Hogyan használatos az i képző tulajdon- és közszavaknál?
Sziasztok!
Sajnos nem tudom megérteni, hogy magyar tulajdonneveknl (legyen személynév vagy földrajzi)vagy közszavaknál (ha y-ra végződik, vagy akár, ha Zamárdi+i, akkor miért nem Zamárdi-i,helyette Zamárdi) miképpen kell az i-vel képezni. Nem értem mikor lesz kicsi vagy nagybetű (főleg földrajzi neveknél).
Próbálom tanulni, de nagyon sokat keverek...
Megköszönném, ha valaki elmagyarázná ezeket életszerű példákkal, illetve ha egy számot is mondana a szabályra (12-es kiadású helyesírás szótárból) magyarázat közben, akkor azt mégjobban megköszönném, ugyanis úgy a szabályt is értelmezem, miközben a válaszod olvasom. Persze, minden segítőkész választ szívesen fogadok, számok nélkül is :D.
Másik kérdésem, hogy hogyan lehet megtanulni helyesen írni? Mondhatni viszonylag sokat olvasok (főleg olvastam), de mégis elég sok gondom van... Ezek annyira nem vevődnek észre, mivel nem mindennap használ az ember i-vel képzett szavakat.
Ha az -i melléknévképző a szóhoz kapcsolódik, akkor mindig kisbetűre változik. Ez egy ökölszabály, ami mindig működik. A Zamárdi-zamárdi esete egy kicsit más, ott nem teszünk ki külön még egy i betűt.
Ha vezetéknévvel csináljuk ugyanezt, azt hirtelen nem tudom, hogyan működik, azt majd valaki más megmondja.
Ha a földrajzi név tulajdonnévből és köznévből áll, és az utolsó szóhoz kapcsolódik a képző, akkor megmarad nagybetűsnek: Heves megyei, Margit hídi, Kodály téri.
Ha kötőjeles a földrajzi név, akkor mindig azt kell nézni, hogy az első tag tulajdonnév-e vagy sem; utóbbi esetben kicsire változik a kezdőbetű, az első esetben megmarad; Kárpát-medencei, János-hegyi, csendes-óceáni, nagy-britanniai.
Ha a képzőt kötőjellel tesszük hozzá, akkor memarad nagybetűsnek; New York-i, Rio de Janeiro-i, Bordeaux-i.
Tökéletesen helyesen írni senki nem tud. Általában a ritkán használt szószerkezeteknél sokan nem is tudják a szabályokat, olyan esetekben elfogadható a „de úgy is érthető, ami le van írva”-érvelés. Persze jobb, ha az ember törekedik a helyesírásra.
én azt mondanám, hogy a szabályzatból olvasd el az erre vonatkozó szabályokat, és ha valamelyik nem világos, akkor kérdezd meg azt, ha minden világos, akkor pedig tanuld meg, ha szeretnéd (vagyis gyakorold be), bár ennek minden apró részletét úgysem tudja szinte senki fejből...
te is rá tudsz keresni a szabályzatban az "-i"-re, de idegyűjtöm neked, hátha segít:
A személynevekkel kapcsolatban itt a 161.:
Természetesen a földrajzi nevekről szóló szabályrengeteg a legvaskosabb része az -i képzőről szóló gyűjteménynek:
173–190.:
aztán "Az idegen írásmód szerinti írás"-on belül is vannak szabályok:
215–217.:
és még a 265.-ben is említve van (az már csak ismétlés, asszem):
(meg még máshol is, de azok kis/nagybetűt nem érintenek)
nyilván nem sok értelme lenne, hogy mindezt leírjuk saját szavainkkal is... azért fogalmazták meg a szabályzat összeállítói, hogy ezzel már nekünk ne kelljen időt tölteni. :-)
írj, hogy mi nem világos.
felesleges mindet megtanulni, csak amit gyakrabban használsz, annak nézz utána, elég, ha az megmarad.
---
itt is egy cikk a toldalékolásról, de ez nem csak az -i-ről szól:
Köszi, Bringamanó, több függőben levő problémámra kaptam választ én is!
Ilyenkor mindig örülök, hogy anyanyelvem a magyar, sokszor csak "érzem", mi hogy helyes, és nem külföldiként kell megtanulnom, mert az nehéz vállalkozás lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!