7. -es kémiában valaki el tudja magyarázni az egyenleteket?


Elkeztük óra végén, de már nagyon összecsaptuk, én utána pedig a többi órán hiányoztam és holnap lesz kémiánk.


Mennyi nátrium oxid keletkezik 184 g nátriumból?

Az jött ki hogy 116 Na2O

Ez helyes?Ha igen ha nem akkor is elmagyaráznátok ilyen nagyon egyszerű szinten légyszíves?



2019. máj. 6. 19:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Először írd fel a reakcióegyenletet. Ugye van Na, amiből lesz Na2O, tehát a Na égéséről van szó.

Na + O2 = Na2O. Ezt az egyenletet rendezni kell. Legyen mondjuk 1 O2. (Bármelyikre mondhatnánk hogy 1 legyen és akkor abból indulsz ki az egyenletrendezésnél)Ekkor a bal oldalon 2 O van, ezért a jobb oldalra is 2 kell, így van 2 Na2O. A jobb oldalon most 2*2=4 Na van, így a bal oldalra is 4 kell. Az egyenlet tehát: 4 Na + O2 = 2 Na2O

Tudjuk, hogy van 184 g Na. Ebből ki lehet számolni azt, hogy ez hány mol a moláris tömeg ismeretében. (A moláris tömeg, azt mondja meg, hogy 1 mol anyag hány g.) Mivel 1 mol Na 23 g (a Na moláris tömege 23 g/mol), így 184 g az 184g/23(g/mol) = 8 mol. A reakcióegyenletből az derül ki, hogy a folyamat során feleannyi Na2O keletkezik, mint Na, hiszen 4 Na volt és 2 Na2O lett, tehát 8/2= 4 mol Na2O keletkezett. Itt szintén a moláris tömeget kell felhasználni, hogy visszaváltsuk tömegre. A Na2O moláris tömege (2*23+16)=62 g/mol (összeadjuk a vegyületet alkotó elemek moláris tömegét, amiből több, azt értelemszerűen annyival szorozzunk, ahány van belőle a vegyületben). Tehát 4 mol * 62 g/mol = 248 g Na2O keletkezik.


Egyébként onnan lehet kapásból látni, hogy az a 116 g nem jó eredmény, hogy a folyamatban a Na és az O2 egyesül, így a keletkezett anyag tömege a Na és az O2 tömegének összege, ami nyilván nem lehet kevesebb, mint amennyi Na volt eredetileg.

2019. máj. 7. 14:55
 2/4 A kérdező kommentje:
Mostmá értem,köszi:D
2019. máj. 7. 20:12
 3/4 A kérdező kommentje:
*mostmár
2019. máj. 7. 20:13
 4/4 anonim ***** válasza:
Kösz -
2019. máj. 14. 09:53