Hogy kell ezt a geometriai feladatot megoldani?


A januári matek OKTV-n volt ez a feladat (II. kategória, 3. feladat), viszont a megoldásokat még nem tették fel, ezért kérném a segítségeteket benne, mivel a négyből ez az a feladat, amiben még elindulnom se sikerült.

Az ABC általános háromszög A-nál lévő szögfelezője a BC oldalt D-ben metszi. Az ABD háromszög beírt köre az AB oldalt E-ben, az ACD háromszög beírt köre az AC oldalt F-ben metszi. Igazoljuk, hogy az EF szakasz egyenlő húrokat metsz ki a két körből.



2019. febr. 16. 14:59
 1/7 anonim ***** válasza:
35%
Itt valami hiba van: egy beírt kör nem metszhet oldalt!
2019. febr. 17. 09:35
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor rosszul írtam le. Biztos "érinti" volt akkor a "metszi" helyett. Így tud valaki segíteni? Előre is köszönöm!

Üdv

2019. febr. 17. 10:58
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Tekintsük először az ABD háromszögből kimetszett h1 húrt! Állítsunk erre az ABD-be írt (r1 sugarú) kör O1 középpontjából merőlegest! Ha ennek a talppontja T1, akkor h1 éppen kétszerese az O1ET1 derékszögű háromszög ET1 befogójának, így


h1 = 2 * r1 * cos(O1EF) = 2 * r1 * sin(AEF)

(hiszen AEF+O1EF = 90.)


Ha hasonlóan, az ADC háromszög beírt körének középpontja O2, sugara r2, a kimetszett húr h2, akkor


h2 = 2 * r2 * sin(EFA).


Így


h1/h2 = r1/r2 * sin(AEF)/sin(EFA).


A szinusztétel miatt


h1/h2 = r1/r2 * AF/AE.


Az AEO1 derékszögű háromszögből

tg(alfa/2) = r1/AE,

az AFO2 derékszögű háromszögből

tg(alfa/2) = r2/AF,

így

r1/AE = r2/AF,

vagyis

r1/r2 = AE/AF.


Ezt az előző összefüggésbe helyettesítve

h1/h2 = 1

adódik, ami a bizonyítandó állítás.

2019. febr. 17. 16:22
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat, az utolsó előtti lépésben elírtam, alfa/2 helyett alfa/4 kell, de ez a lényegen nem változtat:


tg(alfa/4) = r1/AE,

tg(alfa/4) = r2/AF.

2019. febr. 17. 16:26
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, megértettem a feladatot! :)
2019. febr. 17. 17:38
 6/7 vurugya béla ***** válasza:

Én is megértettem, de kicsit durva volt nekem... Hogyan jöttél rá?


Nincs valami elemi módszer? Töröm a fejem...

2019. febr. 17. 20:40
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Úgy találtam ki a megoldást, hogy először elkezdtem mindent kifejezgetni az oldalakkal, majd észrevettem, hogy egy csomó mindenre, aminek elég csúnya a kifejezése, nincs is szükség, csak az arányukra.


Egyébként azt a két tg(alfa/4)-et sem kellett volna felírnom, csak észrevenni, hogy az AEO1 és AFO2 háromszögek hasonlóak, és már adódik is az

r1/AE = r2/AF

összefüggés. (Bár ez nyilván nem lényegi változtatás, hiszen a tg definíciója mögött is ez a hasonlóság van, csak így még egyszerűbb lett volna elmondani a megoldást.)

2019. febr. 18. 07:06