Alastor99 kérdése:

Fizika feladatot meg tudná nekem oldani vagy legalábbis segítséget nyújtani?


2 kisméretű labdát egyszerre dobunk fel Vo=30m/s illetve Vo=40m/s kezdősebességgel. A labdák tökéletesen rugalmasan pattannak vissza. Határozzuk meg:

a, A feldobástól számítva mikor és milyen magasan találkoznak először?

b, A feldobástól számítva mikor és milyen magasan találkoznak másodszor?

Köszi szépen



2019. febr. 16. 20:57
 1/5 Fizikakedvelő ***** válasza:
Melyik része nem megy,pontosan?
2019. febr. 16. 22:20
 2/5 anonim ***** válasza:

Feldobod a két testet ugyanabból a pontból különböző sebességgel. A gyorsabb tovább fog emelkedni. Tehát emelkedés közben nem találkozhatnak. A lassabb elkezd esni a gyorsabb még emelkedik kicsit aztán az is elkezd esni.


Amíg a lassabb földet ér addig szintén nem tudnak találkozni. A lassabb a földről visszapattan a gyorsabb még esik lefelé akkor fognak először találkozni.


Tehát a lassabb megtesz egy teljes emelkedésnyi utat, aztán ugyanennyit leesik, aztán még h-t emelkedik.

Ezalatt a gyorsabb megtesz egy teljes emelkedési utat s, és s-h -t esik lefelé.


Az ütközés tökéletesen rugalmas lesz meg kell nézni, hogy az adott pontból melyik merre megy tovább, és utána valamikor lesz a második találkozás.


Nem tűnik egy rövid számolásnak :)

2019. febr. 17. 11:45
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, esetleg valaki a számítás menetét meg tudná csinálni??? Nagyon megköszönném :D

2010patron@gmail.com

2019. febr. 17. 13:53
 4/5 anonim ***** válasza:

Maximális magasság:


1/2*m*v^2=m*g*h

h = 1/2*v^2/g


h1 = 1/2*30^2/10 = 45m

h2 = 1/2*40^2/10 = 80m


Egy periódus ideje:

t1=3s (30m/s g=10m/s^2-es lassulással 3s múlva lesz éppen 0)

t2=4s


A lassabb test, mint írtam megy 3s-t fel, 3s-t le aztán még valamennyit, míg találkozik a gyorsabbal.

Összesen 6+t idő után találkoznak.


A másik 4s-t megy fel, tehát (2+t) esik szabadon 80m magasságból (0 kezdősebességgel) a találkozásig.


Nézzük mikor lesz ez egyenlő.


1. test h = 30*t-g/2*t^2

2. test h = 80-g/2*(t+2)^2


30*t-g/2*t^2=80-g/2*(t+2)^2


30*t-5*t^2=80-5*(t+2)^2


Ebből t=1,2s


Tehát 7,2s múlva találkoznak először.

Ekkor a lassabb test felfelé megy, a magasssága h = 30*1,2-5*1,2^2 = 28,8m

sebessége v = v0-g*t = 30-10*1,2 = 18m/s felfelé.


A másik test 3,2s óta esik 80m-es magasságból. Sebessége 32m/s lefelé. Magassága szintén 28,8m.

Ez az első találkozás.


A rossz hír, hogy ez volt a feladat könnyebbik része, és a b rész rád marad :)

2019. febr. 17. 15:11
 5/5 anonim ***** válasza:

Írjad kisgyerek:


"Két azonos tömegű test centrális rugalmas ütközése esetén sebességvektort cserélnek".


Ezzel el tudsz indulni a b)hez :)

2019. febr. 17. 18:07