Normális, hogy az egyetem elvégzése után úgy érzem, hogy nem értek semmihez sem?
Ez végülis igaz. Ha munkahelyen is egyedül vagyok, az sok lesz.
Szemléletet lehet, hogy kaptam. Jobban átlátom a társadalom működését, de ennyi. Ez a közigazgatás-szervező diploma a közszférában sem ér sokat. A komolyabb pozícióknál elvárják a jogi vagy gazdasági diplomát. Amit meg ezzel betölthetek -pl. ügyintéző-, oda meg elég egy érettségi is.
Egy pénzügy-számvitel alapszakkal jobban járnék, mint ha elmennék a közgazdálkodás és közpolitika Msc-re? Az csak 2 év lenne.
Az utóbbi időben azon is sokat gondolkodtam, hogy ha tanultam volna egy szakmát, most elszerelgetnék valami kis műhelyben, akkor boldogabb életem lenne, mint jelenleg.
A közgazdálkodás és közpolitika MSc-vel sem érsz sokat. Csak a közszférában tudnál vele elhelyezkedni, de ott is előrébb veszik a gazdasági és jogász diplomákat.
A pénzügy és számvitel jó ötlet. Egy barátnőm - aki szintén az NKE egyik alapszakán végzett - is azt csinálja jelenleg.
Sosem késő valami újat tanulni (főleg nem olyan fiatalon, mint te). Ha szakmát akarsz tanulni, akkor tedd azt. Ha másik alapszakot végeznél, akkor jelentkezz arra. Használd ki, hogy van még 12 államilag támogatott féléved, mert minél több lábon állsz, annál könnyebben tudsz elhelyezkedni a mai világban. Én az NKE-n végzek nyáron mesteren, szeptemberben kezdek el egy alapszakot egy másik egyetemen, mellette pedig egy 3. nyelven tanulok. Most már korán sem ritka, hogy valaki 28-30 évesen lesz pályakezdő.
"Most már korán sem ritka, hogy valaki 28-30 évesen lesz pályakezdő."
Igen, ez a helyzet, de azért célként kitűzni ezt nem valami jó ötlet...
Kérdező, az alapszakok halmozásával azért vigyázz, mert elég sok olyan alapszak van, ami semmit se ér mester nélkül. Nézz utána, hogy alapszakos diplomával keresnek-e az adott területen embereket - de még ha igen, akkor is legyél felkészülve rá, hogy igazán csak a mesterdiploma diploma.
Egy szóval nem írtam, hogy tűzze ki ezt célul... A "ha tanultam volna egy szakmát" kezdetű mondatára utaltam, hogy nem késő elkezdeni egy új szakmát vagy alapszakot. Az pedig semmiben ne akadályozza, hogy az újabb alapszak után, lehet hogy szükség van egy mesterre is...
(32#)
Szerintem a jogász diploma sokkal többet érne, mint egy számvitel, nem? Vagy legalábbis több irányba el lehet vele indulni, több a specializáció (valami rétegtéma, mondjuk, médiajog, vállalati jogász, vagy nem is tudom, nem igazán értek hozzá, csak ne túl generális). Csak rengeteg jogász van, de ez elmondható közgazdászról is.
Én nyelvszakon végeztem és idegennyelvű ügyfélkapcsolati munkatárs vagyok. De hozzád hasonlóan mindig azon gondolkodom, milyen jó lenne egymagam szerelgetni inkább, cukrászkodni, vagy éppen fákat ültetni vagy tudom is én. Váltani szeretnék, de nem tudom, mit kéne kitanulni, mert nincs tehetségem semmihez és félek azt is megunom.
Azt megkérdezhetem, hogy te melyik NKE-s mesterre jársz?
Ja, sokan vannak 28-30 évesen pályakezdők, de nem akarom ezzel elcseszni a fiatalkoromat, hogy 30 éves koromig egyetemre járok. Jó lenne már teljes állásban dolgozni és élni az életem.
Az egyetemet is 20 évesen kezdtem, most jelenleg 24 vagyok és nincs normális végzetség a kezemben. Ha most jelentkeznék egy 3 éves alapszakra, 27 évesen fejezném be. Ha mesterre mennék, akkor meg 26.
A közgazdálkodás és közpolitika is gazdasági szak, hivatalosan okleveles közgazdász végzettséget ad. Ráadásul Msc. Még annak idején kérdeztem a mikroökonómia tanáromat erről a szakról, aki ott is tanít, ő azt mondta, hogy erősen matekos szak és csak akkor ajánlja, ha megy a matek.
De valami gazdasági elemző vagy ehhez hasonló szívesen lennék.
A pénzügy-számvitel helyett jobban tetszene a nemzetközi gazdálkodás. A gazdasági tárgyakat tanító tanáraim is nemzetközi gazdálkodás alapszakon szakon végeztek, mondjuk volt mesterdiplomájuk is. A pénzügy nagyon üzleti szak, engem inkább a közgazdaságtani vonal érdekel jobban. Makro-, mikro- meg ezek.
A jogász diplomát meg 4 év alatt lehetne csak elvégezni. Nem szerettem annyira a jogot, nekem az nagyon száraz meg magolós. Inkább lennék akkor már közgazdász, mint jogász.
Nekem apum villanyszerelő és még nyaranta el szokott vinni magával dolgozni, valójában tök jó volt.
"Én nyelvszakon végeztem és idegennyelvű ügyfélkapcsolati munkatárs vagyok. De hozzád hasonlóan mindig azon gondolkodom, milyen jó lenne egymagam szerelgetni inkább, cukrászkodni, vagy éppen fákat ültetni vagy tudom is én. Váltani szeretnék, de nem tudom, mit kéne kitanulni, mert nincs tehetségem semmihez és félek azt is megunom."
Jó lenne ilyesmiket beírni azokhoz a kérdésekhez, ahol azon parázik valaki, hogy mi lesz, ha nem veszik fel egyetemre. Mi lenne? Boldog élete, az lenne. :)
"Jó lenne már ... élni az életem."
Miért, most kiét éled? ;-) Ha mindig csak arra vársz, hogy "majd" elkezdődjön a saját életed, lemaradsz róla.
"valami gazdasági elemző vagy ehhez hasonló szívesen lennék ... jobban tetszene a nemzetközi gazdálkodás ... engem inkább a közgazdaságtani vonal érdekel jobban. Makro-, mikro- meg ezek... Inkább lennék akkor már közgazdász, mint jogász."
Ezek közül nekem mindegyik eléggé irodaszagú, pedig mintha az nem jönne be neked és inkább valami olyanra vágynál, ahol az ember alkot, létrehoz valami kézzel foghatót, látja a munkája eredményét lehetőleg hamar...
"Nekem apum villanyszerelő és még nyaranta el szokott vinni magával dolgozni, valójában tök jó volt."
Épp ezt akartam kérdezni, hogy miket dolgoztál már és melyiket miért élvezted. Szerintem ezt fontos átgondolni. Ilyen teljesen emberi szempontokat, hogy szeretnél-e emberekkel foglalkozni, hogy szeretnéd-e, ha a hétvégéid szabadok lennének, hogy szeretnél-e egyenruhában tölteni napi 8 órát, stb.
Én pont ezért javasoltam a közgazdász tanárt, kutatót, egyetemi tanárt vagy ilyesmi, bár már mindenhol elkerülhetetlen az aktatologatás és az adminisztráció, azok talán mégis adnának egzisztenciát, egyéni szakmai fejlődést és kreativitást.
Szerintem teljesen mindegy, hogy egy mesterszakra mész vagy újabb GTK alapszakra, mert nagyon hasonló munkaköröket lehet az összessel betölteni. Mégpedig azért, mert még az irodai/minisztériumi stb. állások is betanított munkák. Csak ez szellemi és nem fizikai annyi a különbség.
Esetleg építészet, formatervezés/design, várostervezés (most hirtelen elfelejtettem, mi a pontos neve, valamilyen mérnök aki a város kiépítésében/tervezésében segít, mi merre helyezkedjen el, kerületek, negyedek, központok) lehet jó lenne neked, kellenek hozzá műszaki, gazdasági és társadalmi ismeretek is. A közgáz szakokból a legkevésbé “irodaszagú” pedig még mindig a marketing, média, PR (public relations specialist talán). Ha tervezni/írni is szeretsz kimondottan és nem csak elméleti szinten elemezni jó lehet meg a grafikus, gazdasági témában újságíró-elemző, vagy termékmenedzser/portfólió készítő egy termékhez (ehhez sajna sokszor hozzájön az értékesítés). A nemzetközi gazdálkodást én diplomáciai irányban is el tudnám képzelni, például nyelvismerettel, EU-ismeretekkel és releváns gyakorlattal lehet menni a nagykövetségre vagy külügyminisztériumba ( de ehhez már az egyetem első percében kapcsolatokat kell építeni).
A sajátomat élem. De nem könnyű összeegyeztetni a munkát és a levelezőtagozatot. Péntekenként elmenni a munkahelyről és felutazni Pestre egyetemre. Meg egy olyan munkahely kéne, ahol tolerálják is ezt. Ha egy normális szakon végeztem volna, akkor már élhetném vígan az életem, nem kéne ezen görcsölni.
Alapvetően nem az irodai munkával van bajom, hanem az ilyen adminisztrációs, szervezkedős jellegű munkákkal.
Pl. kaptam egy e-mailt, hogy NKE-s végzett hallgatók jelentkezését várják egy minisztériumba. A feladatok pl: rendezvényszervezés, megbeszélések előkészítése stb.
De olyan munkák, ahol inkább a kommunikációs készség meg ehhez hasonló dolgok számítanak és nem a szakmai tudás. Nekem meg inkább olyan munka kéne, ahol nem egész nap telefonálgatni meg ügyfelekkel foglalkozni kell, hanem ahol a saját gondolataimmal lehetek. Ahol a hard skillek a fontosak. Csak ez a bajom, hogy nincsenek hard skilleim, mivel az egyetemen nem tanultam olyat, amit ténylegesen hasznosíthatnék egy munkahelyen.
Az építészmérnök elég éles váltás lenne így hirtelen.
Nekem a marketing, PR is olyan megfoghatatlannak tűnik. Engem a közgáznak az a területe érdekel, ami a komplex gazdasági problémákkal foglalkozik. A szakdolgozati témámnak is monetáris politikai válságkezelést választottam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!