Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A tanárok, miért "differenciál...

A tanárok, miért "differenciálnak", miért tesznek különbségeket?

Figyelt kérdés

Szerintem ez rendkívül nagy hülyeség és nem csak a többi diákkal tolnak ki, meg az igazságot tiporják sárba, hanem magával, azzal a diákkal/diákokkal is, akivel kivételt tesznek. Az egyik reálos tanárom, nagyon meglepett minket, 2 témazárót íratott, az egyik, nehezebb, a másik könnyebb volt és mindenki maga dönthette, el, hogy melyiket írja. Értelemszerűen, senki nem írta a nehezebbet, de, baromira nagy igazságtalanság lett volna, ha egy diák megírja a nehezebbet, úgy, hogy egyenlő tudása van azzal, aki a könnyebbet írja és az egyiknek, 2-es lesz, a másiknak, meg 5-ös. Az egyik magyartanárom, meg megadja az 5-öst, azoknak, akik kevésbé jók irodalomból és elhadarják a verset, míg azok, akik jobbak, azoknak, ugyanazért, az elhadarásért 3-ast ad, jelszóval: "Az Ön képességeihez képest, ez nagyon kevés.". Egy másik reáltanárom, meg ráírja, a dolgozatra, hogy, mindenki, akinek van bármilyen, tanulási nehézsége, az jelezze "X"-el vagy karikával és akkor kevésbé szigorúan osztályoz...


Ennek mi értelme?? Ha bárki jelentkezik, például a jogi egyetemre, nem kérdezik meg tőle, hogy: "Mondja! Önt kivételezéssel engedték át történelemből?" vagy ha valaki orvosnak készül, nem kérdezik, meg tőle, hogy: "Mondja! Önt jószívűséggel, meg kivételezgetéssel engedték át, biológiából vagy kémiából?", ezért is kiszúrás, azok felé is, akik pozitív kegyeltjei, az esetnek. Másrészt, mindenkivel szemben ugyanaz a tananyag, nincsenek kivételek. Mindenkinek meg kell tanulni, az alapműveltség részét képző, anyagokat. Harmadrészt, mint említettem, ez nagyon igazságtalan, a többi diákkal szemben is. Nekem például kifejezetten rossz érzés, amikor látom, hogy én is 5-öst kaptam, meg az a gyerek is, akitől még csak fele akkora tudást sem kértek számon, mint tőlem, ez nekem olyan, mintha a tanár, velük helyezne, egy szintre.


Mi értelme ennek, a "modern szemléletnek"?



2021. márc. 27. 01:42
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
37%
Miért ne? Aki jobb is lehetne igenis hozzák ki beloluk a maximumot, aki meg rosszabb tanuló nem árt egy kis jó indulat!
2021. márc. 27. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Az egyetemen nem lesz jóindulat! Mindenki felé ugyanaz lenne elméletileg itt is az elvárás, csak sok tanár, ezt nem veszi figyelembe... Én minden rosszindulat nélkül, az ilyen tanárokat igazán elküldeném, egy olyan orvoshoz, ügyvédhez vagy akárkihez, akit, csak úgy differenciálva engedtek át, az államvizsgán (de szerencse, hogy ott nem "differenciálnak"). Én meg, mint jó tanuló, igazságtalanságnak élem meg, hogy egy szinten vagyok azokkal, akiknek, fele akkora tudása nincs, mint nekem, fele annyi információt kértek tőle számon, mint tőlem és igazából valószínűleg megbuknak, ha vele is az én dolgozatomat íratnák.
2021. márc. 27. 01:55
 3/26 anonim ***** válasza:
99%
Szerencsére a tanárok nagy többségére nem igaz amit állítasz.
2021. márc. 27. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
28%
Szerintem nagyon igazad van. Én középiskolában mindig is kitűnő voltam és nagyon zavart amikor például, az aki egész évben szart a tanulásra év végén benyögte, hogy ő javítani akar és kapott valami kis beadandó feladatot (ami nyílván sokkal könnyebb mint egész évben hajtani) és végül ugyanolyan jegyet kapott, mint én. Most tanárnak tanulok egyetemen, megfogadtam, hogy én soha nem fogok ilyen lehetőségeket teremteni.
2021. márc. 27. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
37%
az élet nem habostorta
2021. márc. 27. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
52%

#5-ös

Ezt az úgynevezett differenciáltaknak kéne megszoknia, akik igazságtalanul kapnak jobb jegyeket

2021. márc. 27. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
17%
Ez csak felfogás kérdése. Szerintem nem ők kapnak igazságtalanul jobb jegyet, hanem a többiek kapnak igazságtalanul rosszabbat.
2021. márc. 27. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
36%

#7

Ez így van, de ha mindketten 5-öst kapnak, akkor a tanár nem tudja a jobbat még jobbal jutalmazni, hiszen nincs feljebb.

2021. márc. 27. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
76%

Az általad leírt tanár rosszul értelmezi a differenciálást. Az évközi és év végi érdemjegyeknek egységes mércével mért tanulói tudást és képességeket kellene tükrözniük.


Szükség van differenciálásra, de nem így. A differenciálás elsősorban azt kell jelentse, hogy a tanulóknak adott órai és egyéb feladatok az egyes tanulók meglévő tudásához és képességéhez illeszkedjenek, s így mindig elegendően nagy, de nem túlzottan nagy kihívást jelentsenek. A tanulás akkor a leghatékonyabb, ha a feladatok nehézsége mindenkinek ebbe a tartományba van "belőve". Ennek hiányában ugyanis a tanulók egy része nem fejlődik, egy másik részük pedig frusztrálódik, elmegy minden kedve a tanulástól. Ennek megfelelően mondjuk egy matekórán a kiemelkedően tehetséges néhány gyereknek célszerű dögnehéz fejtörő feladatokat adni, különben elunják magukat, a leggyengébbeknek pedig felzárkóztató jellegű, hiányzó alapkészségeket fejlesztő egyéni feladatokat adni, miközben a többiek a "normál" nehézségű feladatokon dolgoznak.


Dolgozatírásnál is lehet differenciálni különböző nehézségű feladatsorokkal, akár tanulói választást is megengedve, de akkor világossá kell tenni, hogy aki a könnyebb feladatsort válaszja, az legjobb esetben, száz százalékos teljesítménnyel is csak mondjuk 4-est kaphat; míg a nehezebb feladatsorral már 70 százalékra megvan az ötös. Így a gyenge tanulóknak nem kell meggebedniük, lehet sikerélményük, az erősebb tanulók pedig kipróbálhatják magukat megfelelő kihívásokkal.

2021. márc. 27. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
74%
Én csak akkor csinálok ilyet, ha az órám meg van hirdetve BA-s és MA-s kódon is, és egyszerre járnak hozzám alap- és mesterképzéses hallgatók. Akkor a mesterképzéseseknek adnom kell valami többletfeladatot, különben mi értelme lenne a mesterképzésnek, ha ugyanaz lenne, mint az alapképzés?
2021. márc. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!