb. 3x nehezebbek, mint egy sima érettségis feladatsor. :( A szabadon választottam előző évben informatika volt, abból jártam fakultációra, hetente megoldottam 2-3 feladatsort (próbaérettségit + érettségit), így az infó érettségim jó lett, de szóbelire nagyon sokat tanultam, mert nekünk elmélet nem volt, szóval mind újdonságnak számított. Utolsó évben érettségiztem még közgazdasági-alapismeretekből, arra igazából keveset tanultam otthon, mivel volt heti 3 órám + 4 óra érettségi felkészítő és imádtam ezt a tárgyat. Otthon átfutottam a suliban megoldott érettségis + próbaérettségis feladatokat, tételeket sem "tanultam", hanem átnéztem, mivel érdekelt, így alapból rám ragadt és nem igazán felejtettem el. Az angolt előrehozottan csináltam, az nem lett túl fényes, de nagyon gyér volt az oktatásunk. :(
Amit elértem az: angol 86%, magyar nyelv és irodalom 89%, matek 91%, történelem 93%, informatika 93%, közgazdasági-alapismeretek 95%. Kitűnőre érettségiztem, nem volt egyszerű, sosem tagadtam le, hogy tanultam, mert tudtam, hogy tovább szeretnék tanulni és azt is tudtam, hogy minek. Most ott tartok, hogy első félévem befejeztem az egyetemen, 4,5-ös átlag felett teljesítettem és nem bántam meg azt, hogy "tanultam", mivel nem kell félévente 120-150 ezres tandíjat fizetnem, félnem, hogy kiraknak állami támogatott képzésről és még ösztöndíjat is kapok a tanulmányi eredményemért. :)
Egyébként a felkészüléshez fő a tervszerűség! Készíts időbeosztást, hogy egyik napról a másik napra kb. mennyi tanulnivalód van és minden napra jelölj ki valamit, amit tanulsz. Például ha kedden van irodalmad és így is készülsz keddre irodalomból, akkor inkább matekozz olyan 15-20 percet. :) Próbálj meg minél több érettségi feladatsort megnézni (ez inkább matekra és törire igaz). Minél többféle típusfeladatot, vagy alternatívát látsz, úgy már magad is ki tudod kombinálni egy kis ésszel, hogy milyen jellegű feladatokkal jöhetnek. :) Emellett tényleg múlik a szerencsén is, a tanár jóindulatán, de a tudásodon is, ez ne felejtsd el!
Bocs, ha elírtam/rosszul fogalmaztam, értsd jól. :P
Jó felkészülést kívánok az érettségihez! :)
20/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!