Matek feladatok? A kérdőjel kötelező


1.Piroska elhatározza,hogy meglátogatja beteg nagymamáját az erdei házban. Mielőtt elindulna,elkészíti kis kosárkáját az útra. Tesz bele kalácsot,egy üveg bort,amitől a nagyi erőre kaphat,és egy darab sajtot. Hogy az úton ő se maradjon éhen,tesz a kosárba még egy kis kekszet is. Persze ezeket a dolgokat először a boltban meg kellett vásárolnia. Édesanyjától 1000FT-ot kapott,amit még 350 FT-tal kellett kiegészítenie. A kalács árának 7/2 részébe került a bor,a bor árának fele a sajt ára,és a keksz pedig 100 FT-ba került.

Mennyir fizetett a boltban? A kalács hányad részének a sajt ára? Mennyibe kerül a kalács? Mire költötte a legtöbbet?


Előre is köszönöm a segítséget!



2019. jan. 2. 12:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Mindig úgy kezdjük, hogy felírjuk, amit a feladat elmond. Jelöljük a kalács árát K-val, a bor árát B-vel, a sajt árát S-sel, a kekSsz árát X-szel! A feladat elmondja, hogy:

K + B + S + X = 1000 + 350

Vagyis K + B + S + X = 1350

A feladat elmondja, hogy B = 7/2 * K

Ezt behelyettesítve:

K + 7/2 * K + S + X = 1350

A feladat elmondja, hogy S = 1/2 * B = 1/2 * 7/2 * K = 7/4 K

Ezt behelyettesítve:

K + 7/2 K + 7/4 K + X = 1350

A feladat elmondja, hogy X = 100, tehát:

K + 7/2 K + 7/4 K + 100 = 1350

K + 14/4 K + 7/4 K + 100 = 1350

K + 21/4 K + 100 = 1350

25/4 K + 100 = 1350

25/4 K = 1250

K = 200

Innen a tied.

2019. jan. 2. 12:34
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2019. jan. 2. 12:43