Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


A gépírónőnek 120 oldalt kell legépelnie. Ha óránként 2 oldallal többet gépelt volna,

akkor 2 órával hamarabb végzett volna. Hány óra alatt írta le a szöveget a gépírónő?


2019. márc. 17. 11:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha óránként x oldal gépelne akkor y óra alatt végezne a 120 oldallal. Ha óránként x+2 oldalt gépelt volna akkor y-2 óra alatt végzett volna a 120 oldallal. Ebből felírod az egyenletrendszert:

x*y=120

(x+2)*(y-2)120

Az első egyenletből kifejezed az x-et: x=120/y majd beírod a második egyenletbe. Felbontod a zárójelet és összevonsz kapsz egy másodfokú egyenletet. Megoldod az egyik jó a másik rossz megoldás lesz. Innen már menni fog. Szólj ha elakadtál!

2019. márc. 17. 11:22
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1 óra alatt gépel x oldalt, y óráig gépel.

y * x = 120

Ha (x+2) oldalt gépel óránként, akkor (y-2) óra alatt végez.

(y-2) * (x+2) = 120

A két egyenletet összevetve:

xy = (x+2)*(y-2)

xy = xy - 2x + 2y - 4

0 = -2x + 2y - 4

2x = 2y - 4

2y = 2x + 4

y = x + 2

Ezt behelyettesítve az első gyenletbe:

(x+2) * x = 120

x² + 2x - 120 = 0

Innen a tied.

2019. márc. 17. 11:32
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2019. márc. 17. 11:36