Asdtroll3 kérdése:

Kérlek, segítsen valaki a matek szorgalmi feladatokban!?


Egy egyenlő szárú háromszög egyik hegyesszöge 30-os és területe .

Mekkora a háromszög kerülete?

- Egy kétjegyű szám egyik számjegye 3-mal nagyobb, mint a másik.

A számjegyek szorzata pedig egyel nagyobb, mint a számjegyek összegének

háromszorosa. Melyik ez a szám?



2019. márc. 26. 18:49
 1/3 Angelo84 ***** válasza:

Az első feladatból talán hiányzik egy adat, mintha lemaradt volna a végéről.

Egy biztos, vagy a 2 egyforma szöge, ami az alapon fekszik 30 fok, vagy a szárai által bezárt szög 30 fok. Tehát kétféle megoldást lehetséges.


A második feladat pedig így áll fel:


egyik számjegy: x

másik : x+3


x*(x+3) = 3*(x+x+3) + 1

x^2 + 3x = 6x + 10

x^2 - 3x - 10 = 0


másodfokú megoldó képlettel:

x1 = 5

x2 = -2


nyilván a pozitív megoldással dolgozunk, vagyis a keresett szám:


58 vagy 85.


Elvileg jól számoltam, ellenőrzéssel ki is jön.

2019. márc. 26. 19:18
 2/3 A kérdező kommentje:
Koszi szepen, igen az elso feladatbol lemaradt az az adat hogy a terulete gyok alatt 48 ami 4gyok3
2019. márc. 26. 19:30
 3/3 Angelo84 ***** válasza:

ha az alapon fekvő szögek a 30 fokosak, akkor biztos, hogy, ha a szárak hossza "b" és az alap hossza "a", akkor az alaphoz tartozó magasság b/2. Ekkor ugye:


a/2 * b/2 = 4*gyök(3)

a*b/4 = 4*gyök(3)


illetve derékszögű háromszög koszinusztételből kijön, hogy:


cos(30) = (a/2)/b

gyök(3)/2 = a/2b

ebből kifejezzük a-t

a = b*gyök(3)


Ezt visszaírom a területes képletbe:

b*b*gyök(3)/4 = 4*gyök(3)

b^2 = 16

b = 4


ebből következik, hogy

a = 4*gyök(3)


szóval a kerület: a + 2b = 4*gyök(3) + 8


Elvileg ez is rendben van, de ha hibáztam, csak jön már valaki és kijavít.

Azt a részt nem oldom meg, ahol a szárak által bezárt szög a 30 fok, ha nem baj.

2019. márc. 26. 20:00