Hogyan kell megrajzolni a (|x|-a) ^ (2) + (|y|-a) ^ (2) =a függvény grafikonját?

Az 'a' egy 0-tol nagyobb paraméter
2019. márc. 15. 17:03
 1/4 anonim válasza:
Geogebrán vagy Grafeqn próbáld ki
2019. márc. 15. 17:34
 2/4 anonim ***** válasza:

Alapjáraton az (x-u)^2 + (y-v)^2 = r^2 alakú egyenlet egy K(u;v) középpontú, r sugarú kört ír le.


Az abszolút érték miatt érdemes esetszétválasztással számolni;


-ha x>=0 és y>=0, akkor (x-a)^2 + (y-a)^2 = a, tehát a K1(a;a) középpontú, gyök(a) sugarú kört kell ábrázolni


-ha x>=0 és és y<=0, akkor (x-a)^2 + (-y-a)^2 = a, ezt alakítsuk át a fenti alakra: (x-a)^2 + (y+a)^2 = a, tehát a K2(a;-a) középpontú, gyök(a) sugarú kört kell ábrázolni.


-ha x<=0 és y>=0, akkor (-x-a)^2 + (y-a)^2 = a, szintén átalakításra szorul: (x+a)^2 + (y-a)^2 = a, tehát a K3(-a;a) középpontú, gyök(a) sugarú kört kell megrajzolni.


-végül ha x<=0 és y<=0, akkor (-x-a)^2 + (-y-a)^2 = a, tehát (x+a)^2 + (y+a)^2 = a, tehát a K4(-a;-a) középpontú, gyök(a) sugarú kört kell megszerkeszteni.


Végeredményül tehát négy kört kapunk.

2019. márc. 15. 19:45
 3/4 anonim ***** válasza:
Illetve ez abban az esetben igaz, hogyha a>=1. Ha 0<a<1, akkor a köröknek csak azt a részét kell ábrázolni, amelyik a középpontjával közös síknegyedbe esik, illetve a tengelyekre.
2019. márc. 15. 19:50
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2019. márc. 15. 19:51