Ha egy környezetbarát technológiát 1,5-2x-es áron mérnek, az tényleg környezetbarátabb?
Elvégre a megtermelt pénznek is van ökológiai lábnyoma.
Konkrétan a japán fa felhőkarcolóról jutott eszembe, ami egyelőre totál nonszensznek tűnik (ár, fenntartás).
Ez jellemzően félreértett része a környezetbarát technológiáknak. Az átállásnak folyamata van. Addig különböző mértékben nyilvánvaló módon lesz a hátterében nem környezetbarát technológia. Ugye. Másképp nem is lehet. Így ennek felvetése értelmetlen.
Ha volna példának egy napelem park ami egy áramszolgáltató, most eltekintve a napsütéses órák számától és egyebektől. Tehát van egy környezetbarátabb technológia. A felépítésénél nyilvánvalóan benzines teherautók szállítanak, és sok egyéb járuléka van a jelenlegi technológiákból. Ez viszont nem az új technológia rovására írható hanem a régiére.
Az új környezetbarát technológiák fejlesztése, gyártása és kiépítése nyilvánvalóan a régi és jelenleg rendelkezésre álló nem környezetbarát technológiák felhasználásával történik. Mert mi mással?
A teljes megoldásokig és teljes átállásokig lesznek a régi módszerekből járulékok. Ez a régi nem környezetbarát technológia miatt van és nem az újak hátránya.
Van igazság a kérdésben.
Egyrészt a bekerülési költség, ami áll az építési és az üzemeltetési költségből, az nem mindegy, hogy mennyi, vagy mennyire gazdaságos.
A máshol megtermelt pénz, ami lehet erősen környezetszennyező technológiából származó, amit a gazdaságtalan, de esetleg környezetbarát technológia fenntartására fordítanak, valóban hagyhat komoly ökológiai lábnyomot és ha a piszkos pénzt egy gazdaságtalan módszer kompenzálására fordítják, azzal lényegében ahhoz csapják azt a környezetszennyezést, amit máshol elkövetnek, aztán meg fordíthatnák kármentesítésre is, lehet, úgy jobban járnának.
Mindenesetre törekedni kell a hatékony, olcsó és minél kisebb környezeti károkat okozó megoldásokra, ez az optimális.
Ez a legbonyolultabban megválaszolható kérdés amit feltehettél. Minden előzővel egyet is kell értsek egyszerre van igazuk...
- Nem attól környezetbarát valami hogy mennyibe kerül.
- Lehet olcsóbban is és drágábban is előállítani jobbat. De a végső árat nem ez fogja meghatározni elsősorban hanem a piaci viszonyok. Kereslet - kínálat.
- Nagyon is valós hogy sok környezetbarát technológia előállításának környezeti lábnyoma jóval nagyobb (több energia és nyersanyag felhasználásba kerül előállítani) mint az ugyanazt tudó nem környezetbaráté.
A végső szót így a tartósság, az újrahasznosíthatóság és használhatóság fogja kimondani.
Azaz l@sz esti fény ha:
- az így nagyobb környezeti költséggel előállított termék sokkal rövidebb ideig bírja. És megtérülési időn belül tönkremegy.
- ha a nagyobb, ugyanakkora esetleg kisebb környezeti költséggel előállított termék tönkremenetele után nem vagy nehezen újrahasznosítható, sőt veszélyes hulladék lesz belőle. (ellenben mondjuk az ugyanazt tudó ám "nem környezetbarátnak" titulált termékkel, amit mondjuk egyszerűen és könnyen újra lehet hasznosítani)
- ha legyártjuk nagyobb, ugyanakkora vagy kisebb környezeti költségen a kevesebbet fogyasztó és jól újrahasznosítható terméket, viszont eladhatatlanul megy az újrahasznosítóba mert nehezebben, kényelmetlenebbül stb használható mint a nem környezetbarátnak titulált termék.
Így a diszfunkcionalitás is megöli a dolgot.
Nem ragozom tovább mert még 1000 meg 1000 oldalt lehetne írni ebben a témában. Lehet és kell is környezetbarátabbnak lenni:
ÉSSZEL jól MEGFONTOLTAN
De még egy téma miatt mégis írnom kell.
Ma a nem környezetbarát termékeknek nem az előállítási és újrahasznosíthatósági lábnyomuknak megfelelő árat fizetjük meg. Sokkal kevesebbet fizetünk értük!
Így a környezetbarát termékekkel nincsen valós összehasonlítási alapunk!
Semmiképp nem az árszabás alapján kell nem is tudunk az alapján döntést hozni.
Ahhoz hogy ez változzon a valós környezeti lábnyomnak megfelelő árat kellene mindenért megfizetnünk. Mindjárt más lenne a leányzó fekvése.
Ebben az ügyben viszont nagy felelőssége és lehetőségei szinte csak a kormányoknak államoknak vannak.
Azaz okos adótörvényekkel kényszerítgetni az ipart és kereskedelmet (és az embereket) a valós környezeti lábnyomnak megfelelő árszabás irányába.
(Vagyis a valóban nem körny. barát termékek drágulnának, a valóban körny. barát megoldások pedig olcsóbbá válnának.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!