Ha sinx=0 akkor az x=pi/2+2*k*pi és az x=k*pi az ugyan az?

Evvel sosem voltam tisztában, itt szoktam leginkább elrontani a trigonometrikus feladatokat.

2018. márc. 31. 21:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha a kettő ugyanaz lenne, akkor mindkét felírásban megtalálhatóak lennének a megoldások. Például ha k=0, akkor x=0 a második egyenlet szerint, viszont a 0-t az első egyenlet k=1/4-nél venné fel, ami nem lehet, lévén k egész, (többek között) emiatt a kettő nem ugyanaz. Nem mellesleg az x=pi/2+2*k*pi nem megoldása a sin(x)=0 egyenletnek, így meg pláne nem lehetnek egyenlőek.


Magának az egyenletnek az általános megoldási módszer szerint két megoldása van:


I. negyed szerint: x=0+k*2pi

II. negyed szerint: x=pi+k*2pi, mindkét esetben k egész.


Ha ábrázoljuk akár a sin(x) függvényt, és vizsgáljuk a metszéspontjait az x-tengellyel, akár felrajzoljuk az egységkört és forgatjuk az (1;0) vektort, akár felírjuk a fenti formula szerint a gyököket, minden esetben azt tapasztaljuk, hogy a megoldáshelyek pi-nként követik egymást, vagyis a fenti két megoldás megadható egy képlettel is, ami az x=0+k*pi, ahol k egész. Általában nem vagyunk ilyen szerencsések.

2018. márc. 31. 22:05
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. A 2015-s emelt matek érettségiben x=k*pi, ahol k egész.

[link] - első feladat, már megoldókulcsként küldöm

2018. márc. 31. 22:21
 3/3 A kérdező kommentje:
aztán rájöttem, ha jól gondolom akkor az x=pi/2*2k*pi az egész periódusonként van csak 1x
2018. márc. 31. 22:21