NextBack kérdése:

Méréshatár és a skálaterjedelem ugyan az?


Az analóg multimétereknél a fent említett két megnevezés ugyan az?

Van mérési jegyzőkönyvem, és vizsgán is tölteni kell ki csak nem tudom, hogy melyik melyik, mert interneten is néha eltérőt találok.

A műszerállandó c=méréshatár/skálaterjedelem

a skálaosztás α- ez az az érték, amikor mérek és ameddig kileng a műszer mutatója?

A mért érték c*α


2019. ápr. 5. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Már hogy a fenébe lenne ugyanaz. A műszerállandó értelmezése alapján is leszámítva a c=1 esetet nem egyezik a kettő mérőszámában sem.


A skálaterjedelem az, ami a műszeren van pl. 0-tól 50 egységig. A méréshatár meg az, ameddig lehet mérni a villamos jellemzőt. Pl. feszültségmérésnél ez lehet 500V.


A műszerállandó c=500V/50V =10 ilyenkor.


Méréskor leolvasod amit a műszer mutat, pl. 22V-nél van a mutató.


Tehát a mérési eredmény c*22V=220V.

2019. ápr. 5. 20:30
 2/4 Minekvan ***** válasza:

Nem ugyan az. A méréshatárt a műszer forgó gombjával, vagy a régebbieken a megfelelő méréshatárt választó banánhüvely választásával kell beállítani. Kezdetnek, ha nem ismerjük a mért áram vagy fesz. nagyságát, inkább a nagyobb értéket választod.Tegyük fel hogy a méréshatár válaszható értékei 10mA,50mA,100mA. A skálaterjedelem a mutató végkitérését adja, legyen a mi esetünkben 10mA és ennek megfelel a skála mondjuk 50 vonala, vagyis a végkitérésnél a mutató az ötvenedik skálavonalig mozdul, tovább nem mehet. A műszer állandó 10mA-os méréshatárnál

c=10/50=0,2. Mérésnél a műszer mutatója a skála 30 vonaláig tér ki így mért érték 0,2*30=6mA.

2019. ápr. 5. 20:31
 3/4 anonim ***** válasza:
2019. ápr. 5. 20:35
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat tisztázott.
2019. ápr. 5. 21:31