Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A klasszikus fizikában vannak...

A klasszikus fizikában vannak még megválaszolatlan kérdések?

Figyelt kérdés

2015. júl. 6. 13:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Konkrét kérdést most nem tudok mondani, de feltétlenül kell, hogy legyenek. Ha nem lennének, a klasszikus fizika lezárt tudományág lenne. Ilyen pedig nincs.
2015. júl. 6. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ez lehet inkább kémia, és az is lehet, hogy inkább kvantum fizika, nem tudom, de tudok egyet:


Ha vákuumban tépünk fel egy szigszalagot, miért tör ki minden irányba röntgensugárzás?

2015. júl. 6. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Hominida ***** válasza:
84%

Nehéz eldönteni, hogy mit tekintsünk határnak a kérdésedben. Azt már nyilván nem kell tovább vizsgálni, hogy az egyenes vonalú egyenletes mozgás során a test tömegközéppontja mikor hol lesz. De azt még vizsgálni kell, hogy mi az az egyenes vonal. Einstein görbülttér-elmélete is pedzegette ezt, például.


Azt is tudjuk, hogy a tömegvonzás erőt fejt ki a testekre, de tulajdonképpen még gőzünk sincs arról, hogy mi is valójában az a tömegvonzás, mi okozza, miként terjed.


A tehetetlenség törvénye a klasszikus mechanika egyik pillére, de a tehetetlenség létezésének magyarázatához csak nemrég sikerült az első komoly lépést megtenni, és a téma még koránt sincs lezárva.


Az impulzusmegmaradás törvénye szintén a mechanika alappillére – testvére a tehetetlenség törvényének –, de nem ismerjük elméleti bizonyítását, csak a megfigyeléseink igazolták mindeddig.


A Pioneer-anomália egy látszólag teljesen kiismert mechanizmusú tehetetlenségi rendszerben közvetlenül mérhető módon mutatja, hogy valami nagyon fontosról még nem tudunk. Felhetőleg kapcsolatban áll a dolog a sötét energiának nevezett, még teljesen ismeretlen mechanikai tényezővel. Ami a sarkából fordíthatja még ki a teljes fizikát, ha egyszer megtudjuk, hogy hogyan tudunk olyat mi is létrehozni.


Ha már itt tartunk, a többtest-rendszer mozgáselemeinek mindmáig csak közelítő számítási módszereit ismerjük, mert még nem tudtuk egzakt egyenletbe rögzíteni a szabályokat. Pedig lényeges tudás lehetne.


És természetesen én mindezt csak a saját csekély ismereteim alapján, pár perc alatt szedtem össze, vagyis ez a lista még alaposan bővülhet, ha a profik is beleszólnak. Ugyan a fizikának ma az úgyszólván ezoterikusabb ágait kutatják nagy nekibuzdulással, a szub-szubatomi, a kvatumszintű, homályos és még mindig felderítetlen jelenségeket, de ezek a kísérletek valahol össze fognak találkozni az univerzális sötét energia kutatásával is, tehát nem lehet éles vonalakkal felosztani a területeket. A fizika és a kémia határai is elmosódtak az ilyen kutatási területekkel. A csillagászat látszólag haszontalan kutatásai is hozzájárulhatnak ezekhez, mert azok nélkül mi csak annyit ismerhetnénk a világ jelenségeiből, amelyeket a közvetlen környezetünkben ellenőrizni tudunk. A sötét energia léte sem tűnt volna fel senkinek, ha a csillagászok mérhetetlen sok megfigyelését összegezve nem ismertek volna fel gyanús eltéréseket a megjósolható és a megfigyelt jelenségek között. Mondjuk úgy, hogy az egész Fizika egyben még nincs lezárva.

2015. júl. 6. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm
2015. júl. 6. 16:25
 5/9 anonim ***** válasza:

A szigszalag okozta röntgensugárzásra tudjuk a választ.

[link]

2015. júl. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:
79%

#6

A Pioneer-anomáliát már sikerült elfogadhatóan megmagyarázni: az űrszonda egyenetlen hősugárzásából fakadt, ami kis mértékben befolyásolta a sebességét. Úgy tudom, a tudományos körökben ez általánosan elfogadott az anomália megoldásaként. Persze ettől függetlenül derülhetnek ki a gravitációval kapcsolatban még érdekes dolgok.

[link]

[link]

2015. júl. 6. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
Bocs, elírtam, az előző hozzászólásom a 3. válaszhoz kapcsolódik.
2015. júl. 6. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2015. júl. 6. 18:06
 9/9 Tak ***** válasza:

Ja,sok dolog nem világos még,de a vizsgálatok iránya sem megfelelő,sok esetben az alap információ is helytelen,amit az iskola ad,sok a helyettesítő képlet,a változóval számolt egyenlet,hogy kijöjjön a matek.Nem is beszélve a kvantumelméletekről,ahol már nincs út a fizikában,azt a tudomány nemes egyszerűséggel a kvantumfizika feltáratlan mezejének tekinti.

De hogy egy gyakorlati példa is legyen:a korszerű ionhajtóműves utasszállító repülőgépek üzemanyag fogyasztása vajon változik-e a nap irányában való repüléskor,vagy a naptól távolodó repüléskor azonos légköri és föld forgásirány esetén?Miért?

2018. dec. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!