Hogy lehet hogy mostanság mindenki egyetemre jár?
Sokakkal egyet értek, de amiben páran tévednek itt, az a ponthatár magasságának és alacsonyságának az okai.
Lehet egy nagyon nagyon népszerű szakon is alacsony a ponthatár, ha sok embert vesznek fel (informatika szakok).
Valamint lehet egy büfészakon is magas a ponthatár (pl. kommédia, van ahol 400 körül, ilyesmi), ha oda max. 10 embert engednek, és a top 10-et veszik csak fel.
De amúgy csak tanulástól függ, a középiskolai eredmények nem mondanak semmit. Láttam elvérezni színötös tanulókat első félévben, nekem pedig mérnöki diplomám van, amit 5-ös átlaggal vittem végig úgy, hogy 3-aska tanuló voltam.
Szerintem azért arányaiban sokan járnak egyetemre. Minden évben felvesznek 70-90 ezer hallgatót, ami azért évente a teljes lakosság közel 1 %-a. Tehát ha a számokat nézzük, akkor igen, sokan járnak egyetemre.
De van egy bökkenő, hogy vannak, akik már első félévben kibuknak, és vannak, akik szakot váltanak, tehát benne vannak abban az évi 70-90 ezer emberben.
"Szerintem azért arányaiban sokan járnak egyetemre. Minden évben felvesznek 70-90 ezer hallgatót, ami azért évente a teljes lakosság közel 1 %-a. Tehát ha a számokat nézzük, akkor igen, sokan járnak egyetemre."
Ebben a 70-90 ezerben benne vannak (egyébként csak 75.000 ebben az évben) a mesterképzésbe felvettek, akiknek már van egy diplomájuk. Benne vannak a külföldi hallgatók, benne vannak a másod - harmad -. többdiplomások is(szerintem ezekből elég sok van), és benne vannak a FOSZ-kra jelentkezők is, akik nem egyetemi/főiskolai oklevelet kapnak.
Szóval ha csak azt nézzük, hogy magyar állampolgár, élete első egyeteme, akkor bőven 1% alatt vagyunk, talán még 0,5% alatt is, ami azért nem akkora nagy szám. Egyébként nem nem látok kivetni valót abban, ha sokan járnak egyetemre. Ez ma már nem kiváltság, mint régen. Régen azért volt kiváltság, mert a munkások és azok gyerekei járhattak elsődlegesen egyetemre, és sokkal szűkebb volt a felvehető hallgatók száma, mert a tanulás és az egyetemi tanulmányok folytatása nem éppen a szocializmus "nemes eszményét" hivatott elősegíteni...
Nálunk 28pont volt a ponthatár. Csak hogy szemléltessem, hogy az mit jelent: elég, ha valaki két felvételi tárgyból épp csak négyest ír és van egy nyelvvizsgája. A többiből kettes is lehet.
160 embert vettek így fel
A harmadik féléves tárgyakra 50 ember jelentkezett. Ebből az 50 emberből kb 10 van egyenesben, 20 korábban bukott és most teljesíti és 20-nak van legalább egy tárgya, ami nem sikerült neki, emiatt pedig esélyes, hogy csúszik is.
És ez az első év utáni eredmény. A végére ebből az évfolyamból talán 10-20 ember kap időben diplomát.
"Szóval ha csak azt nézzük, hogy magyar állampolgár, élete első egyeteme, akkor bőven 1% alatt vagyunk,"
101 ezer volt az elsősök száma 2008ban
67,5 ezren tettek le érettségit 2020ban
30 ezret vettek fel ANA képzésre 8 ezer ALA és 4920 ONA
a többi nem fajsúlyos
és az is igaz, hogy az érettségizett társaság negyede harmada nem 18 éves a felvettek közül, de mivel ez minden évben így van, ezért mondjuk, hogy az érettségizett társaság kicsit több mint fele tanul vagy tanulni fog egynéhány év múlva valamilyen képzésen
azért én valószínűsítem, hogy nem egyenlő arányban mennek egyetemre az iskolákból a diákok
az én iskolámból 98%ot vettek fel egyetemre elsőre, és azért ebben a közegben teljesen más a "sügér" meg az okos gyerek definíciója, mint mondjuk egy gyenge iskolában, ahol szakmát tanulnak a jobbak, a rosszabbak pedig bepróbálkoznak tesco árufeltöltőként meg butikos eladóként
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!