Melyik laptopot ajánljátok orvosi egyetemre?
Mire és hogyan szeretnéd használni?
Ha kizárólag suli miatt, hogy legyen egy géped otthon/ a koleszban, amin beadandókat tudsz írni, arra egy 200-250 ezres gép is tökéletesen elegendő tud lenni. Az orvosi egyetemeken nem jellemző, hogy a képzés miatt szükséged legyen egy olyan gépre, aminek a teljesítménye érdemben túlmutat a böngésző és az alap office programok futtatásán, ha meg ilyenre szükség van, azt jellemzően biztosítják távoli hozzáféréssel a hallgatóknak.
Apple MacBook Air 13 M1 <- ki lehet fogni pár olcsót, sokáig bírja áram nélkül, könnyű cipelni
ASUS Zenbook 14 vagy ASUS Zenbook 14X
#2. "Kutatásra is használnám"
A hat éves képzés alatt ez azért várhatóan nem fog túlzott méreteket ölteni, én ezzel nem kalkulálnék egyelőre, simán elég egy 400 ezernél lényegesen olcsóbb laptop is.
Hello. Függetlenül attól, hogy a kérdésed 2023 Szeptemberi, a válaszomnak abban a tekintetben hogy többen is olvashatják, mégis csak van értelme még 2024-ben is.
Ez az első válaszom ezen a weboldalon, és tulajdonképpen pont ezért regisztráltam ide, hogy segíthessek. Pontosan ezért veszem a fáradtságot, még ha az átlagosnál több szót is írok le majd, hogy szempontokat adjak MINDENKINEK, és nem csak neked, nem pedig konkrét márkanevet vagy típust. Bár bevallom eddig a DELL termékekkel meg voltam elégedve, de ennek is meg van a fizikai oka ezt lejjebb kifejtem miért.
Bár írtad hogy csak Windows Operációs rendszerrel szerelt gép jöhet szóba (nem túl rugalmas, de ez van) azért pár dolgot az előttem szólók kommentjeihez hozzáfűznék. Az átlag ember azon kívül hogy egy szövegszerkesztővel megír egy jegyzetet, esszét, akármit, és a kutakodásához egy Webbrowsert használ, ritkán csinál olyan feladatot, amihez mondjuk CAD - CAM 3D program futtatására lenne szükség. Nos akármennyire nem hasznos, sőt vicces is, de egy Pentium 4 kiöregedett gép, (sőt még az azelőttiek is) elegendőek lennének erre a feladatra.
De 2024-ben ez már nem csak hogy ciki lenne, de elvárás a mai fiatalságtól az, hogy egy feladat betöltéséhez ne kelljen több időt várni mint amennyit egy okos telefon, vagy tablet esetében kellene.
2 magos mondjuk P9700 Processzor is elegendő már ahhoz, hogy ne kelljen sokat várni, csak azért valljuk be azt is, hogy azok az alaplapok amik ezzel voltak szerelve már igencsak 13+ évesek és akkoriban az alaplapok maximum 4GB RAM-ot tudtak fogadni, ami mondjuk Linux operációs rendszerek esetén még oké, Win XP-től win7-ig is még oké volt, főleg ha jól volt beállítva a rendszer a fogyasztást illetőleg, de Win 8-12 közt már kevés főleg akkor, ha sok dolog fut, és az operációs rendszer kénytelen a virtuális memóriához nyúlni, ami régi HDD esetén borzasztó lassú 60 Mbit nagyjából, SSD esetén öreg gépeknél jó ha 200Mbit mivel a kontroller nem USB 3 tempóra van tervezve és M.2 SSD esetén amik már DDR4 RAMokkal szoktak párosítva lenni, nos ott 550+Mbit/s szemben a processzor 37000+Mbit sebességű és a DDR4 RAM minimum 20-szor gyorsabb hasításával. Tehát ma 2024-ben a minimum amit el lehet várni 8 Giga RAM és 2 de még jobb 4 Magos processzor. i5 hetedik vagy nyolcadik generációtól már ajánlott mert azok fogyasztása amiket U jellel látott el az Intel 15 Watt környékén teljesítenek és nem 25Watt mint mondjuk a P9700 széria vagy 30-45watt mint a korábbi T4500 és T9500 Közötti Processzorok esetében volt.
Ha ez a technikai leírás neked mind „Kínai“ nyelven van akkor csak azt jegyezd meg hogy nem kell 400 ezret vagy többet kiadni mert nincs igazából olyan nyomós ok, amihez olyan számítási teljesítmény, és főleg Grafikai teljesítmény kellene amiért ennyi pénzt kellene rá szánnod.
Én Németországból írom ezen sorokat, és bár itt sincs kolbászból a kerítés, és részben érezhető is némely társadalmi rétegben a státusz szimbólum ama tekintetben ki mit vesz, azért itt rugalmasak az emberek és 400 ezer Forint euróra átváltva is 1000+ Eurót jelent. Ha MA bemegyek egy Media Marktba akkor 550 euróért már veszek olyan Lenovo, esetleg HP gépet ami egy 5-6 évre az egyetemen teljesen elegendő lesz ez éppen FELE annak amit te kérdezel. De hogy szemléletet is mutassak hogy lehet még többet spórolni, nos… Ebay PC kereskedő minimum fél év néha még 1 év garanciával ad használt gépet 200-250 Euró között. !!!
Igen jól látod. Például egy DELL 5490 nyolcadik generációs i5 Processzorral ami sajnos nem cserélhető azaz amíg a gép ki nem purcan az marad benne, 8 GB Rammal és új vagy újszerű akkuval megvásárolható már 170 euróért 16GB Rammal 200 Euróért 32GB Rammal 230 Euróért. Vadonatúj AKKU 36-39 Euró 2 év garanciával!!!. Rakjuk össze: Veszel mondjuk egy 170 eurós Laptopot, amit gyárilag regisztrált Win 11 el szállít az eladó egy M.2 SSD-n ami 256GB azaz most elegendő tárhelyű, úgy hogy a bekapcsoláskor TE adod meg az adataidat elsőre! Veszel hozzá egy 37 eurós Vadonatúj akkut amire 2 év garancia van, és mondjuk 62 euróért egy pár 32 GB RAM-ot. 269 eurót költöttél egy teljesen megkímélt gépre, ami a maga 4 magos processzorával, és a gyárilag szerelt Intel HD620 Grafikájával, ami mellesleg 4K felbontást is kezel igaz csak 30Hz azaz 30 képkocka pro másodperc sebességgel egy FULL HD felbontású saját monitorral bőven elegendő arra hogy írj, nyomtass, chatelj, netezz, kutakodj, és a streaming se lassuljon be. Nekem ez van és elégedett vagyok vele. A YouTube 4K60p felbontású videó a HDMI kimeneten keresztül egy LG 4K monitoron teljesen korrekt képet ad ha 12 Bites képfelbontást adok meg rajta. Igaz hogy nem egy 4K erőmű, és SOHA nem használnám a gépet játékok futtatására, de az egyetemen való tanuláshoz teljesen elég nem csak 2024-ben hanem az egyetem befejezéséig is.
A LEGFONTOSABB: hogy bármely márkát választod is, szinte mindenki elfelejti évente szétszedni a gépet, és ki portalanítani a ventilátort, valamint legkésőbb minden harmadik évben a processzor és a grafikus kártya egységet FRISS hő elvezető pasztával felkenni. Ez okozza a laptopok idő előtti halálát. Túlhevülnek a CPU és GPU egységek, mert a hővezető paszta megszilárdul, és nem vezet hanem szigetel. A ventilátor hangosan fújtat, de nem tud hőt kifújni a hűtőbordából, mert az nem olyan forró mint mag a processzor ami nem tudja a hőt átadni a hűtőbordának.
A legjobb amit ajánlhatok de NAGY precizitást igényel a felkenése, be quiet DC2 Pro Liquid metal thermal grease, aminek 80w/mk tényezője van, és soha nem szárad ki, tehát egyszer kell csak felvinni a CPU - GPU felületére. (Nem alkalmazható Alumínium hűtőbordán és úgy folyik mint a higany kis gömbökben !!!) Minden más paszta jó ha eléri a maximum 17w/mk tényezőt, ami általában elég, csakhogy 2-3 évente érdemes letörölni, és újra pasztázni. Erősen ajánlom az Alphacool APEX pasztát ami a maga 17w/mk értéke miatt nagyon jó, és mert nagyon folyékony, nem szárad ki 3 év alatt akkor sem, ha napi 8 órát használod a gépedet. (Thermaltake is készít olyan hóvezető lapkákat amik elérik a 17w/mk értéket és abból a fél milliméteres vastagság is elég). Sok hővezetőpaszta veszít a cseppfolyósságából évek alatt, és grízes krémszerű lesz majd nemsokára kiszárad úgy (jelképesen írom) mint a vízzel bekevert megszilárdult gipsz.
Amúgy napi 6-8 óra alatt minimum kétszer teljesen felöltöd, és teljesen lemeríted az akkut, ami azt jelenti, hogy egy évben 350 nap alatt 700-szor töltötted az akkumulátort, és jó tudni hogy Li-ion és Li-po akkuk jó esetben kibírnak 700 töltést, ha nem voltak úgy erőltetve, hogy az akku a gépben van, és a töltő állandóan tölti, mert elfelejtetted kihúzni. Ez annyit jelent, hogy évente cseréled az akkut ha nem akarod hogy a gép aztán csak áramkábelről menjen.
Miért ajánlottam a DELL gépet mint márkanevet, pedig nem is az volt a célom hogy valamire rábeszéljelek? Nos mert ebben a fogyasztói társadalomban szinte majdnem minden gyártó eleve úgy tervezi a Laptopokat, hogy az csak teljes szétbontással legyen szervizelhető, mert így elmegy a kedved attól hogy szétszedd, ha pedig tönkrement akkor fogyasztó vagy aki újra vásárol. Ez annyit tesz hogy a legtöbb gyártó csak kis „szerviznyílást“ tesz lehetővé, ahol tudod a RAM és a HDD – SDD – M.2 modult cserélni. De ahhoz hogy a port kifújd a ventilátorból, vagy a CPU – GPU-t felpasztázd már teljesen szét kell szedni a gépet. Otthon is 1 órás elfoglaltság hozzáértőnek, úgy hogy ne legyen peched amikor szétszedés közben szakad a kábel, ami az tapipad, vagy a billentyűzet, vagy az USB, Wi-Fi vezérlő, vagy más belső dologgal állt kapcsolatban. A DELL ezzel szemben úgy építi meg a gépeit, hogy elég csak a hátlapot leszerelni, és minden cserélhető ami nincs leforrasztva az alaplapra (Hasznosak a You Tube Tutorial videói hogy kell szétszedni egy Laptopot és máris látod hogy mennyire bonyolult vagy egyszerű évente javítani rajta. Na ezért. SŐT a DELL BIOS-a olyat is tud hogy ha az AKKU nem leválasztható hasonlatosan a MACINTOSH gépekhez akkor a BIOS szabályozza a töltést és le tudja kapcsolni akkor is ha benne felejtetted a dugót a töltőaljzatban. Nem fogja állandóan csurig tölteni az akkut csak egy megadott ürességi szinten kapcsol be.
Nos kellene egy új ventilátor, mert 10 év alatt lazán elérte az élettartama végét és a golyóscsapágy kikopott? Nos 15 euróért kapsz vadonatújat és beszerelheted. Kelle gy billentyűzet mert lekoptak a betűk? Az sem drágább ma mint 15 euró. Más kérdés hogy 10 évvel később is akarod e még ugyanazt a laptopot használni, de hogy legyen is értelme ennek, van még egy ACER Extensa 5635ZG gépem itthon tartalékba, ami teljesen kiöregedettnek számít a maga CSAK 4GB RAM-jával ami még csak DDR3 és még csak 1066MHz sebességű de Linux operációs rendszeren még a mai napig teljesen használható, és MINDEN Program teljesen naprakész friss mert az Open Source rendszeren mindenre azonnal van frissítés, és nem kell újra licencelni sem extra pénzért.
Apropó Linux. Nyugateurópa egyetemein nem divat a Windows. Az Open Source viszont igen. Oka hogy még a vállalatok is áttértek az adatbiztonság és a Jogdíjak miatt Linuxra így a frissen végzett hallgatónak nem lesz vadidegen egy céges Linux, ha otthon is Linuxot használ. Önkormányzatokon is vagy Red Hat Linux fut (A Fedora anyavállalata) és vagy a Canonical által kiadott valamely Ubuntu változat (Lásd Kubuntu KDE asztali környezethez, Ubuntu Gnome Környezethez, Xubuntu XFCE környezethez, Lubuntu LXDE környezethez vagy a Gnome 2-re épülő MATE asztali környezet ami nekem is van mert ez a legbarátibb kinézet a kevés fogyasztás mellett Csak LTS azaz 5 évig tartó kiadásokat használok és csak azután váltok a következő LTS kiadásra annak függvényében hogy megéri e a frissítése a laptopnak. (Debian esetében a frissítés folyamatos, mert ott Rolling System-ről van szó így mindig ugyanazt toldozzák foldozzák frissítik nem újat építenek helyette).
Zárszónak annyit hogy ha nincs lehetőséged EBAY vásárlásra és házhoz szállításra KORREKT áruházból és vagy kereskedőtől, akkor a legjobban teszed ha kimész egy hétköznapi napon Bécsbe és ott veszel valamit euróért. Ennek az oka a következő. Magyarország felháborítóan és szemérmetlenül drága Nyugat-európához képest. Gyűjtő oldalak mint az IDEALO, vagy a GEIZHALS, és Billiger.de általában magukban foglalják az osztrák ajánlatokat is, de a keresésnél ki lehet pipálni azt a jelölő négyzetet, hogy honnan jöjjön az ajánlat. Magyarországról eddig csak az Expert és Euronics ajánlatával voltam árban úgy ahogy megelégedve, de ez más kérdés mert ez van Ausztriában is, és ott még olcsóbb mint a magyar Leányvállalat esetében. Nos mivel az Osztrák van annyira Nyugateurópai mint a Német maga, így Ő sem adja lejjebb, és mivel WIEN nem épp nyugaton van, így nem csak az Osztrák Német határon kell tartani az olcsó árakat, hanem az ország keleti csücskében is.
Az Europa Spezial vonatjeggyel oda vissza megjárod 40 euróból az utat, és személyesen tudod megvenni a neked tetsző gépet a Mediamarkt, Euronics, Expert, vagy más kisebb üzletben amire Európai garancia van teljesen függetlenül a vásárlási helytől, és attól hogy Magyar és vagy valamely más európai egyetem diákja lennél. Ez igaz egyébként a Magyarországon vett laptopra is, ha viszed magaddal a Német egyetemre, és a garancia időn belül ott menne tönkre, akkor nem kell amiatt Magyarországra utaznod hogy beadd a kártérítési garancia kérelmedet. Alapjog, hogy ha a vásárlás napjától számított 6 hónapon belül megy tönkre, akkor úgy kell tekinteni hogy a termék szerelési vagy típushibás volt, és 1 az egyben cserét ad a cég mindenféle felülvizsgálás nélkül abban az esetben, ha rendeltetésszerű használat mellett ment tönkre, és nem azért mert beleesett a szökőkútba, kádba, és vagy a hátizsákban egy viharos nap átázott volna és vagy az ablakpárkányról esett le 2 emeletet…. Ezeket mind azért írtam, mert nem elég hogy a Magyar állampolgár megközelítőleg nem keres annyit mint egy nyugati állampolgár, ennek ellenére sokkal többe kerülnek a fogyasztási termékeik. Ha spórolni akarsz, akkor kutakodsz hol találsz elfogadható árú termékeket.
Minimum 8GB DDR4 RAM, de jobb ha van 16GB és vagy 32GB benne, és lehet akár DDR5 is ha van rá pénzed, mert idővel mindig több ablak lesz nyitva, több letöltött a gyorsítót árban ragadt adat miatt nem árt ha nagyobb, a leggyorsabb átmeneti tárolód. 4 - 6 vagy több Magos processzor, hozzá 4K képes grafikával még akkor is, ha maga a laptop kijelzője „CSAK” Full HD. Minimum 256GB M.2 SSD, de lehet akár 1 TB méretig is, mivel a hely ugyanannyi fizikálisan centiméterben mérve, de az évek alatt letöltött képek, videók, meg zenék is elférnek rajta. Bőven elegendő lesz az elkövetkező 6 évre ha nem feledkezel meg a hővezető pasztáról és nem azért menne tönkre...
CSAK a miheztartás végett, ha nem akarsz használt gépet kb 250-270 euro értékben venni ahogy azt hajnalban leírtam, akkor VADONATÚJ gép a Mai Media Markt / Saturn áruházak online ajánlatában az elkövetkező 30 napra ennyi. 585 euró helyett 509. (nem tudom bizonyítani, hogy valaha volt e 585 euró vagy ért e ennyit mielőtt áthúzták volna az árcímkét, de a műszaki leírása szerint tökéletesen elég és a közelében sincs a 400 ezer forintnak még a fele sem ha jól áll a forint árfolyama az euróhoz képest).
Ez modern, és bár dupla annyiba kerül mint egy használt, de majdnem dupla annyit is tud a fejlődés ütemében tekintve. Aki ettől drágábbat keres az vagy sznob vagy Gamer laptopról és nincs köze ahhoz hogy átlag emberként mit használ ki a gép teljesítményéből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!