Nagyon szépen megköszönném, ha valaki tudna segíteni ennek a feladatnak a levezetésében.
2019. jan. 31. 12:57
 1/6 Wadmalac ***** válasza:

Centrifugális erő: Fc=m*ω^2*r

Kocsit leszorító súlyerő (Fn mint normális, felületre merőleges erő): Fn=m*g

Súrlódási erő: Fs=Fn*μ


A megcsúszáshoz Fc-nek és Fs-nek egyenlőnek kell lennie, vagy Fc-nek nagyobbnak mint az Fs.


Nézzük az egyenlőséget. Helyettesítsük be, amit fent leírtunk.


Fs=Fc


Fn*μ=m*ω^2*r


m*g*μ=m*ω^2*r

Láthatóan egyszerűsíthetünk a tömeggel, kiesik, vagyis a megcsúszás szempontjából nem számít, mekkora, ezért nem is adták meg a kérdésben.


g*μ=ω^2*r


átalakítva:


ω= négyzetgyök (g*μ/r)


Ismert adatok behelyettesítése.


g=9,81 m/s^2

r=50 m

μ=0,4

Megkapod a szögsebességet, ω-t.


Mi kell neked?

A kocsi sebessége, ami itt kerületi sebesség (vt).


vt = r * ω


r= 5m


ω-t előbb kiszámoltad.


ha megvan a vt, ez a legkisebb sebesség, aminél már megcsúszhat a kocsi.


Kérdés második része: ugyanezt végigszámolod, csak most μ=0,2.


Ennyi.

2019. jan. 31. 13:52
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2019. jan. 31. 14:31
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha a kocsi érintőirányban is gyorsul, tesztelési céllal, hogy mekkora sebességnél következik be a megcsúszás, vajon el tudná -e érni a fenti kiszámolt elméleti megcsúszási határhoz tartozó sebességet?


v képletében hogyan jelenne meg a tangenciális gyorsulás?

2019. febr. 1. 19:49
 4/6 Wadmalac ***** válasza:

"vajon el tudná -e érni a fenti kiszámolt elméleti megcsúszási határhoz tartozó sebességet?"

Hát, elvben igen, hiszen a tangenciális gyorsulásnak nincs radiális összetevője.

Gyakorlatban meg nem, a kocsi hajtási jellemzői miatt, kerékösszetartás, hajtott első vagy hátsó, gumikenődés stb.


"v képletében hogyan jelenne meg a tangenciális gyorsulás?"

Van képlet szöggyorsulásra.

2019. febr. 4. 08:39
 5/6 anonim ***** válasza:

"Hát, elvben igen, hiszen a tangenciális gyorsulásnak nincs radiális összetevője."


Érdekes, akkor ebben az esetben szerinted nem az m*r*w^2 centrifugális erő és az m*at tangenciális erő eredőjével kell egyensúlyt tartania a mu*m*g tapadási súrlódási erőnek?

2019. febr. 4. 10:15
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

"Érdekes, akkor ebben az esetben szerinted nem az m*r*w^2 centrifugális erő és az m*at tangenciális erő eredőjével kell egyensúlyt tartania a mu*m*g tapadási súrlódási erőnek?"

Azt az apróságot nem kötöttük ki, hogy a jármű a talajra fejti ki a pályamenti gyorsulásához szükséges erőt. :D

Gyorsulhat az más módon is.

De ha a talajra ható erővel gyorsít, akkor igazad van.

:)

2019. febr. 4. 12:18