A számológépeket hogyan "programozzák" be arra a szinte végtelen számra, hogy mindig helyes eredményt adjanak?
A szabályokat programozzák le kvázi írják le a hardware számára értelmezhető formában azaz gépi kódokban mely firmware-ként van a számológépen. Közvetlenül nem szoktak gépi kódot írni mivel nehézkes erre vannak a különböző programozási nyelvek melyekről egy fordítóprogram egy vagy több lépcsőben állítja elő a gépi kódot.
Néhány dolgot ami feltétlen szükséges áramkörökből valósítanak meg, a többit pedig firmware-ből tudja a gép. Mivel sokkal költségesebb lenne az egészet közvetlenül áramkörökből, de még ha úgy is lenne a lényegen nem változtat miszerint a szabályokat írják le melyet a számológép követ.
Gondolj arra, hogy mikor te elvégzel egy műveletet papíron, akkor sem egy nagy könyvből keresed ki az eredményt, ahol minden feladat le van írva, hanem ismered az eljárást és alkalmazod. A számológép is ezt csinálja.
Fantasztikus dolog ez a matematika. :)
Nem véletlen, hogy a korai számítógépek programozói matematikusok voltak. Nem az eredményeket tanítják meg a gépnek, hanem a módot, ahogy ki kell számolni.
Most rettenetesen leegyszerűsítem a dolgot, ha van egy szatyrod, beledobsz egy almát, majd még egyet, a szatyrot nem kel megtanítani arra, hogy 1+1=2 ahhoz, hogy két alma legyen benne.
A számítógép hardveres és szoftveres felépítése egyszerűen eleve elrendelten meghatározza azt, hogy CSAK helyes eredmény születhet. Nem betanítanak minden lehetséges kérdést és választ, hanem a számolási metódust ÉPÍTIK be, ami mindig ugyanúgy működik.
Természetesen a hardver vagy szoftver hibája esetén lehet hiba.
Ez az az eset, hogy a kiindulási példám szatyrán van egy alma nagyságú lyuk. Ha egy alma kiesik, akkor 1+1=1 lesz a hibás eredmény.
Vagy vegyünk egy nagyon egyszerű "számítógépet": egy lapos-elem, és sorba kötve két kapcsoló meg egy lámpa. Ha külön kapcsolom fel a kapcsolókat, vagy egyiket sem kapcsolom be, akkor nem világít a lámpa, ha mindkettőt felkapcsolom, akkor világít.
(-) -- kapcs1 -- kapcs2 -- lámpa -- (+)
És ezzel kész egy 1 bites szorzó.
0 * 0 = 0
0 * 1 = 0
1 * 0 = 0
1 * 1 = 1
Nem programoztuk bele ezt a négy esetet, mégis jó eredményt fog adni. A számítógépek és a számológépek is kb. ilyen elven működnek, csak egy processzorban két kapcsoló helyett van mondjuk pár tíz millió.
Szerintem meg benne van a szorzótábla! :D
G.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!