A 3,99 kg tömegű ólomgolyó 5m hosszú fonalon függ. Egy 0. 01 kg tömegű 400 m/s sebeséggel vízszintesen repülő ólomlövedék pontosan közepén találja el a golyót. A lövedék belefúrodik a golyóba?


a) Mekkora szöggel lendül ki a fonál?

b)Hány fokkal melegszik fel az ólom? Az ólom fajhője 130 J/kgK a golyó és a lövedék hőmérséklete kezdetben egyenlő



#fizika #szög #tömeg #fajhő.golyó
2014. okt. 24. 18:15
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ütközés hatására a rendszer össz impulzusa megmarad.


3,99*0+0,01*400 = 4*x

x = 1m/s


A rendszer össz mozgási energiája:

1/2*0,01*400^2 -ből 1/2*4*1^2-re csökkent. Az elveszett E energia mozgási energia hőenergiává alakul.


E = m*C *dT

dT = E/(m*c)

Nekem 1,53K jött ki.


A golyó 1m/s -os sebességgel elindul, a mozgás során a helyzeti energia nő (följebb kerül) a mozgási csökken és akkor áll meg, amikor a mozgási energiája 0 lesz.


vagyis 1/2*m*v^2 = m*g*h

h = 1/(2g)*v^2

h=0,05m


Ebben a pillanatban a golyó egy olyan derékszögű háromszög csúcsában van, amelynek átfogója a fonál 5m hosszú.

A szemközti befogója R-h = 4,95m hosszú.

Ebből kiszámolható a kilengés szöge.

cos alfa = (R-h)/R

alfa = 8,1 fok.

2014. okt. 24. 20:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2014. okt. 24. 21:07