Valaki megtudja csinálni ezt a feladatot?


Egy háromszög két oldalának a hossza 14,8 cm, illetve 8,2 cm. A harmadik oldalához tartozó súlyvonal hossza 10,4 cm.

Határozzuk meg a harmadik oldalának a hosszát!



2019. febr. 26. 14:33
 1/2 anonim ***** válasza:
70%

Legyen a harmadik oldal 2*a hosszú. Azért 2*a, mert mindjárt elfelezzük.

Ha behúzzuk a súlyvonalat, akkor a 2*a hosszú oldal feleződik, tehát a és a lesz belőle. Legyen a súlyvonal és az oldal hajlásszöge Ł, ez a 8,2 cm-es oldallal szemközt van, erre fel tudjuk írni a koszinusztételt:


8,2^2 = a^2 + 10,4^2 - 2*a*10,4*cos(Ł)


Van viszont egy másik háromszögünk, ahol a 14,8 cm-es oldallal szemközt így 180°-Ł lesz, tehát a koszinusztétel:


14,8^2 = a^2 + 10,4^2 - 2*a*10,4*cos(180°-Ł)


Amit még tudnunk kell, az az az azonosoggág, hogy cos(180°-Ł)=-cos(Ł), tehát a második egyenlet így írható át:


14,8^2 = a^2 + 10,4^2 - 2*a*10,4*(-cos(Ł)), vagyis


14,8^2 = a^2 + 10,4^2 + 2*a*10,4*cos(Ł)


Ha most összeadjuk az első és ezt az utóbbi egyenletet, akkor a koszinuszos tag kiesik, és ez marad:


8,2^2 + 14,8^2 = a^2 +10,4^2 + a^2 + 10,4^2


Innen már a harmadik oldal könnyen meglesz.

2019. febr. 26. 14:49
 2/2 A kérdező kommentje:
Minden tiszteletem főnök, köszönöm szépen!
2019. febr. 26. 15:19