Deez Nuts kérdése:

0-1000-ig hányszor fordul elő a 6. os szám?

házi feladat szamok hat

2019. ápr. 23. 16:05
 1/4 anonim ***** válasza:
60%
Százasonként 10szer van az egyesek helyén és tízszer a tizesek helyén. Ez eddig 200 darab 1000ig meg az összes hatszázas szám, ami még száz szám, szóval 200+100=300. Persze ez csak amennyiszer előfordul, ennél kevesebb számban szerepel hatos. Pontosan 300-9=291 szám az amiben szerepel hatos ezerig.
2019. ápr. 23. 16:15
 2/4 anonim ***** válasza:

excelbe beírod 0-1000ig a számokat..

ctrl + f keresőt megnyitod, majd kilistázod a 6, 66 és 666 -ra adott számok darabját..


6-os számot tartlamazó: 271db

66-os számot tartalmazó: 19db

666-os számot tartalmazó: 1db

összesen: 291

2019. ápr. 24. 19:36
 3/4 vurugya béla ***** válasza:

Egyik válasz se jó!

Tisztázzuk a feladatot! Kétféleképp lehet érteni, de egyik értelmezés szerint se helyes sz első két felelet.

1. értelmezés megoldással:

Ha az a kérdés, hogy hány számban szerepel 6-os számjegy (de itt pl. a 616-ot csak 1 db számnak vesszük), akkor célszerű a rossz eseteket levonni az összesből:

Ha minden számot kiegészítünk 3jegyűre (000, 001, 002, 003, stb. -- itt az 1000 helyett állhat a 000, mert a hatosok szempontjából mindegy), akkor 10*10*10=1000 db ilyen számot kapunk (3 helyiérték mindegyikére 10-féle számjegy jöhet.)

A rossz esetek, amiben nincs 6-os, az 9*9*9=729, tehát a válasz: 1000-729 = 271 db ilyen szám van.

(Az első válaszoló így érthette e feladatot, de nem jól számolta össze a többször szereplő számokat - nem 9 db ilyen van, hanem több...)


A feladat másik értelmezése az, hogy ha leírjuk a számokat 1-1000 -ig, akkor hányszor írtuk le a 6-os számjegyet.

Az előző modell szerint számolhatunk. (000, 001, 002, stb.) Az első helyen a számok kilencedrészében, azaz 100 számban van 6-os számjegy, a tízesek helyén is 100-szor és az egyesek helyén is 100-szor. Ez összesen 300 darab 6-os számjegy, ez a helyes válasz.

A feladatnak erre az értelmezésére próbált válaszolni a második válaszoló, de nem vette figyelembe, hogy két 6-os van a 606, 606, 626, stb. számokban is, amit a keresése nem talált meg Ez (a 666 kivételével, amit megtalált) pontosan az a 9 szám, amennyivel eltér az "eredménye" a 300-tól.


(Gondoljunk bele, a kérdező nem a választ akarja tudni kíváncsiságból, hanem ez minden bizonnyal neki matekházi! -mivel ez a házifeladat-kérdések helye! Úgyhogy nem igazán hasznos exceles megoldást adni matekpéldákra, mert azt nagy valószínűséggel a kérdező matektanára úgyse fogja elfogadni.)

2019. ápr. 25. 23:07
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, különösen a 3, válaszolónak.
2019. ápr. 26. 17:03