Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miben térnek el a különböző...

Miben térnek el a különböző szakok/területek matematikai analízisei?

Figyelt kérdés

Ugye a BME GTK gazdaságis szakjain van deriválás, integrálás, határérték, lineáris algebra, hatványsor, meg ilyenek.


Ugyanezek a témák vannak VIK mérnökinfón is (meg máshol is), de a VIK matekja nehezebb, ugyanezeket az anyagokat mennyivel veszik másképpen? Miket vesznek ezeken a témákon belül, ami nehezebb? Persze ott van difvferenciálegyenlet is. Akarom írni, differenciálegyenlet is.


Illetve fizika és matek bsc, az ugyanazokon a témákon belül még mélyebb, mint a mérnökinfó, ugye?


De ez konkrétabban hogy néz ki?



2023. ápr. 2. 21:16
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én Fizika BScn voltam. Itt az axiómáktól kezdve felépítettük az analízist, úgy hogy minden tételt bizonyítottunk közben. A vizsgákon pedig bizonyításokat, elméletet és feladatokat is kértek számon. És utána vettünk ilyen szép dolgokat mint disztribúcióelmélet, funkcionál analízis, és komplex integrál.
2023. ápr. 2. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nekem nagyon furcsa volt, hogy az amúgy nagyon nehéz vikes mateknak a számonkérésében sok feladattípus ugyanaz, hogy nesze itt egy integrál és számold ki, vagy teljes függvényvizsgálat, hatványsor konvergencia.


Persze nem csak ezek voltak, de sok ilyen volt. Mármint hogy GTK-n is elédraknak egy integrált, vagy határértéket, hogy tessék számold ki.

2023. ápr. 2. 22:14
 3/8 anonim ***** válasza:
32%

A GTK analízise egy röhej a VIK-hez képest. Sem mélységben, sem terjedelemben nem mérhető a VIK-es analízishez képest. Nagyjából a matematika fakultáció / emelt szintű érettségi analízisénél ragad le. Már csak azért is, mivel a legtöbb gazdasági szakos nem egy matek zseni, így az osztály eleve visszahúzza azt a keveset, akik képesek lennének ennél mélyebb dolgokat megtanulni.


A Corvinuson is van rendes analízis, a GPME szakon. Ők nagy mélységben tanulják a dolgokat, nem tudom a VIK-hez hogyan viszonyul, de szerintem kb. egyforma lehet.


A matek szakokon azt hiszem több a bizonyítás, aprólékosabban tanulnak mindent és be is bizonyítják. Más a képzés célja.

2023. ápr. 2. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
32%
Ui: bocs a BME GTK-t nem ismerem, csak a BGE-t és BCE-t, így a GTK-ra vonatkozó véleményem ez utóbbiakra vonatkozik. Lehet, hogy a BME GTK-n jobban szivatnak matekból, mint az eleve gazdasági egyetemeken.
2023. ápr. 2. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A matek szakos analízisen "mindent IS" megtanítanak. Nálunk van analízis 1-3, funkcionálanalízis, komplex függvénytan, külön differenciálegyenletek 1-2, numerikus analízis 1-2 és mértékelmélet is. Majdnem mindent bebizonyítunk, ami őszintén szólva elég kimerítő.
2023. ápr. 3. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez függ egyetemtől is.Én Kandós vagyok,nyilván nem bme vik-es matekot tolnak nekünk,de azért itt is eléggé belementünk.Unoka nővérem debrecenbe gazdasági szakos,nekik a matekjukon elvileg ugyanazt adták le,mint nekünk,de sokban különbözött.Pl deriválásnál nem volt nekik nagyon összetett függvény,nekünk többszörösen összet fgv-eket kellett deriválni,integrálásnál volt pl impropius integrálunk,területszámítás nekik ezek pl nem voltak.Tanultunk komplex számokat is pluszba.Mstek 2-be meg még több anyagunk volt,amit nekik nem kellett pl:laplace-tranformáció,sorok,fuirer-sor,diff. egyenletek.

Szval a matek mérnöki szakon nehezebb,mint gazdaságin,de azért ott se könnyű.De a mérnöki matek közelébe sincs pl. a fizikusi vagy matematikusi matek szinthez képest

2023. ápr. 3. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Amit láttam Fizika és mérnökinfóhoz képest erős különbségnek, az a Fourier/Laplace transzformációban volt. Nálunkfizikán megtanultunk komplex integrálni, és ezzel mindenféle csúnya fv fourier transzformáltját ki tudjuk számolni. Mérnökinfós ember akinek meg segítettem, náluk úgy volt hogy tudták a Fourier transzformáció szabályait, és volt egy alap Fourier trafós táblázatuk. És ezek segítségével “számolták” ki.
2023. ápr. 3. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de kicsit pontosítom a kérdésemet. Tehát így mint feladattípus mik az eltérések. Ahhoz nem kell vikesnek lenni, hogy elédrakjanak egy függvényt hogy nesze integráljad le, gtk-n ugyanezt adják, maximum a függvény integrálása könnyebb.


A hatos kommentjére reagálva, nekem bme gtk-nm volt improprius integrál, deee az improprius integrálás nem volt vészes az addigiakhoz képest és amúgy is kicsi anyagrész volt, második félévben. Komplex számok is voltak nekünk, pedig gtk-s vagyok, bár bme-n.


De ha a vikes matek olyan mély, miért ugyanúgy csak odaraknak egy függvényt hogy nesze integráld le, vagy nesze határérték, ess neki. Szóval miért nem gyökeresen más ránézésre is a zh?


Mivel nem értek annyira a mély matekhoz, nem vágok konkrétumokat, hogy mikről írtok, de nekem ez furcsa, amit leírtam. Elhiszem, hogy brutál a vik matekja de akkor is furcsa, hogy sokszor ugyanúgy odatolnak egy függvényt.


De mivel nem értek a mélyebb matekhoz, így azonkívül, hogy nekik vann diffegyenlet de gtk-n nincs, nem értem a többit, azon kívül hogy más anyag van nekik és nehezebb is. XDDDDDDDDDDDDD

2023. ápr. 3. 16:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!