Milyen sebességgel repül ki az m=30kg tömegű lövedék az s= 1.5m hosszú csőből ha a lökőerő (lőporgáz) F=2,5*10^6? S=a*t^2/2 v=a*t hogy alakítom ezt át, hogy v^2=2a*s legyen? Nem tudok rájönni.

2019. febr. 11. 20:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Szóval s = a/2*t^2 és v = a*t.


Te a t-t akarod kiküszöbölni, szóval ki kell fejezned az egyik egyenletből, és helyettesítened a másikba. Szerintem a másodikból egyszerűbb:

t = v/a,

s = a/2*(v/a)^2 = … (Tessék rendezgetni.)

2019. febr. 11. 20:55
 2/3 anonim ***** válasza:

F = m * a vagyis a = F / m

s = 1/2 * a * t², tehát t = négyzetgyök(2s / a)

Δv = a * Δt

2019. febr. 11. 20:59
 3/3 anonim ***** válasza:

A feladatnak egyébként egy szemléletesebb megközelítése, ha energetikai alapon gondolkodunk.


Az F konstans erő az s úton a lövedéken W=F*s munkát végez. A munkatétel alapján ez egyenlő a lövedék mozgási energiájának megváltozásával. Kezdeti nyugalmat feltételezve:


0.5*m*v^2=W


0.5*m*v^2=F*s


Ezt v-re rendezve v=gyök[2*s*F/m] adódik, amely azonos az előző két válaszoló kinematikai elven történő megoldásával.


Remélem, a kérdezőnek is hasznos egy adott feladatnak kétféle módszerrel történő megközelítése. Az energetikai alapú megoldásnak most az az előnye, hogy nem kell egyenletrendszert megoldani az idő kiküszöbölésével.

2019. febr. 11. 21:29