Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az őszi rózsás forradalom...

Mi az őszi rózsás forradalom fogalma? Kérlek ne ai s válaszokat írjatok!

Figyelt kérdés

#forradalom #Őszi rózsás forradalom
tegnapelőtt 10:45
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ne haragudj, de nem jutott eszedbe beírni a keresőbe ahelyett, hogy egy kérdést kiírj róla? A Google-ban az első találat, ha beírod.
tegnapelőtt 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
67%

Őszirózsás

[link]

tegnapelőtt 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
37%

Az "őszi rózsás forradalom" (más néven "rózsás forradalom") egy politikai mozgalom és eseménysorozat volt, amely 2003. novemberében zajlott le Grúziában. A forradalom célja az volt, hogy véget vessen Eduard Sevardnadze, a Szovjetunió egykori külügyminisztere és Grúzia elnöke hatalmának, aki több évtizedes kormányzása alatt számos politikai és gazdasági problémát hagyott maga után az országban. A forradalom a társadalmi elégedetlenség, a korrupció, a választási csalások és az alacsony életszínvonal következményeként robbant ki.


A rózsás forradalom Grúziában a 2003-as elnökválasztásokat követően tört ki, miután az ellenzék és a nemzetközi közösség választási csalásokat és manipulációkat gyanított a választások során. A helyzet eszkalálódott, és november 23-án, a parlamentben történt üléseken a forradalmárok virágokat – elsősorban rózsákat – kezdtek el dobálni, így a "rózsás" elnevezés. Az elnevezés szimbolikus volt: a forradalom nem erőszakos, hanem békés, virágokkal teli volt, és a célja a politikai változás volt, nem a fizikai erőszak alkalmazása.


A forradalom mögött az ellenzéki politikusok, aktivisták és civil szervezetek álltak, akik a korrupció és a politikai elnyomás ellen emeltek szót. A forradalom fő alakja Mikheil Szaakasvili, egy fiatal és dinamikus politikus volt, aki később Grúzia elnöke lett. Ő és más politikai vezetők a korrupció elleni harcot hirdették meg, és Grúzia demokratikus fejlődését ígérték a politikai és gazdasági reformok révén.


A forradalom egy új politikai érához vezetett Grúziában. Sevardnadze végül kénytelen volt lemondani, és a demokratikus reformok beindultak. A rózsás forradalom a posztszovjet térségben egy új típusú, békés politikai változást képviselt, és inspirációt adott más országoknak is, például Ukrajnának és Kirgizisztánnak, amelyek szintén hasonló forradalmakat éltek át.


A rózsás forradalom hatása Grúziára mélyreható volt. Bár kezdetben sokan üdvözölték a politikai változásokat, később felmerültek kritikák a kormányzati reformokkal kapcsolatban, különösen a gazdaság terén. Az új vezetésnek számos nehézséggel kellett szembenéznie, beleértve a gazdasági válságot, az Oroszország elleni politikai feszültségeket és a regionális konfliktusokat.


Összességében a rózsás forradalom egy fontos mérföldkő volt Grúzia modern politikai történetében, és hozzájárult a demokratikus intézmények megerősödéséhez, valamint a posztszovjet térségben kialakuló új politikai paradigmákhoz.


srry💁🏼‍♂️

tegnapelőtt 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!