030415 kérdése:

Melyik válasz a helyes? A, 0 B,2 C,4 D, végtelen sok


Hány olyan pozitív egész x szám van, amely esetén a

p(x) = x^2 + 3x + 5

polinom helyettesítési értéke osztható 121-gyel?



2019. febr. 24. 17:44
 1/2 anonim ***** válasza:
végtelen sok
2019. febr. 24. 19:49
 2/2 anonim ***** válasza:

előző: mondanál egy ilyen számot?

amúgy nincs ilyen szám

ugyanis tegyük fel, hogy van ilyen szám:

x^2+3x+5=121k

x^2+3x+5-121k=0

mivel x egész, ezért ennek a megoldásakor a diszkrimináns

négyzetszám kell, hogy legyen:

9-4*(5-121k)=a^2

484k-11=a^2

ekkor a jobb oldal is osztható 11-gyel, ezért a=11b

484k-11=(11b)^2

egyszerűsítve 11-gyel:

44k-1=11b^2

mármost ez ellentmondás, mert a bal oldal nem osztható 11-gyel, a jobb oldal pedig igen

tehát nincs ilyen x egész szám

2019. febr. 24. 20:39