Hány olyan pozitív egész x szám van, amely esetén a
p(x) = x^2 + 3x + 5
polinom helyettesítési értéke osztható 121-gyel?
2019. febr. 24. 17:44
2/2 anonim válasza:
előző: mondanál egy ilyen számot?
amúgy nincs ilyen szám
ugyanis tegyük fel, hogy van ilyen szám:
x^2+3x+5=121k
x^2+3x+5-121k=0
mivel x egész, ezért ennek a megoldásakor a diszkrimináns
négyzetszám kell, hogy legyen:
9-4*(5-121k)=a^2
484k-11=a^2
ekkor a jobb oldal is osztható 11-gyel, ezért a=11b
484k-11=(11b)^2
egyszerűsítve 11-gyel:
44k-1=11b^2
mármost ez ellentmondás, mert a bal oldal nem osztható 11-gyel, a jobb oldal pedig igen
tehát nincs ilyen x egész szám