Orvosi egyetem így?

Figyelt kérdés

Elsősorban az orvostanhallgatókhoz szeretnék fordulni segítségért, tanácsért. :)

1.) A középiskolai tanulmányaitokat emelt biológia és kemia vagy fizika szakon végeztétek? Így már alapvetően a 11-12.-es bizonyítványotokban is fel van tüntetve, hogy emelt/fakt.-on végeztétek? Vagy ez az orvosi egyetemre nem bemeneti követelmény, csak az érettségi legyen emelt szinten teljesítve?!

2.) 1 év alatt fel lehet készülni az emelt biológia illetve kémia érettségire gyakorlatilag a nulláról?

3.) Amennyiben van valakinek határozata arról, hogy teljes felmentett matematikából valamint a kémia és fizika tantárgy számolás feladatai alól, kivitelezhető úgy az emelt érettségi, hogy az ugyanolyan "hivatalos"legyen, mint bárki másé? Tehát tulajdonképpen lehet -e kémiából így érettségizni, hogy nem értékelendő az írásbeli vizsga második fele?

4.) Ebből adódik és persze mindenki tisztában van vele, hogy sokkal de sokkal nehezebben menne az egyetemen a kémia, biokémia, a statisztika valamint az egyéb számolásos tantárgyak és most az orvostanhallgatók biztos fogják a fejüket, hogy így hogy szeretném😄.. De így megoldható, kivitelezhető? Magántanár és szaktársak segítsége, rengeteg tanulás, ennél több akarat áthidalná a helyzetet!? de mennyire nehéz így, milyen szintű az ott tanított számolás? Befolyásolná ez a papír a tanulmányaimat?

5.) Naivan egészségügyi szakközépiskolába mentem, hogy már a kezdetben is hátha (jó) orvosi alapokra tehetek szert, így itt is végeztem. Ahol azt gondoltam egyébként lesznek ilyen tantárgyaim mert miért ne lenne!? De nem voltak (illetve de, 9. évfolyamban fizika) , így most érettségi után kénytelen vagyok elmenni estire. Lehetséges? Az esélyem itt is konkrétan a minimálissal egyenlő jelen esetben egy erős gimnáziumban végzőnek aki 4 éven keresztül heti avagy napi szinten tanulta. Biztos az egyetem is sokkal kedvezőbb és könnyebb de sajnos, már nem tudom vissza csinálni.

6.) Idén "csak" szülésznőire adtam be a jelentkezést de őszinte leszek nem szeretném. Kevésnek érzem ahhoz ahová igazán vágyok és amit valójában szeretnék. Így még fel sem töltöttem a 12.-es valamint az érettségi bizonyítványaimat pedig szorít a határidő. Halasztáson gondolkozom és jövő májusban esetleg októberben emelt érettségiket írni. Ti mit tennétek a helyemben? Megpróbálnátok az orvosit?

-Rengeteg olvastam, hogy az orvosin már csak olyanokat tanulnak a hallgatók matekból tulajdonképpen (kémia/ fizika számolás, statisztika) ami kapcsolódik az orvosihoz valamilyen szempontból és ennek a teteje a másodfokú egyenlet!? De nem is kell a továbbiakban az orvosihoz, nem sok hasznát veszik az orvosok munkájuk során!? /Tehát az első 3 év számolós aztán fel lélegezhetnek a hallgatók mert jönnek a klinikumi tárgyak./Ne kövezzetek meg ha nem így van, nem tudom csak olvastam itt gyakorin is és különböző platformokon. Eddig a "szintig" meg még én is jártam matematika órán, megyeget.-

7.) Igazából 12. - ben valamint leginkább az érettségi vizsga alól kaptam a felmentést. Ez gondolom nem befolyásoló tényező. A felvin úgy olvasta, hogy érettségi bizonyítvány + emelt érettségi. Az érettségi bizonyítványban fontos, hogy matek legyen?


Az én esetemben ez az emelt érettségi számolás nélkül egy nagyon jó kiskapu lehet báár tudom, hogy addig tartana míg megírom és jobb esetben ha felvesznek aztán igen kemény időszak, hogy tudjam tartani a tempót dee először a bejutást szeretném "megoldani", aztán a soron következő nehézségeket megugrani ahogy adódnak sorban.

Ami szintén nyugtató, hogy a felvin nem kizáró tényezőként, hanem az elfogadott okmányként van megjelenítve ez a dokumentum. (Csak remélni tudom, hogy így is van, nemcsak be van minden egyetem-kar-szak alá másolva ez a szöveg.)


Olvastam, kerestem, kutattam, hogy miben lenne másabb és/vagy könnyebb a szülésznői és azt kell mondjam, hogy ugyanazok a nehézségek árnyékolnák be a tanulmányaimat, mint az orvosin. Kémia, biokémia, informatika stb - stb.. Persze tudom, hogy egy orvosi egyetemen bővebben és nagyobb óraszámban tanulják a hallgatók.


-Alapvetően azt érzem semmi nem szegi kedvem tőle, bármennyire lenne nehéz. A cél, ami természetesen az orvosdoktorrá válás, bármit.-


~Esetleg valami plusz tapasztalat, tanács ami nem is volt kérdés de ide illik és segít(het) nekem?~



2021. jún. 26. 13:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
90%

1. A fakt nem bemeneti követelmény, csak az emelt érettségi a három tárgy közül kettőből. Azt azért érdemes megemlíteni, hogy nagyon sokan természettudományos tagozatokról mennek ettől függetlenül orvosira, de ez csak azt mutatja, hogy korán elkezdtek ilyen irányba érdeklődni.


2. Fel lehet, de célszerű magántanárhoz járni mindkét tárgyból, plusz nyilván önállóan is sokat rátanulni.


3. Ezt nem tudom, de szerintem ne is itt érdeklődd meg, hanem az Oktatási Hivatalnál. Azért én meglepődnék, ha emelt szintre is adnak felmentést a számolások alól.


4. A számolási rész maga nem nehéz. Nincs is sok számolás, csak pár tárgy van. A négy alapműveleten túl nem kell semmi. Arra viszont nem tudok válaszolni, hogy diszkalkuliásnak menne-e (gondolom emiatt voltál felmentve). Valószínűleg vért izzadna egy biokémián, de elvi síkon ez is lehetséges. Azért megérdeklődném ezt is olyannál, aki hasonló zavarban szenved és megpróbálkozott/végigjárta az orvosit.


5. Lehetséges, csak a kitartásodon múlik.


6. Mindenféleképpen tölts fel mindent, hogy felvegyenek, ha esetleg mégis oda mennél. Ha a beiratkozásig úgy gondolod, hogy nem akarod a szülésznőit, akkor nem iratkozol be és kész.


7. Ha felmentésed volt belőle, akkor matek nélkül is elfogadják, amennyiben nem feltétel kifejezetten a matek érettségi a felvételhez. Márpedig az orvosin nem az.



Megmondom őszintén, szerintem nagyon rosszak az esélyeid. Olyanok is féléveket buknak a biokém szigorlatokon, akiknek nem a matek miatt nehéz.

2021. jún. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Fhuu megpróbálok tömör lenni

1: gimiben tanultam, faktos voltam biosz-kémiából, de egyetemnél nem ezt nézik, hanem az emelt érettségit (mindehogy hogy előtte milyen tagozaton, fakton vagy)

2: egy év elég kemény munkával és szorgalommal, lehet esély. Attól is függ, hogy mondjuk ez a 0 annyira 0 hogy még a nagyon alap órákból se maradt meg semmi? Ha ez ennyire 0 a tudás,akkor csak ahhoz hogy elég stabil, erős emelted legyen bioszból, nem biztos, hogy elég lesz egy év.. (még akkor is ha a biosz egy része orvosira nem fog kelleni)

3: Fogalmam sincs… viszont ha megoldható az emelt valahogy hivatalosan, akkor is el kell szomorítsalak, hogy van matek orvosin is, ott se magyon hallottam felmentésről :/

4: Ha megakarnád úszni a számításokat, akkor kérdéses hogy mit enged az egyetem.. Viszont matekra akkor szintén rá kell készülni, akár már most kezdés előtt, ami hosszabbíthatja a felkészülést

5: eüs tanulmányok segíthetnek az alapokban, de általában az első nehézség a bejutás. Ahova viszont az emeltet kell megugrani, akkor is ha pl állatokról van szó.

6: feltöltheted a bizonyítványod, de a szülésznő se gyerekjáték. Ha abszolut nem tudod magad elképzelni annak, akkor meggondolnám, de valamiért csak beadtad a jelentkezést oda, úgyhogy lehet megpróbálnám azt a felvételit és lehet az is szimpatikus lesz. Te tudod hogy mi vezérelt a felvételkor.

7: gondolom a matek helyett kellett mást csinálnod, így lett érvényes érettségid. Így valószínűleg nem lesz baj ezzel a részével.


Sajnos a környezetemben nem ismerek olyat, akinek matekból ilyen szintű felmentése lenne, így erről egyáltalán nem tudok biztosat mondani :/


Én nem szívesen kicsinyítem a szakokat, mert mást csinál egy szülésznő, mint pl egy bőrgyógyász, viszont az kétségtelen, hogy mindkettőjük munkája fontos.

Kémia-biokémia az egészségügy fontos része, informatikát én nem annyira emelném ki, mint a legnehezebb tárgy, sokkal inkább akkor mikrobio, immunológia és a hirhedt anatómia.


Esetleg szülőkkel javasolnám a döntést, ők ismernek kiskorod óta, tudják hogy mennyire vagy képes úgy megugrani az akadályokat, hogy közben nem mész tönkre. Nekem első évben több évfolyamtársam volt, aki hiába volt okos, szorgalmas, ha minden egyes akadálynál összetörtek. Annak semmi értelme, hogy első pár évben kitépd a hajad és teljesen szétess, ha jön valami. Persze ezen lehet változtatni, de alapvetően az akadályokat megugrani ilyen szinten is tudni kell. Itt már tényleh igaz lesz amit a tanáraink mondtak, a “ne az utolsó pillanatban készülj”-ről. Erről neked kell ismerned magad, hogy tudd mennyire megy.

Ha jól tudod kezelni az ilyen helyzeteket és könnyen veszed az akadályokat, akkor semmi se állhat annak az útjába se, hogy egyszer 5 előtag legyen a nevednél. :)


Legjobb tanácsom kb annyi lenne, hogy legyél kitartó, lásd, hogy mit kell teljesíteni, tudd hogy te hol tartasz és mennyi kell a célig. (És persze mindig számolj egy kis halogatásiidőt magadnak, hogy ne csússz le semmiről :D)

2021. jún. 26. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
81%

Sajnos el kell keserítselek azzal, amit írok. De ilyen helyzetben jobb az őszinteség.


Egyrészt az emelt kémia vagy fizika érettségit semmiképpen nem lehet mással kiváltani az orvosira való felvételikor; másrészt diszkalkuliásként nem fognak felmentést adni neked a számításos feladatok alól. Pontosan ugyanazt a feladatsort kapod és ugyanúgy értékelik majd, mint a többiekét. (Számológép viszont használható.) Ez azért van így, mert a különböző érettségi felmentéseket és könnyítéseket az SNI-s tanulóknak nem azért találták ki, hogy az emelt szintű érettségi egy részét ők megúszhassák, hanem azért, hogy egyáltalán az érettségi megszerzésének a diszlexia, diszgráfia vagy diszkalkulia ne legyen akadálya. Így például aki diszkalkuliás, elmehessen magyar-történelem szakos tanárnak a matekos dolgok alóli felmentésekkel. Diszkalkuliásként sem az emelt kémia, sem az emelt fizika érettségi nem ajánlható neked, mert teljességgel reménytelen magas pontszámot elérni.


S akkor arról még nem is beszéltem, hogy az orvosi egyetem elején elég komoly kémia és biofizika van, amelyeknél a számolást egyszerűen nem lehet megúszni. Nem fogják miattad az oktatók a zárthelyiket és a laborgyakorlatokat (ahol elkerülhetetlenül számolni kell) megkönnyíteni.


Tehát - bár magán az érettségin való átevickéléshez valóban vannak speciális könnyítések - ez nem azt jelenti, hogy azokhoz a szakmákhoz, amelyek tananyagának elsajátításához számolni tudni kell, kivételt tesznek majd veled. Egyszerűen nem tehetik ezt meg, mert a diploma bizonyos kompetenciák meglétét igazolja. A szakmákra képzésben sajnos kőkemény szelekció működik, s aki nem tud a követelményeknek megfelelni, azt teljes joggal kiszórják, függetlenül attól, hogy lustaságból, képességhiányból vagy fogyatékosságból ered ez a sikertelensége.


Egyszóval én azt tanácsolom neked, hogy diszkalkuliásként felejtsd el az orvosit, s keress magadnak más pályát. Nincs esélyed a kémia vagy fizika emelt érettségin elegendően magas pontszámot elérni; de még ha valamilyen csoda folytán bejutsz, akkor is szinte biztosan pár tárgyból megbuksz majd az első egyetemi évben; s ha végül ezek miatt nem jutsz el a végzésig, akkor fizetheted vissza a felhasznált állami féléveid költségtérítésének a felét, ami orvosi esetén milliós nagyságrendű tétel. Túl nagy a kockázat és túl kicsik az esélyek.


Hogy egy példát említsek, nekem volt egy ismerősöm, aki diszkalkuliásként az agrármérnöki alapképzést nem tudta elvégezni: volt ugyanis egy számolós tárgy, amiből hiába próbálkozott, hiába fogadott magántanárt, a zárthelyiken a közelébe sem tudott jutni a ketteshez szükséges 50%-nak. Végül belátta, hogy reménytelen és feladta az egészet: emiatt az egy tárgy miatt végül nem lett agrármérnök, hiába vágyott erre a pályára. Az élet sajnos néha kegyetlen.

2021. jún. 26. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
31%
Orvosira alapból kizáró tényező a diszkalkulia, diszlexia és diszgráfia.
2021. jún. 26. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
93%
Diszlexias szaktarsam van, szenved rendesen, de nem mindegyik diszlexias ugyanolyan, valaki siman nyelvvizsgazik konnyitesek nelkul is. De ha az emelt erettsegi szamolasai nem mennek, se fel nem vesznek, de elso felevben mar tobb targybol bukni fogsz, mert jo, azert nem kell derivalni, de nem egyszeru. Ha konnyiteseket akarsz, valoszinuleg kepen fognak rohogni. Mar bocsanat, es pontozzatok le nyugodtan, de tenyleg.
2021. jún. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hasznos és kedves válaszokat!


#5, igazából a válaszod első felével cáfolod a végét. Ha sikerül bejutnom és szenvedve is de végigcsinálom ahogyan a szaktársad anélkül, hogy kibuknék. Az egyetemen könnyítésért nem esedeznék, nem tudom hol olvastad :)


Ennek ellenére neked is, mindenkinek ment a zöld!!☺️

2021. jún. 26. 18:08
 7/12 anonim ***** válasza:
82%

#6: Félreértetted az #5 választ, ugyanis az nem volt önellentmondó. Lényegében azt írta, hogy egy diszlexiásnak az orvosi egyetemen lehet esélye, de egy diszkalkuliásnak nem. Ebben nincs semmi ellentmondás.


Látom, a válaszok ellenére még mindig optimista vagy és bizakodsz az orvosira való bekerülésben. Pedig diszkalkuliásként tényleg nincs esélyed az emelt kémia vagy fizika érettségin magas pontszámot elérni, így az orvosira bejutni sem. Tudom, nagyon nehéz lehet ezt feldolgozni. Nem rosszindulatból, hanem segítő szándékkal írom a tanácsomat, hogy keress más pályát magadnak. Annak semmi értelme, hogy az emelt kémia és biológia érettségire való készüléssel most elvesztegess egy évet az életedből, amelynek a kimenete csak frusztráció és csalódás lesz. Ha annyira diszkalkuliás vagy, hogy a matekból felmentettek a középiskolában, akkor tényleg teljesen reménytelen a vállalkozásod. Jó dolog az optimizmus, de a realitásérzéket is meg kell tartani közben.


Ha nem hiszel nekem, hívj fel próbaképp néhány magántanárt, akik kémiából emelt érettségire egyéni felkészítést vállalnak, s mondd el nekik a helyzetedet. Ha becsületesek, már a telefonba ugyanazt fogják neked mondani, amit én, hogy eleve esélytelen vagy egy emelt kémia érettségin. Egy korrekt kémiatanár nem fog téged elvállalni. (Én kémiatanárnak tanulok jelenleg, ezért mondhatom ezt.)

2021. jún. 27. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
#7 Igen, elnéztem! Bocsi-bocsi és köszi neked is, ment a zöld.
2021. jún. 27. 11:57
 9/12 anonim ***** válasza:
87%

Én ugyan sosem készültem az orvosira, de diszkalkulia miatt régen engem is felmentettek a gimiben matematika alól, ugye ezzel együtt járt a könnyítés fizikából és kémiából. Szerintem is szinte esélytelen jó eredményt elérni emelt kémiából így. ( Én anno örültem, ha tanév végén megkaptam a kettest.) Azóta egyetemre járok, de olyan szakra, ahol semmiféle számolás nincs, minden félévben eddig 4.5 vagy felette volt az átlagom, tehát más terület teljesen reális :).

Egyébként hanyas voltál középiskolában ezekből a tárgyakból?

2021. júl. 2. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
9. Válaszoló, melyik egyetemre jársz? És melyik szak?
2021. júl. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!