Mennyi lehet? Tudnátok segíteni?


Mekkora térfogatú 20c-os és 0,1 MPa nyomasú levegő tartalmaz 2 mol oxigént?


A megoldás megvan, 228,57 dm3

De engem az odavezető út érdekelne..



2019. máj. 19. 10:58
 1/4 anonim ***** válasza:
PxV=nxRxT
2019. máj. 19. 11:09
 2/4 A kérdező kommentje:

Esetleg részletesen is leírnád?

Ezzel nem lettem előrébb..

2019. máj. 19. 11:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Az ilyen típusú feladatokat a p*V=n*R*T képlettel oldjuk meg, amiben a

p(nyomás)= 0,1 MPa

T(hőmérséklet)=20°C Ezt át kell váltanod Kelvinbe. 0°C=273K vagyis 20°C=273+20=293K

n(anyagmennyiség)=2,00 mol

R(egyetemes gázállandó)= 8,314 J/K*mol (ezt a függvénytáblában megtalálod)

Ezután behelyettesíted a képletbe:

0.1(MPa)*V=2,00(mol)*8,314(J/K*mol)*293(K)

V=48 720,04 dm3

Szóval amit leírtál megoldás az nem jó. Vagy rossz adatokat adtál meg.

2019. máj. 19. 12:06
 4/4 anonim ***** válasza:

A 3. válaszoló 2 hibát is vétett. Valóban a pV=nRT képletet kell használni, de ha a nyomást MPa-ban írjuk bele, akkor a térfogatot nem dm3-ben fogjuk kapni. Én azt szoktam javasolni, hogy mindent váltsunk SI alapegységekre, tehát a nyomást Pa-ba, a hőmérsékletet Kelvinbe, a térfogatot m3-be. A másik hiba, hogy ezzel csak az oxigéngáz térfogatát kapod meg, de azt nem hogy ez mennyi levegőben van benne, vagyis magyarul sehol nem lett figyelembe véve, hogy a levegőnek csak 21%-a oxigén. Helyesen tehát:


100000 Pa * V = 2 * 8,314 * 293


Ekkor a V is alap SI mértékegységben fog kijönni, vagyis köbméterben, ez V=0,0487 m3 vagyis 48,7 dm3. De ez még csak az oxigéngáz térfogata, ez a teljes mennyiség 21%-a, és keressük hogy mennyi a 100%.


Egyenes arányossággal:


21% --> 48,7 dm3

100% --> x dm3


Keresztbe szorzással: 21x=4870, vagyis x=231,9 dm3. Bár ez sem teljesen egyezik a megoldásoddal, de ezt az eltérést csak valamilyen kerekítés okozhatja, maga a megoldási módszer az így helyes.

2019. máj. 19. 12:33