Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mire jó az hogy rengeteg több...

Mire jó az hogy rengeteg több száz éves verset bemagoltatnak a gyerekkel?

Figyelt kérdés

Egy negyedikes ès egy másodikos fiam van. Hol az egyikkel hol a másikkal kell állandóan verset tanulnom. Konkrétan elmegy egy csomó idő vele nem tudják kipihenni magukat rendesen, izgulnak.

De tényleg, mire jó ez? Oké a Himnuszt tanuljàk meg, mert egy alap mű, de ezeket a verseket sokszor azért nehéz bemagolni neki, mert teli vannak régies kifejezéssel. És, ha már egy kicsit is hibáznak, amikor felmondják, akkor már 4-est kapnak.



2022. okt. 25. 15:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
15%
Mert a tanárok szerint ettől lesz művelt egy gyerek, ettől fogja érteni és szeretni a szépirodalmat. Ez nyilván köszönőviszonyban sincs a valósággal, de a közoktatásban muszáj lenyelni, ez van.
2022. okt. 25. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
73%
Megtanul megjegyezni szövegeket, és ezzel feljesztik a memóriát, ami nagyon sok területen fontos az életben.
2022. okt. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
85%
Elvileg így próbálják a gyerekek szókincsét növelni, illetve edzeni a memóriájukat. Más kérdés, hogy ez tényleg nem jön be mindenkinek, és hasznosabb adatokkal is lehetne memóriát fejleszteni, mint a versek.
2022. okt. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
78%

Konkrétan mely több száz éves versek ezek?


Egyébként a Himnuszt is felesleges megtanulni. Viszont van valami haszna, hogy szószerint megtanulunk dolgokat, ahogy zenében is vannak dallamok, amiket betanulnak adott hangszeren, és az alapján fejlődik a technika, illetve az alapján mást is le tud majd játszani. A beszéd is így megy, a kisgyerek számára is a leghosszabb szövegek eleinte betanult mondokák.

2022. okt. 25. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"Mire jó az hogy rengeteg több száz éves verset bemagoltatnak a gyerekkel?

Egy negyedikes ès egy másodikos fiam van. Hol az egyikkel hol a másikkal kell állandóan verset tanulnom."


Neked nem az a bajod, hogy a gyerekekkel magoltatnak verseket, hanem az, hogy neked kell folyton verset tanulnod. ;-)

De félreérted: nem a te dolgod, hanem az övék!

2022. okt. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
81%

Kinek mi is a problémája a verstanulással?


"Konkrétan elmegy egy csomó idő vele nem tudják kipihenni magukat rendesen, izgulnak.De tényleg, mire jó ez?"


Az 1960-as években jártam általános iskolába. Ha kell, a mai napig szó szerint elmondom a Himnuszt, a Nemzeti dalt, a Tisza-t, a Mama-t, a Betlehemi királyok-at, a Bájoló-t.

Mindeközben, amíg ezeket "magoltam", segíteni kellett a szüleimnek kapálni, aratni, terményt betakarítani, állatokat ellátni, a ház körüli rend fenntartásában segíteni. Közben még játékra is jutott időm, és nem éreztem úgy, hogy szegény én, még kipihenni sem tudom magam.

2022. okt. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
76%

"Bármilyen szövegmemorizálásnak előnyei vannak úgy gyermekkorban, mint felnőttkorban, de néhány verssor megjegyzésének a korai gyermekkorban további előnyös hatásai lehetnek a gyermek ritmusérzékének, nyelvi képességeinek, érzelmi kapcsolatainak fejlődésére


Bármely olyan részlet olvasása és megjegyzése, amit korai életkorban tanulnak, segít a gyermek fejlődésében, de a költészetnek, és különösen a klasszikus verseknek van meg az az egyedülálló képességük, hogy egy széleskörű kognitív (megismerő, megtapasztaló) igényt terjesszenek elő a gyermek számára.


A költészet sokkal rendezettebb és ritmikusabb módon mutatja be a nyelvet, mint a próza. Ezek a technikák növelik a gyermek motivációs képességét, képzeletét, gondolkodását, érvelését és a világ megtapasztalását érzéki és esztétikus módon. A versek memorizálása megtornáztatja a gyermek mentális kapacitását.


Amikor egy gyermek a versek memorizálásával tölti az idejét, önkéntelenül is magába szívja a magyar nyelv szabályait és struktúráját. A verseket tanulva gyarapszik a gyermek szókincse, nyelvtani készségei, szintaktikai képességei és más nyelvi képességei.


Amikor egy versmemorizálás után hangosan szaval, a diák csiszolja kiejtését, így sokkal tisztábban és kifinomultabban beszél. Egy vers szókincsének a memorizálása növeli a gyermeknek azt a lehetőséget, hogy képes legyen efféle lexikális eszközöket használni a mindennapi életben.

Emellett azokat a fiatalokat, akik képesek magas szinten írni és olvasni, mindig jó munkahelyekre fogják szólítani.


A gyerekek sokat tanulhatnak országuk kultúrájáról a költészeten át. A versek ünnepi vagy fájdalmi rituálékat adhatnak vissza, társadalmi normákat és értékeket hordoznak, történelmi eseményekre utalhatnak, amelyeknek jelentős hatása van a jelenre."

csaladivilag.hu/lélek és pszichológia c. rovatából származik a fenti írás


Amúgy meg, ne túlozzunk már, nincs több száz vers, és látszik, hogy leginkább te unod, hogy az idődet ezzel kell töltened, bár gyakorin hőbörögni azért maradt időd. Játékos verstanulásra, könnyítésre vannak neten oldalak, amik talán segíthetnek. Youtubeon is rá lehet keresni, egy megzenésített vagy színész által hozzáértően felmondott verset lehet jobban megjegyeznek hallás után. Másrészt, ha kicsit is hibáznak és négyes, hát akkor négyes. Nem mindegy? Ha hatosztályos felvételit írnak, csak az ötödik-hatodik osztály jegye fog számítani, nyolcadikos felvételinél a 7-8. osztály. Tök felesleges rágörcsölni. Az irodalom nem csak versekből áll, más jeggyel is feljavíthatják a rosszabb versfelmondást.

2022. okt. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

#7.

A kérdező nem "több száz versről" beszélt, hanem "több száz éves versről", melyet egyébként "többszáz" évesként kellett volna írni. (Ez csak mellékes megyjegyzés.)

Hozzászólásod csodálatos, mondhatni a mai oktatási rendszer teljes kifejezésmódjának alappilléreit vonultatja fel előttünk. Nem tudom, honnan ollóztad, de nagy butaság, a mai kor ízlésének és elvárásának megfelelően túlmisztifikált, agyondöngölt baromság. A benne talált fogalmazásbeli, kifejezésbeli, valamint szóhasználati hibáktól pedig most az egyszer eltekintek.

6-os válaszadó voltam.

2022. okt. 25. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

8: Igen, elnézést kérek, benéztem a kort meg a mennyiséget, ez igaz. Amúgy, ha tizedikes gyerekek lennének, ugyanez lenne a probléma, hogy miért kell a régi nyelvezettel bajlódni. Épp azért fognak tudni majd jobb esetben később régebbi nyelvezetű regényeket olvasni és értelmezni, mert már nem lesz számukra teljesen idegen a kifejezéshasználat.


Attól, mert valamivel nem vagy azonos véleményen, nem lesz butaság. Azt nem állítottam soha, hogy az említett eredményeket kizárólag verstanulással lehet elérni, de ahogy írtam, az irodalom nem kizárólagosan versekből áll. Ugyanúgy vannak órai és otthoni kötelező olvasmányok is. Van önálló szövegalkotás, fogalmazás. Elég vegyes az irodalom-nyelvtan oktatása. Ezért is érthetetlen számomra, hogy miért kell belebetegedni pár (akár régi) versbe, hiszen nem folyamatosan ezek vannak csak nyomatva. Szerintem a 12 évnyi oktatásom alatt volt talán 10-15 vers, amit nekem meg kellett tanulnom, de lehet ennyi sem volt, és volt további néhány, ami vagy nagyon rövid volt, vagy csak részletet kellett tanulnom belőle. Valóban általános iskolában, és főleg alsós osztályokban volt a legtöbb. Egyáltalán nem kibírhatatlan vagy kivitelezhetetlen, ennyi erővel minek tanulunk az iskolában bármit is, konkrétan mindent meg lehetne torpedózni, hogy miért felesleges, nehéz, haszontalan.

Külföldön is leírták már a verstanulás hasznosságát. Csak példának: [link]

Amúgy, én kíváncsi lennék arra, hogy a kérdező mely versektől van így kiakadva. Én sem szerettem verseket tanulni, és soha nem is alakult ki benne a versek iránt különösebb érdeklődés. Én a regényeket olvastam már akkor is szívesebben, esetleg a balladákat, de nekem az iskolából soha nem azért volt elegem, mert meg kellett tanulni időnként 1-1 verset, szerintem ez a legkevesebb.


Odaírtam az idézet végére, hogy honnan ollóztam. "A benne talált fogalmazásbeli, kifejezésbeli, valamint szóhasználati hibáktól pedig most az egyszer eltekintek." De rendes tőled, ez a leereszkedő hangnem külön nagyon aranyos.

2022. okt. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Szerintem ha a memóriafejlesztés lenne a cél, akkor azt lehetne hatékonyabban is csinálni. Műveltebb meg nem leszel. Én az összes verset már rég elfelejtettem és
2022. okt. 26. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!