Ez melyik tétel? Ha P polinommak vannak racionális gyökei, akkor véges sok próbálkozással megkaphatók a (+) / (-) konstans osztói/ legmagasabb fokszámú tag együtthatóinak osztói -nak hányadosából. Lehet nem ez szóról szóra, fejből írtam


2019. febr. 5. 12:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Esetleg 'racionális gyökteszt', meg ugye feltétel, hogy az együtthatók legyenek egészek (illetve legalább racionálisak, ugye akkor először szorzunk egy közös nevezővel), de egyszerűen végig gondolható:


Ha a polinom

a*x^n + b*x^(n – 1) + … + y*x + z,

ahol a, b,… y és z egészek és legnagyobb közös osztójuk 1 (ha mégse, akkor ugye osztunk a legnagyobb közös osztójukkal), akkor a racionális gyököket keressük x = p/q alakban, ahol ugye p és q egészek, és legyenek ők is relatív prímek. Ekkor

a*(p/q)^n + b*(p/q)^(n – 1) + … + y*(p/q) + z = 0, \\ *q^n

a*p^n + b*p^(n – 1)*q + … + y*p*q^(n – 1) + z*q^n = 0.

Ekkor egyrészt az első n tagból kiemelhetünk p-t:

p*(azelsőntagösszege) = –z*q^n,

mivel p és q relatív ezért p*(azelsőntagösszege) osztója z-nek, és mivel ez minden x-re teljesül, ezért p-nek is osztani kell z-t. Tehát a racionális gyök számlálója osztja a konstans tagot.

Másrészt az utolsó n tagból kiemelhetünk q-t, és akkor ugyanígy azt kapjuk, hogy a nevezőjének osztania kell a legmagasabb fokszámú tag együtthatóját.


Szóval a, b,… y és z legyenek egészek úgy, hogy LNKO(a, b,… y, z) = 1 (ugye ez egy egyszerű szorzással/osztással elérhető, ha a polinom együtthatói racionálisak), másrészt ez az olyan a racionális gyökökről mond valamit, aminek a számlálója és a nevezője relatív prímek.

2019. febr. 5. 12:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Na, itt az 5. oldal alján kicsit értelmesebben leírták, mint ahogy nekem sikerült:

[link]

Bocsánat.

2019. febr. 5. 13:21
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. febr. 5. 15:47