Mi az oka, amiért annyian szidják az Eltét? Főleg BTK, Jogi kar?
Azon kívül, hogy "irigyek rá"; mert azt már ezerszer hallottam főleg eltésektől, akik ezzel magyarázzák.
Mi baj az Elte BTK-val illetve a jogi karral/hallgatóival?
A probléma sokrétű. Először is a magyar munkaerőpiac nem igazán értékeli a nem mérnök vagy nem közgazdász diplomát. Nagyon nehéz bölcsészdiplomával rendesen fizető munkát kapni. (Ez szöges ellentétben van Németországgal, ahol nyugodtan tanulhatsz teológiát, médiajogot vagy ázsiai tanulmányokat, simán leszel vele menedzser nagyvállalatnál.)
Ehhez a helyzethez azután nem tud rendesen alkalmazkodni sem a bölcsészkar, sem a hallgatói. A bölcsészkarnak már régen taktikát kellett volna változtatnia, és rárepülni olyan célcsoportokra, akik szívesen tanulnának bölcsészetet, csak nem tudnak (például mert minden bölcsész szak nappali tagozaton van csak). Rengeteg már dolgozó, diplomás mérnök, orvos stb. van, aki szívesen tanulna filozófiát vagy valami keleti nyelvet egyetemen, de munka mellett egyszerűen nem tudja megoldani.
A hallgatóink is bénán reagálnak, mert azt kellene csinálniuk, hogy beiratkoznak a bölcsészkar mellett szombati levelező gazdasági szakra, és innen kezdve hódolhatnának a tudománynak, nem indulnának hátránnyal a munkaerőpiacon.
A jogi kart nem szídja senki és nincs vele semmi baj.
Az ELTE-ÁJK-val kapcsolatban két dolgot szoktam hallani oda járt/járó ismerőseimtől:
- A tanárok között elég nagy a baloldali-liberális hegemónia, és eléggé arrogánsan tolják a politikai véleményüket a hallgatók képébe. Vannak jobbos tanárok is, de nem sok.
- Imádják szívatni a hallgatókat. Nem azért, hogy többet tudjon, mert attól nem tud többet, hanem csak úgy. Nyilván ez sem igaz minden tanárra, de elég sokra igen.
BTK-s vagyok, valóban sok az olyan szak nálunk, amit relatíve nem nehéz elvégezni és nem is túl keresett. A szabad bölcsészet, kom-média pl pont olyan, hogy nincs szükség belőlük annyira, mint ahányan végeznek. Körülöttem csak azok tudtak benne elhelyezkedni, akik már az első perctől fogva gusztustalanul tapostak el mindenkit, s.gget nyaltak a HÖK-nek, a profoknak, a gazdagabb társaknak, mindenkinek kb. De ez mondjuk nem csak itt fordul elő. Csak mivel itt koncentrálódik sok ilyen túlképzett terület, ezért persze az ilyen emberek száma is arányosan nagyobb. Bár sztem a nagyra ajnározott gazdaságisokhoz képest elbújhatunk...arról nem is beszélve, hogy lehet itt pattogni, hogy csak a mérnök, az IT-s meg a gazdaságis vehető emberszámba, de mi lesz 20-30 év múlva? Ha mindenki ezekre a területekre megy, ugyanúgy túlképzés lesz, felhígul a szakma és pont ugyanott tartunk majd, mint a jelenleg sokat szidott BTK-szakok.
Mellesleg a BTK-n egy halom szak van és nem kéne mindet egy kalap alá venni. Pl egy történelem-magyar osztatlan tanárképzés vagy egy nyelvszak igenis kemény, rengeteget kell olvasni, dátumokat pöccre tudni, átlátni az összefüggéseket komoly szinten (mert elég ciki, ha annak idején a diákod valami bonyolultabb kérdést tesz fel és te meg csak pislogsz, mint hal a szatyorban és a bemagolt törzsanyagot ismételgeted - az ilyen tanároknak nem lesz túl nagy tekintélye és hitelessége). Nyelvszakokon, ha valóban célod van a nyelvvel, akkor azt kiválóan kell tudnod, egy tolmács nem makoghat, értetlenkedhet, adott esetben pl büntetőperek végkifejlete múlhat rajta. A nyelvtudás pedig önmagában a szaknak csak egy szelete. MINDENT meg kell tanulnod az adott ország irodalmáról, kultúrájáról, történelméről. El tudják egyáltalán képzelni a fikázók, hogy ez pl. Oroszország, Kína, Anglia(+angolszász országok), Németország(+egyéb német nyelvterületek), Egyiptom esetében milyen irdatlan mennyiség?
Az, hogy te sokat tanulsz a BME-re, nem jelenti azt, hogy mi btk-sok csak vakarózunk. Én legalább elismerem, hogy nem vagyok jó a te területeden. Te meg lenézel és fikázol, rendszerint anélkül, hogy egy percet eltöltöttél volna nálunk. Szívesen végigcsináltatnék az ilyenekkel egy olyan időszakot, mikor heti több beadandó mellé még több száz oldalas könyveket kell elolvasni és feldolgozni néhány nap alatt. Ja és nem vizsgaidőszakról beszélek, ez pl konkrétan elsőéves magyaros társammal volt szorgalmiban minor nélkül.
Ui: fun fact, hogy a bme-sek milyen lendülettel néznek le minket, de azért az összes bulinkon megtalálhatóak, mert csajozni akarnak :D
#5
Van nemzetközi rálátásom és tapasztalatom ezért írtam, amit. 20 éve a te idődben más volt. Ma a jogászi társadalom, oktatás nagyon felhígult, a színvonal közel sem olyan mint régen. Nemzetközi szintet nézve a magyar jogi karok kukát érnek, tapasztalatból mondom sajnos, bár ne így lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!