A biológiaérettségi egyik tesztkérdésénél a megadott öt válaszlehetőség közül a két jót

kell megjelölni.

a) Számítsa ki annak a valószínűségét, hogy az öt lehetőség közül kettőt véletlenszerűen kiválasztva a két jó választ találjuk el!


Én az összes esetet úgy számolnám, hogy 5×4=20, mivel először 5 válaszlehetőségből, majd 4-ből választhatok, Viszont a megoldókulcs azt mondja, hogy 5-ből választok 2-őt, ezért 5 alatt a 2, vagyis 10 az összes eset. Mi ebben a logika? Hogyan jöjjek erre rá?



2019. febr. 25. 18:04
 1/3 anonim ***** válasza:
Az a kulcs gondolat, hogy a két jelölés azonos értékű, vagyis nem számít a sorrend. Ha elsőre az A választ jelölöd, másodjára a B-t, illetve elsőre B-t, másodjára A-t jelölsz, az a te számításodban külön eset, de a valóságban (és a helyes 10 esetben) ugyan az.
2019. febr. 25. 18:21
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!:)
2019. febr. 25. 18:23
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem feltetlenul kell rajonnod, mert ugyanaz jon ki vegeredmenynek, akarhogy szamolod.


(2 alatt a 2)/(5 alatt a 2)=1/10 ugyanannyi, mint

2*1/(5*4)=2/20


Minden yan feladat, amit ki lehet szamolni ugy, hogy nem szamit a sorrend mindig kiszamolhato ugy is, nhogy figyelembe vesszuk a sorrendet.

2019. febr. 26. 08:20