Egy derékszögü háromszög átfogoját a 7cm-es magassága olyan részekre osztja, melyek külömbsége 6 cm. Mekkorák az oldalali?


Én igy próbálkoztam:


m= 7cm

p-q = 6


mc²=p*q


49=p*q

6=p-q egyenletrendszer


p=6+q

behelyetesittem

49=(6+q)*q

végeredmény: q²+6q-49

q1=6,6

q2=-7.6


és eddig jutottam



2019. márc. 20. 19:02
 1/4 dq ***** válasza:

q²+6q-49 -ig jó, innen a másodfokút nem sikerült jól megoldanod.

Ebből a megoldóképlettel az jön ki, hogy q = -6/2 + sqrt(36+4*49)/2, ez kb 4.620, és így p = 10.62.

2019. márc. 20. 19:44
 2/4 A kérdező kommentje:

-1 +- 15.23

p1= 7,1

p2 =-8,1


és akkor hogyan tovább?

2019. márc. 20. 19:52
 3/4 dq ***** válasza:

Megint elrontottad a másodfokú egyenletet. Lapozz vissza a füzetedben és a könyvedben, és nézz meg pár gyakorló példát. Pár perc az egész.


Az általános alak:

: ax^2 + bx + c = 0

és a megoldóképlet rá

: x1,2 = (-b +- sqrt(b^2 - 4ac)) / (2a).


Jelen esetben az egyenlet

: q² + 6q - 49 = 0.

Az előbb általános jelölésekkel

: a = 1

: b = 6

: c = 49

és a megoldások

: q1,2 = (-6 +- sqrt(36+4*49))/2.

A pozitív részére

: q ~= 4.620

fog kijönni. (A negatív ágon nincs megoldás.)

Ekkora a kisebb része az átfogónak. A nagyobb része 6-tal nagyobb. Az átfogó tehát kb 4.6+10.6 ~= 15.2.


Innen meg mondjuk Pitagorasz-tétellel kapod meg a háromszög többi oldalát.

Ha pontos válasz kell, akkor akkor a gyökös cuccot nem számolod ki, hanem cipeled magaddal.

2019. márc. 20. 20:50
 4/4 anonim ***** válasza:

A

q²+6q-49 = 0

egyenlet valós megoldása

q = -3 + √58

így

p = q + 6 = 3 + √58

vagyis

p = 3 + √58

q = -3 + √58

ezekkel az átfogó

c = p + q = √58


A befogókhoz a legjobb a befogó-tételt használni. Eszerint

a² = c*p = √58(3 + √58)

b² = c*q = √58(-3 + √58)

ellenőrzésül

c² = a² + b² = 58

2019. márc. 22. 03:14