Pandamaci30 kérdése:

Mennyi a valószínűsége annak, hogy 6 emberből legalább 2 egy hónapban született?

Kérlek segítsetek megoldani!

2019. febr. 6. 13:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Összes eset: 12^6=2985984

Kedvező eset: ezt úgy számoljuk ki, hogy a rossz eseteket számoljuk meg, és az egészből kivonjuk.

Rossz esetek: mindenki különböző hónapban született: 12*11*10*9*8*7=665280, tehát 2985948-665280=2320704 esetben van legalább 2 ember, akik ugyanabban a hónapban születtek.

Valószínűség: 2320704/2985984=~0,7772=77,72%.

2019. febr. 6. 15:22
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Az előző válaszoló alapvetően helyes választ adott, mégis bele lehet kötni a megoldásba, mert abból az alapfeltételezésből indul ki, hogy egyforma az esélye bármely hónapban születésnek, ami nem teljesen igaz, mert a hónapok nem egyenlően hosszúak. Az viszont, hogy egy valószínűség a kedvező esetek száma osztva az összes eset számával sajnos csak akkor használható formula, ha az eredeti eseményhalmaz, amelyből a kombinált eseményeket generáljuk, egyenlő valószínűségű elemekből áll. A precíz megoldás tehát összetettebb, hiszen olyan eseményhalmazból kell kiindulni, mely az év egyes napjain való születésből áll, és nem olyanból, amely a hónapokon való születésből.
2019. febr. 6. 20:26
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen jogos a 2-es hozzászólása, és bevallom, hogy erre nem gondoltam.

Azonban azt tudjuk, hogy minden hónapban közel ugyanannyi nap van (a februárt leszámítva, 1 nap), ráadásul kevés emberről van szó, így intuitíve lehet érezni, hogy a precízebb számolással nem fogunk nagyon eltérő eredményt kapni (legfeljebb 1-2%), ellenben a precízebb számolás sokkal időigényesebb; direkt ugyanúgy nem lehet kiszámolni a kedvező esetet, mint a fenti esetben, a rossz esetekhez pedig (12 alatt a 4)=495 alesetet kellene vizsgálni (illetve az azonos napokat tartalmazó hónapok összevonhatóak, de akkor is sok aleset marad), tehát nem éri meg a precízióra hajtani.

Persze megeshet, hogy valami rövid számolási módot nem látok, így annak örülnék, ha valaki rendelkezne ilyennel.

2019. febr. 6. 21:43