Kozsu11 kérdése:

Egy súlytalannak tekinthető rudat hosszának egyharmadában alátámasztunk a bal oldalán a rúd egyharmadánál 100N erő hat, a jobb oldalon 400N erő hat. A jobb oldali végén mekkora F erővel tudjuk a rudat egyensúlyban tartani?

Tudom, hogy így kell kiszámolni: F1*1/3l+F3*2/3l-F2*1/3l=0. Csak azt nem értem, az F1*1/3l előjele miért pozitív? Szerintem így lenne logikus: F1*1/3l=F3*2/3l-F2*1/3l. Valaki el tudná ezt magyarázni?
2019. ápr. 16. 11:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem világos a leírás alapján, hogy hol hatnak az erők. A "bal oldal" a rövidebbik? A jobb oldalon hol hat az erő?
2019. ápr. 16. 12:21
 2/4 A kérdező kommentje:

Bocsánat, elgépeltem a szöveget!

Egy súlytalannak tekinthető rudat hosszának egyharmadában alátámasztunk a bal oldalon, a rúd végén 100N , a jobb oldalra eső rúdhossz közepén 400N erő hat. A jobb oldali végén mekkora F erővel tudjuk a rudat egyensúlyban tartani? (A megoldás 150N)

2019. ápr. 16. 12:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Attól függ az egész, hogy az ismeretlen erőt milyen irányúnak veszed fel. Ezért kéne ugye ábra, mert így csak a szöveg,szöveg, szöveg meg a képlet.

De hiába beszélek akárhányszor nektek, ha lusták vagytok felrajzolni az ábrát.


Pedig az ábrából minden leolvasható.

2019. ápr. 16. 20:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért poziztiv az előjele, mert te most itt épp a lefelé ható erőket vetted pozitivnak.

Akár lehetne forditva is.


F1*1/3l + F3*2/3l - F2*1/3l = 0 eddig jó a nyomatéki egyenlet.

Ebből fejezd ki F1*1/3-ot:

F1*1/3 = F2*1/3 - F3*2/3

Szóval pozitiv F1 és F2 lefelé ható erő és negativ F3 felfelé ható erő.

2019. ápr. 16. 20:46