Valaki meg tudná oldani nekem ezt a fizika feladatot?


Optika feladat:

Gyűjtőlencsével ellátott valódi kép a (kép oldali) fókuszponttól 20cm-re a tárgytól 45cm-re van. Határozza meg a lencse fókusztávolságát.


1/t+1/k=1/f gondolom ezzel a képlettel kellene kezdeni valamit



2019. júl. 2. 14:16
 1/7 anonim ***** válasza:

Igen, valódi kép esetén az előjelek is így stimmelnek.

Annyi van, hogy k=f+20, és mivel a tárgy a lencse másik oldalán van (valódi kép esetén), ezért 45=t+f+20, azaz t=25-f.

Ezeket beírod az egyenletbe:

1/f=1/(f+20)+1/(25-f)


Ebből kijön f=10.

2019. júl. 2. 14:32
 2/7 A kérdező kommentje:
Ó király vagy köszi:)
2019. júl. 2. 14:39
 3/7 A kérdező kommentje:
Esetleg ezt még tudod? :
2019. júl. 2. 14:45
 4/7 A kérdező kommentje:
Függőleges tengelyű, henger alakú tartályban lévő 27Cfokos 02 (oxigén) gáz fölött könnyen mozgó 5kg tömegű dugattyú van. Ha a gáz hőmérsékletét 10Cfokkal emeljük, a dugattyú 10cm-rel mozdul el. Mennyi munkát végezett a gáz, és mekkora volt az eredeti térfogata, ha a tartály vízszintes keresztmetszete 1dm2, a külső légnyomás pedig 10^5 Pa
2019. júl. 2. 14:49
 5/7 A kérdező kommentje:
Ezekkel a képletekkel próbáltam dolgozni: w=-p*deltav,p*v=N*k*T, n=m/M, F=P/A, w=f*s...
2019. júl. 2. 14:51
 6/7 anonymousreview60 ***** válasza:

Függőleges tengelyű, henger alakú tartályban lévő 27Cfokos 02 (oxigén) gáz fölött könnyen mozgó 5kg tömegű dugattyú van. Ha a gáz hőmérsékletét 10Cfokkal emeljük, a dugattyú 10cm-rel mozdul el. Mennyi munkát végezett a gáz, és mekkora volt az eredeti térfogata, ha a tartály vízszintes keresztmetszete 1dm2, a külső légnyomás pedig 10^5 Pa

W = (m_dugattyú*g+p_külső*A)*l

A tágulás a T[K] hőmérséklettel egyenesen arányos, így a 10 cm/10 K alapján a V(300 K) aránypárral számolható.

2019. júl. 9. 08:07
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 jonak tunik
2019. júl. 9. 08:16