Kombinatorika feladat megoldása?


Egy zsákban van 10 különböző színű golyó. Kiveszek a zsákból véletlenszerűen 3 golyót. Hányféleképpen fordulhat elő, hogy a kivett 3 golyó között van kék színű golyó?


Valaki elmagyarázná a megoldást?



2019. márc. 6. 22:15
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha mind különböző színű, akkor csak 1 kék golyó van a zsákban összesen. Az első húzásnál tehát 1/10-ed a valószínűség, hogy az kék lesz, de ha az nem kék, akkor a másodiknál már 1/9-ed a valószínűség, mert már csak 9 golyó van a zsákban a kékkel együtt. Ha az sem kék, akkor a harmadik húzásnál már 1/8-ad a valószínűség. Mivel ez 3 különböző eset, így ezeket a számokat összeadni kell, hiszen, ha elsőre kihúzzuk a kéket, ott vége a dolognak, a második két húzás már nem változtat az 1/10-ed-en, illetve ha másodszorra húzzuk ki a kéket, akkor a harmadik húzás az, ami már nem befolyásolja az eredményt, tehát a valószínűség: P=1/10+1/9+1/8=0,3361111111...
2019. márc. 6. 22:31
 2/9 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de nem az a kérdés hogy mekkora a valószínűsége hogy a 3 húzás között lesz kék, hanem hogy hányféle sorrend alakulhat ki?
2019. márc. 6. 22:34
 3/9 anonim ***** válasza:

a kimenetelek száma 3, lehet elsőre, másodikra és harmadikra is kihúzni a kékeket.


mindháromnál legelőször 10 golyóból választunk, a 2. húzás már csak 9golyóból történhet, a 3. pedig 8-ból.


10*9*8=720

és mivel 3 kimenetel van ezért 720*3= 2160


a megoldás ettől kevesebb, mert nekünk csak azok a húzások kellenek amikben van kék, viszont tovább nem tudom.


ha rossz a gondolatmenet nem kell lepontozni csak töröljétek, hogy ne legyen fent a hülyeség

2019. márc. 6. 23:55
 4/9 anonim ***** válasza:
59%

Ha nem számít a sorrent akkor:

összes eset: 10 alatt a 3 = 120

kedvező eset: kék golyó kell így azt adottnak tekintjük, maradt 9 amiből kell 2, hogy meglegyen a 3, tehát 9 alatt a 2 = 36

36 / 120 = 0.3


Ha számít a sorrend:

összes eset: 10 * 9 * 8

kedvező eset: a kék golyó 3 helyre kerülhet: 1 * 9 * 8 + 9 * 1 * 8 + 9 * 8 * 1 = 216

216 / 720 = 0.3

2019. márc. 6. 23:55
 5/9 A kérdező kommentje:

A sorrend nem szamít, szóval: 10 kulonbozo golyóból 10 alatt a 3,vagyis 120 féle módon valaszthatunk ki 3 golyót.

Mivel a kérdés az hogy ebbol a 120 esetből hány olyan van amiben van kék golyó, a 10 ból kivonok egyet, vagyis a kék golyót, így 9 alatt a 3 al megkapom az összes olyan esetet, amiben nincsen kék golyó, ez 84.

Aztán a 120 ból kivonva a 84 t megkapom az osszes olyan esetet amiben van kék golyó, ami 36. Helyes a gondolatmenet es a megoldás?

2019. márc. 7. 00:16
 6/9 anonim ***** válasza:
59%

Kétféleképpen lehet számolni;


1. Direkt számítással; ha van a golyók között kék, akkor a másik kettő (9*8)/2=36-féleképpen húzható ki. Ebben az esetben nem foglalkoztunk a golyók sorrendjével; ha az is fontos, akkor meg kell szorozni annyival, ahányféleképpen a 3 golyó egymás mellé pakolható, ez 3*2*1=6, tehát 6*36=216-féleképpen lehet a golyókat kihúzni.


2. Az összesből számolva: minden megkötés nélkül, ha számolunk a sorrenddel, akkor 10*9*8=720-féleképpen húzhatjuk ki a golyókat. Most számoljuk ki azt, hogy hányféleképpen NEM húzunk kéket, erre 9*8*7=504 lehetőség van, így 720-504=216 esetben lesz kék a golyók között. Ha a sorrend nem számít, akkor osztani kell 6-tal.


Ez az egész akkor működik, hogyha a golyók között egyáltalán van kék (mivel erről nem szólt a feladat), mert ha nincs köztük, akkor értelemszerűen 0-féleképpen következhet be.

2019. márc. 7. 00:25
 7/9 anonim ***** válasza:

Elsoben as a hiba, hogy annak az eselye, hogy masodikra kek jon= elso nem kek, masodik kek 9/10*1/9=1/10

Ugyanigy harmadik kek 9/10*8/9*1/8=1/10

Osszesen 0.3 ahogy a tobbiek irtak. A harmas valasz teljesen rossz.


216 felekeppen fordulhat elo, ennel a kerdesnel az ismetles nelkuli szamot varjak megoldasnak. Es nem valoszinuseget.

2019. márc. 7. 08:53
 8/9 vurugya béla ***** válasza:

Kétféleképp lehet értelmezni a feladatot!


Ha a golyókat egyesével, sorban húzod ki, akkor számít a sorrend. Ilyen esetben a "van közte" arra utal, hogy könnyebb lesz a "nincs közte" eseteket az összes esetből levonni, azaz 10*9*8 - 9*8*7 = 216 a helyes válasz. (Ifjutitan ezt számolta ki.)


Ha a golyókat egyszerre veszed ki, akkor nem lényeges a sorrend, ekkor a kék golyó mellé kettőt kell csak választani 9 közül, ez (9 alatt a 2) = 36 esetet ad.

2019. márc. 7. 23:45
 9/9 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, most látom, hogy hebehurgya voltam, csak az utolsót olvastam el, és ugyanazt írtam, amit már leírtak...
2019. márc. 7. 23:47