Hogyan lehetne megoldani a következő feladatokat?


Legyen p prímszám.


a) Egy szabályos p-szög csúcsai között egy körutat tervezünk úgy, hogy minden csúcson pontosan egyszer menjünk keresztül. Ezt hanyfelekeppen tehetjük meg, ha az elforgatassal egymásba vihető körutakat nem különböztetjük meg?


b) bizonyítsuk be, hogy p|(p-1)+1 (Wilson-tetel)


Egy szokokutban 6 egymás mellett, egy vonalban elhelyezett kiömlő nyilason keresztül törhet magasba a víz. Minden vizsugarat egy-egy színes lámpa világít meg. Mindegyik vízsugár megvilagitasa - féle színű lehet: kék, piros vagy sárga. Az egyik latvanyprogram úgy változtatja a vizsugarak megvilagitasat, hogy egy adott pillanatban 3-3 vízsugár színe legyen azonos, de mind a 6 ne legyen azonos színű(pl.kek-sarga-sarga-kek-kek-sarga)

Hányféle különböző látványt nyújthat ez a program, ha a vizsugaraknak csak a színe változik?


Andras, Barbara, Cili, Dezső, Edit és Feri moziba mennek. Hanyfelekeppen foglalhatnak helyet 6 egymás melletti széken úgy, hogy a 3 lány ne 3 egymás melletti széken üljön?


Szekrénye akasztós részébe Kovács úr vasárnap este 7 inget tesz be, a hét minden napjára egyet-egyet. Az ingek között van 2 fehér, 2 világoskék és 3 sárga. Reggelente nagyon siet, ezért Kovács úr csak benyul a szekrénybe, és anélkül, hogy odanezne, véletlenszerűen kivesz egy inget. Mennyi a valószínűségi, hogy a hét első három napján vagy 3 különböző színű vagy 3 egyforma színű inget választ? (Ha valamelyik nap viselt egy inget, azt utána már nem teszi vissza a szekrenybe)


(90 alatt a 6) paritása számológép nélkül


2019. márc. 3. 21:06
 1/2 anonim ***** válasza:

a) Ez nekem nem teljesen világos. Például p = 5 esetén a szabályos 5-szögben az ABCDE és AEDCB körutak különbözőnek számítanak? Ugye akárhogy fogatod őket a síkban nem fog egymásba esni a két sorrend, viszont ha csak az útvonalat vesszük figyelembe, akkor azok fedik egymást ennél a két körútnál. Ha különbözők, akkor elég egyértelműen (p – 1)! lesz a végeredmény, ha nem, akkor _talán_ (p – 1)!/2, de még nem gondoltam át teljesen.


b) Erre egy csomó bizonyítást találsz Google-lel.


Szökőkút: A két színt 3*2-féleképpen tudod választani, és a második színnel megvilágított vízsugarakat ettől függetlenül (6 alatt a 3)-féleképpen. Ez összesen 6*(6*5*4/3!) = 120 lehetőség.


Andrásék: Összesen 6! sorrendben ülhetnek le. Ebből rossz az, ha a három lány az 1.–3., 2.–4., 3.–5. vagy 4.–6. helyeken ül. Ez 4 lehetőség, és mivel mindegyikhez 3!*3! sorrend tartozik (a három lány sorrendje függetlenül választható a 3 fiú sorrendjétől), ezért összesen 4*3!*3! rossz, tehát 6! – 4*6*6 = 576 jó sorrend van.


Szekrényes: Összesen 7! sorrendben veheti fel a 7 inget. Hogy az első 3 nap egyforma az ingeinek színe, az csak úgy lehet, hogy a fehér ingeket veszi elő, őket pedig 3! sorrendben tudja. Hogy különböző színű ingeket 2*2*3-féleképpen választhatja, de a sorrend is számít, tehát ezt 3!-ral még szorozni kell. Összesen (3! + 3!*2*2*3)*4! jó lehetőség van, mert a maradék 4 nap tetszőleges sorrendben veheti fel az ingeket. Így a kérdéses valószínűség

(3! + 3!*2*2*3)*4!/7! = 3!*(1 + 12)/7*6*5 = 13/35 ≈ 37,1%.

Oldd meg úgy is, hogy a megoldás során nem tekinted különbözőnek az ingeket.


(90 alatt a 6) = 90*89*88*87*86*85/(6*5*4*3*2*1) --6*5-tel majd 4*2-vel egyszerűsítve--> 3*89*11*87*86*85/3 = 89*11*87*86*85, amiben a 86 páros tényező, így a végeredmény is páros.

2019. márc. 3. 22:10
 2/2 anonim ***** válasza:

p prím: Tekintsük úgy, hogy a körutak akkor egyformák, ha a térképeiken az irányítatlan szakaszok által meghatározott alakzatok egybevágóak (például négyzet esetén az ABDCA és az ADBCA körutak egyformák, meg természetesen a fordítottjaik is).

Mivel a körút során mindig átmegyünk az egyik csúcson, így mindig tekinthetjük azt az elsőnek, meg a sorrend sem számít, így összesen (p – 1)!/2-féle körút lehetséges (legalább is, ha p > 2). Nézzük, hogy miket számolunk így többször. A legkisebb pozitív szög, amivel egy ilyen alakzatot elforgatva az önmagába megy át az csak n*2*π/p nagyságú lehet, ahol n osztója p-nek. Azért, mert p prím, két lehetőség van: n = 1 vagy pedig n = p.

Az első esetben, hogy tényleg minden 2*π/p szögű forgatás magába vigye az alakzatot, minden csúcsnak egyformának kell lennie, tehát csak úgy haladhatunk, hogy 1-esével végig megyünk a szomszédos városokon, vagy 2-esével megyünk, vagy 3-asával,… vagy p – 1-esével. Könnyű látni, hogy a p – m-esével lépkedés ugyanazt az utat adja, mint az m-esével lépkedés, csak a másik irányba, így ilyenből összesen (p – 1)/2 van.

Ha másik esetben a térkép csak úgy megy önmagába, ha teljesen körbe forgatjuk; 2*π/p forgatásra pedig egy vele egybevágó, de a (p – 1)!/2 képletben külön számolt utat kapunk. Ez azt jelenti, hogy ha ezekből az utakból k-féle van, akkor mind a k-félét p-szer számoltuk. Másrészt az első esettel együtt ezek teljes száma vissza kell adja a (p – 1)!/2-t:

(p – 1)/2 + p*k = (p – 1)!/2,

p – 1 + 2*p*k = (p – 1)!,

p + 2*p*k = (p – 1)! + 1,

//Megjegyzés: p*(2*k + 1) = (p – 1)! + 1, és mivel az asszimmetrikus utak száma (k) egy létező egész szám, ez éppen azt jelenti, hogy p|(p – 1)! + 1, tehát megvan a Wilson-tétel.//

k = ((p – 1)! + 1 – p)/(2*p).

Tehát az összes lehetőség az útvonal megtervezésre

(p – 1)/2 + k = (p – 1)/2 + ((p – 1)! + 1 – p)/(2*p) = ((p – 1)! + (p – 1)^2)/(2*p).

Végül ne felejtsük el, hogy ez csak p > 2 igaz, p = 2-re a lehetséges útvonalak száma 1, és a Wilson-tételt is külön ellenőrizni kell: (2 – 1)! + 1 = 1! + 1 = 2, ami tényleg osztható 2-vel.

2019. márc. 4. 10:22