100l 23ºC-os vízet, hány kg -15ºC-os jéggel lehet lehűteni 10ºC-ra, ha a környezet 25ºC-os?


Nem házifeladat, nem vagyok jártas az ilyen számításokban.

Hosszú egyenletekkel se tudnék mit kezdeni, h helyettesítgessem be...


Szóval aki ért hozzá, légyszíves írja le a végeredményt.

Az érdekel, hány kg jég kell a 10ºC -os és a 8ºC -os lehetéshez.


Előre is köszönöm szépen.



2019. ápr. 23. 15:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha eltekintünk a környezettől, akkor a víztől ennyi energiát kell elvonni:


E = m*c(víz)*deltaT

100kg * 4,2kj/(kg*K)*(23-T) = 420*(23-T)


A jég által leadott hő 3 összetevőnből áll össze

1) jég melegszik 0fokra:

E = m*c(jég)*deltaT

m*2,1*15 = 31,5m

2) Jég olvadása

E = m*Lo

m*333,7

3) felmelegszik a hég is T-re

E = m*c(víz)*deltaT

m*4,2*(T-0)


Jég által összes elvont hő: 31,5m + m*333,7 + m*4,2*T

Víz lehűtésénél leadott hő: 420*(23-T)


Ez a kettő egyenlő:

31,5m + m*333,7 + m*4,2*T = 420*(23-T)


m * (365,2+4,2delta T ) = 420*(23-T)

m = 420*(23-T) / (365,2+4,2T )


Pl T= 10 foknál:

m = 5460 / 407,2 = 13,4 kg


Mivel a levegő melegebb, mint a víz, így az visszafűti a hidegvizet, így ennél valamivel több jég kell. De pontos számot nem tudnék mondani. Nagyságrendileg 14kg jég kell a művelethez. Legalábbis papíron.

2019. ápr. 23. 16:00