Vizsgára készülök, és közben néhány megválaszolatlan kérdésbe botlottam műanyagfeldolgozás témakörben? A kérdőjel kötelező.
1. A polimer kompozitok és a polimer keverékek ugyanazok? Ha nem, mi a különbség?
2. Az elasztomerek hőre keményedő műanyagok. A termoplasztikus elszatomerek pedig hőre lágyulnak. Tehát akkor vannak olyan elasztomerek, amelyek hőre keményednek, és vannak olyanok amelyek hőre lágyulnak? Az előbbire példaként tudom a gumit. Az utóbbira tud valaki példát?
A polimer kompozitok és a polimer keverékek nem ugyanazok. Ezek két különböző típusú anyagcsoportot jelentenek a műanyagfeldolgozásban.
Polimer kompozitok: Ezek olyan anyagok, amelyeket a polimer mátrixba diszpergált töltőanyagokkal vagy erősítőszálakkal kombinálnak. A töltőanyagok lehetnek például üvegszálak, szénrostok, műanyag mikrogyöngyök vagy kerámia részecskék. A töltőanyagok hozzájárulnak a polimer tulajdonságainak javításához, mint például a merevség, a szilárdság és a hőstabilitás. A polimer kompozitok általában heterogén anyagok, ahol a töltőanyagok különálló fázist alkotnak a polimer mátrixban.
Polimer keverékek: Ezek olyan anyagok, amelyeket két vagy több polimer alapanyag mechanikai keverésével hoznak létre. Az egyes polimerek fizikailag elegyednek egymással, és a keverékben jelen vannak. A polimer keverékekben az egyes komponensek nem válnak szét kémiai reakcióval, és a különböző polimerek továbbra is megőrzik az eredeti tulajdonságaikat. A polimer keverékek általában homogén anyagok, mivel a polimerek molekulái egymással jól keverednek.
Az elasztomerek általában hőre lágyulnak, ami azt jelenti, hogy hő hatására rugalmasságuk és rugalmassági tartományuk megnő. Az elasztomerek mechanikai tulajdonságai, mint például a rugalmasság és a deformáció visszaállítása, hőmérsékleti hatásra változnak. Az elasztomerek között azonban vannak olyan típusok, amelyek hő hatására keményednek vagy megkeményednek, és elvesztik rugalmasságukat. Ezek az ún. termpoalkén elasztomerek, amelyek a hőre keményedő elasztomerek csoportjába tartoznak. Ez azt jelenti, hogy bizonyos hőmérsékleten a molekulák közötti keresztkapcsolatok kialakulnak, ami szilárdságot és merevséget eredményez. A hőre lágyuló elasztomerek például a természetes gumi (sziszál és kautszuk), míg a hőre keményedő elasztomerek közé tartozik például a kloropréngumi (neopréngumi).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!