Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tegyek ha nem tetszik a...

Mit tegyek ha nem tetszik a szakom, és egyben a felsőoktatásból is kiábrándultam?

Figyelt kérdés

Szociálpedagógiát tanulok. Ez már a 3. (elsőéves) szakom.

Szociológiával kezdtem méganno, ott azonban ért egy baleset és ebből kifolyólag csúszás és abba kellett hagynom. Akkor úgy voltam vele, hogyha így is vesztek egy évet, akkor újrafelvételi. Ez mg is történt, azonban a másik szakom, teljes beleválasztás volt. Azonal otthagytam.


De mivel ragaszkodom a diplomához, és a család is, idén elkezdtem a szocpedet (levelező). Tetszik bizonyos része, van átfedés a szociológiával, amit szerettem, meg jó a társaság, vannak jó tanárok, de valahogy úgy érzem, hogy "elkéstem", és sok tárgyat a tanárok sem vesznek komolyan, csak ledarálják. Az egész olyan, mintha a semmibe lebegnék. És ezt sok szaktársam érzi így.

Persze nem örülnék neki, ha valami extrém magolós, tanulós, szigorú szakra járnék, de itt a lazaság enyhe fogalom. A másik meg az, hogy idén 24 éves lettem (korábban dolgoztam), így még jobban úgy rzm, hogy elskéstem.


Szóval nem tudom mitévő legyek. Újabb szak 24 évesen? Nem füllik rá a fogam. Meg szerintem 24 évesen nem itt kéne tartanom. Meg mondom, az egész egyetemesdiből kiábrándultam. Viszont egyfajta kényszerítést is érzek iránta, mivel olyan helyen élek, ahol 0 a munkalehetőség, főleg érettségivel.


Szóval nem tudom.

Szenvedjem végig, vagy hagyjam ott, vagy hagyjam az egész felsőoktatást?

Ráadásul 24 évesen már kb pályakezdőnek számítok, sok tanfolyamra, OKJ-ra már nem ülhetek be.


Teljes tévútnak érzem az életem.



2019. nov. 12. 20:39
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
6%
Szerintem válassz egy jó OKJ-t és legalább azt végezd el. Nem érdemes a szocpedet elvégezni, és úgyse fogod. Többet ér egy jó OkJ, amelyet elvégzel, mint egy gyenge egyetemi szak, amelyet félbehagysz.
2019. nov. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:

Mi az h úgy sem fogom? Eltudnám, ha akarnám. Pusztán csak lélektelen lenne.

Az OKJ-t, meg ne idéntől vezették ki?

A legtöbb helyen meg az ilyen OKJ vagy iskolarendszerű dolgokban a felső korhatár (tudtommal 25), én jövő szeptemberben töltöm, igaz, végén.

2019. nov. 12. 21:19
 3/32 anonim ***** válasza:
6%

Az OKJ-t nem vezetik ki, csak szigorítják a feltételeit és komolyabbá teszik. De csak jövő évtől. Most még indulnak OKJ-k a hagyományos munkarendben. Pont a minap láttam burkoló OKJ-t novemberi indulással.


Ne kapd fel a vizet. Nem azt mondtam, hogy nem tudod elvégezni, hanem, hogy nem fogod. Mert el fog fogyni a maradék motivációd is. Egy felesleges szakra jársz.

2019. nov. 12. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
100%

Én orvosin kezdtem, nagyon sokáig szenvedtem vele, közben passzív félév is volt. Eléggé ragaszkodtam hozzá, mert mindig is én voltam a legjobb tanuló a sulinkból, ami ráadásul nagyon jó gimi is volt, és mindenki ebbe az irányba orientált, hogy ha senkinek sem, de nekem ott a helyem, éveken át készültem rá. De az egyetem már nem volt olyan, mint a gimi. Több oka is volt, de hihetetlenül igazságtalan is volt, megalázó sokszor (tehát amikor a tanár a szemedbe mondja, hogy egyes, mert csak, mert egy hibát vétettél, midnen mást tudtál, akkor az nem valami kedves, főleg, hogy nem is egy olyan tárgyról van szó, hogy ebbe bizony belehalna egy ember, ha nem tudod), szóval lelkileg is belerokkantam kicsit...meg sokan mások. Így végül ott hagytam, és vegyészmérnökire jöttem. 23 évesen kezdtem el. Eleinte nem is tudom, hogy éreztem magam...sose erre készültem, de idő közben megtetszett, és itt érzem, hogy megérte tanulni, mert nagyon érdekes és hasznos is, jobban is lehet vele keresni, mint orvosként (mármint kórházban, hálapénz nélkül). És először én is úgy éreztem, hogy késő már nekem ez, de egyáltalán nem tűnök idősebbnek a szaktársaimnál, főleg, hogy vannak még idősebbek is.

Bár nekem mindig is nagyon hiányzott a tanulás, mesteren is terveztem folytatni a tanulmányaimat, most is tanulok új nyelvet. Sokan tényleg kiégnek magától a tanulástól, belefáradnak. De én bíztatni akarlak, hogy megéri. Lehet, hogy későnek érzed, de még 24 évesen nem vagy idős ehhez, és az embernek addig kell tanulnia, ameddig tud. Szerintem évek után megbánnád, hogy nincsen diplomád, és tegyük fel 32 évesen egy gyerek mellett nehezebb lenne összehozni.

És még egy érv, bíztatás: nemrég voltam állásbörzén, itt Debrecenben, több olyan cég is volt, akiknél a diploma csak belépő. Mindegy, milyen. Pl. IT Services. Ott csak az a lényeg, hogy tudj németül, de ha nem tudsz, akkor is kiképeznek. Van 7 hónapos tanfolyamuk, és megtanítanak minden fontosabb programozási dolgot, hogy ott tudj dolgozni. Sok hivatalba is a diploma kell csak, meg ismerős. De Pesten biztos több a lehetőség, meg mindenhol vannak ilyen cégek. Úgyhogy én azt mondom, hogy nem olyan sok az a hátralévő 3-4 félév, levelezőn ki lehet bírni. Mellette pedig találj inkább egy izgalmas munkát, esetleg gyakornoki munkát, így lesz tapasztalatod is.


25/N

2019. nov. 12. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
100%
Ja és minden szakon lesznek dolgok, amik nem fognak érdekelni, meg valóban feleslegesek is, de ezeket csak túl kell élni :)
2019. nov. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
80%
Minden attól függ, hogy mi a célod. Tedd fel magadnak a nehéz kérdéseket! Hol szeretnél tartani 10 év múlva? Milyen szakmában/munkakörben éreznéd sikeresnek magad a jövőben? Milyen munkát végeztél szívesen a múltban? Hogyan tud közelebb vinni az álmaidhoz a szociálpedagógiai diploma? Vagy a célod eléréséhez valamilyen más képzettség szükséges? Hogyha 80 éves korodban visszatekintenél erre az időszakra, akkor is úgy éreznéd, hogy 24 évesen már túl késő volt és nem volt elég időd változtatni? Mit tanácsolna neked az a 80 éves ember?
2019. nov. 12. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
86%
Én megcsinálnám a helyedben. Lehet, hogy nem egy biztos életpálya ez a szak, de lesz egy diplomád, amire már tudsz építkezni. Sajnos, vagy nem, de én is azt tapasztalom, hogy diploma nélkül nem vesznek komolyan senkit a mai világba. Hiába mondják, hogy valamelyik okj jobb, mint a diploma, ha nem olyan beállítottságú vagy nem. Plusz azért egy kőművesnek sem fenékig tejfel, meg egy villanyszerelőnek sem feltétlen. Egy diploma jó ha van, onnan már akár más irányú továbbképzésekre, ráépülő egyéb szakokra ha elmész, jobb a helyzeted. Nekem azt mondták munkahelyemen, hogy menjek el akár egy utolsó bölcsész szakra is, végezzem el, mert diploma nélkül egy irodába sem vesznek komolyan. Ezért én is elkezdek jövőre 25 évesen levelezőn valami humán szakot, ami jobban megy nekem. Ráadásul emeltezek is, mert az is kell jövőre. Kollegám 30 évesen kezdte el. Korábban én is otthagytam egy levelezőt, kicsit bánom is azt. Egyébként levelezőn sok 25-30 feletti van, abszolút nem vagy idős hozzá.
2019. nov. 13. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
16%
Azért a vegyészmérnökinél teljesen más a helyzet. De ilyen szociálnemtudommicsodákkal nem sokra mész, ezek szinvonaltalan áldiplomás képzések, már rég meg kellett volna szüntetni ezeket. Mert ezekkel a piacon u.úgy 0 a munkalehetőség. Ja, korrigálva, mekibe elég.
2019. nov. 13. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
78%

#8 Neked amúgy van bármi fogalmad arról, hogy mi a szociálpedagógia? Ekkora hülyeséget is már rég olvastam.


Kérdező: ezt most biztos rossz néven fogod venni, és azt hiszed, hogy rosszindulatból mondom, de nem. Szerintem az, hogy ennyi szakot kipróbáltál, és egyik sem jött be, mindenből kiábrándultál, arra enged következtetni, hogy vagy szimplán nem is vágysz igazán legbelül erre az egészre, ahogy írtad is (->kényszer) vagy valójában te is érzed, hogy nem vagy képes végig csinálni. Ezzel nincs semmi baj, nem mindenkinek van annyi kitartása, vagy szorgalma, vagy épp a kellő esze ahhoz, hogy le diplomázzon. Ezt pedig büszkeségből és gőgből nem belátni nem túl érett gondolkodás.

Szóval összességében én azt gondolom, hogy ha nincs semmilyen szakmád/nem szereted az eredeti szakmád, akkor egy okj-s (vagy akármi ami van helyette, nem tudom most hogy vannak, meg mit változtattak már megint...) képzésbe fogj bele.

2019. nov. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
83%

#8 a kultúra teljesen távol áll tőled, ez bebizonyosodott a hozzászólásoddal. Én vagyok az előtted válaszoló. Irodában dolgozok, nálunk vannak sokan bölcsész diplomások. Tudod hivatali munkánál a bértáblán nem mindegy, hogy középfokú, vagy felsőfokú a végzettséged. Akiket felvettek, a diplomának köszönhették nagyrészt. Hiába olyan osztályokon dolgoznak, ahol a diplomájuk nem sokat számít a munkavégzésben, de a megléte azt jelenti a munkáltató szemében, hogy az adott illető el tudott végezni egy egyetemet, rá lehet bízni felelősségteljes feladatot, mert meg bírja tanulni az eljárás menetét, érteni fogja az ügyintézés szabályait.

Ez az egyik része a bölcsész és társadalomtudományoknak.

A másik, hogy attól, mert te nem tudod elképzelni mire jók ezek a szakok, attól még léteznek szociológusok, akik demográfiai kutatásokat végeznek, politológusok, akik politikai, közéleti folyamatokat elemeznek, és történészek, néprajzkutatók, filozófusok, akik közül sokan múzeumban, művelődési központokban, könyvtárakban dolgoznak, kutatómunkát végeznek, folyóiratok, kulturális magazinok szerkesztői.

Aki tényleges érdeklődéssel megy ezekre a szakokra, az teljesen elmerül a témában és nem áll meg a mesterképzésig, még esetleg doktorál is az adott tudományágból.

Akinek pedig csak a papír kell, az nyilván nem azon a területen fog elhelyezkedni, de igazgatási területen, és sok egyéb helyre nagyon jó az a végzettség (és nem csak mekibe!)

2019. nov. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!