Az űrállomás inerciarendszer?
"A gyorsuló vagy forgómozgást végző vonatkoztatási rendszert nem tekintjük inerciarendszernek." - [link]
A Földet jó közelítéssel vehetjük inerciarendszernek, hiszen a testek Newton törvényei szerint viselkednek. A Földhöz képest az űrállomás forgómozgást végez, tehát a fenti definíció szerint nem tekinthetjük inerciarendszernek, azonban az űrállomáson elvégezhető/elvégzett fizikai kísérletek alapján arra következtethetünk, hogy a testek ott is engedelmeskednek a newton-i fizikának. Most akkor hogy is van ez? Mit kevertem össze?
Az űrállomáson hat ránk a gravitációs erő, mert ott van közvetlen (hogy mennyire közvetlen, az a második ábrán látható itt: [link] ) mellettünk egy böszme nagy Föld. Viszont az űrállomáson azt látjuk, hogy nem zuhanunk a Föld felé. Tehát van egy olyan erő, ami ellentart a Föld gravitációjának, azzal egyensúlyt tart. Milyen testtel való kölcsönhatás okozza ezt az erőt?
Ha semmilyennel, akkor van egy nem kölcsönhatásból származó erőnk, így az űrállomás NEM inerciarendszer.
Az inerciarendszer nem tárgyakhoz van rögzítve, hanem törvényekhez. A Föld hiába áll hozzánk képest, nem inerciarendszer, mert valami kitéríti a Foucault-ingát a lengési síkjából. A 15:21-es csúnyán keveri a dolgokat.
Azt, hogy az inerciarendszer nem azt jelenti, hogy nyugvó vonatkoztatási rendszer.
Newton I. definíciója (axiómája – tulajdonképpen nincsen nagy különbség, de „törvénynek” is szokták hívni, ami szerintem kicsit félrevezető): Az inerciarendszer olyan vonatkoztatási rendszer, amelyben BÁRMELY test megőrzi (nyugalmi állapotát vagy) egyenes vonalú egyenletes mozgását, amíg egy MÁSIK TEST annak elhagyására nem kényszeríti.
Kicsit máshogy: az inerciarendszer olyan vonatkoztatási rendszer, amiben CSAK kölcsönhatásból származó erők vannak.
Ha te becsatolt biztonsági övvel utazol mondjuk egy buszon, és az hirtelen fékez egyet, akkor hozzád képest nyugalomban van. Viszont a táska ami melletted van, előre repül. Eddig nyugalmi állapotban volt, a kérdés, hogy most milyen test nyomta előre. Ha nincs ilyen test – márpedig nem hiszem, hogy tudsz mutatni –, akkor a buszról eldőlt, hogy az nem inerciarendszer (még ha hozzád képest nyugvó maradt is).
Remélem, hogy így már a fentebbi indoklásom is érthető.
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat!
Azonban még mindig nem teljesen tiszta a dolog.
Például az lenne a feladatom, hogy a közelemben minél több inerciarendszert megtaláljak, mert mondjuk kísérleteket szeretnék csinálni. Viszont nem úgy szeretném őket megtalálni, hogy odamegyek, és megnézem, hogy az-e, mert akkor jóval többet kéne mennem, hanem megállapítom, hogy a Föld KÖZELÍTŐLEG inerciarendszer, így az is inerciarendszer lesz (pontosabban közelítőleg inerciarendszer), ami a Földhöz képest nyugalomban van, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Így megtalálom az inerciarendszerek egy részét, viszont teljesen véletlenül felkerülök az űrállomásra, és azt tapasztalom, hogy az is az, pedig nem felelt az előző feltevésemnek. Ilyen módon hány olyan inerciarendszer lehet még, amit nem tudunk anélkül megtalálni, hogy odamennénk?
#4-es
"Az inerciarendszer olyan vonatkoztatási rendszer, amelyben BÁRMELY test megőrzi (nyugalmi állapotát vagy) egyenes vonalú egyenletes mozgását, amíg egy MÁSIK TEST annak elhagyására nem kényszeríti. "
"Kicsit máshogy: az inerciarendszer olyan vonatkoztatási rendszer, amiben CSAK kölcsönhatásból származó erők vannak. "
Az űrállomás megfelel az első definíciónak, viszont a másodiknak nem, pedig egyenértékűeknek kellene lenniük.
Mi lenne, ha az űrállomáson tartózkodók nem tudnának arról, hogy ők a Föld körül keringenek? Ugyanúgy ki tudnák találni a newton-i fizikát, és önmagukat inerciarendszernek tekintenék.
> „Az űrállomás megfelel az első definíciónak, viszont a másodiknak nem, pedig egyenértékűeknek kellene lenniük.
Mi lenne, ha az űrállomáson tartózkodók nem tudnának arról, hogy ők a Föld körül keringenek?”
Ha nem tudnak a Földről, akkor arról sem tudnak, hogy éppen hat rájuk a gravitáció, és akkor olyan erő sem kell, ami ellentart neki. Nem látom, hogy miért lenne ott olyan erő, ami nem kölcsönhatásból származik, ha a kollégák nem tudnak a Földről. Nekem még mindig egyenértékűnek tűnik a két definíció.
> „Ugyanúgy ki tudnák találni a newton-i fizikát, és önmagukat inerciarendszernek tekintenék.”
Hogyha tényleg nem tudnak semmilyen módon kinézni az űrállomásról, szóval a csillagokat se látják meg semmit, akkor attól tartok, hogy igazad van.
> „Ilyen módon hány olyan inerciarendszer lehet még, amit nem tudunk anélkül megtalálni, hogy odamennénk?”
Ilyen módon bármilyen szabadon eső „doboz” inerciarendszer lesz a benne ülők számára.
Ha nem tudnak belőle kinézni, akkor nem fogják tudni azt sem, hogy nem inerciarendszerben vannak. „Nem létezik abszolút vonatkoztatási rendszer.”
De hogy őszinte legyek, ez nekem már kicsit magas. Az általános relativitás elméletbe nem szívesen megyek bele.
(((> „Ez a fékező busz ez nagyon rossz példa. :)”
Mármint szerinted a fékező busz nagyon rossz példa a NEM inerciarendszerre? Mert én éppen arra akartam példát írni, ha megnézed.)))
"Nem létezik abszolút vonatkoztatasi rendszer." Ez volt a kulcsmondat, ezt kerestem. :) Ez így hirtelen nehezen emészthető számomra, így kicsit meg szeretnek belemenni a témába, de ehhez mar egy új témát nyitok.
Köszönöm szepen a segítséget mindenkinek!
Tegyük fel, hogy az űrállomás nem forog, tehát mindig ugyanazon csillag felé néz az orra. Ha kidobok valamit az állomásról, mondjuk elengedem az ajtajában, a Földdel ellentétes oldalon, akkor egy ideig mellette fog lebegni, tehát érvényes rá Newton első törvénye. De ahogy megkerüljük a Földet, a túloldalon már nem a Földtől távolabbi, hanem a Föld felé eső oldalon kellene lennie, miközben a csomag a pályája szerint átkerül az állomás másik oldalára. Tehát elkezdett mozogni az állomáshoz képest. Ez az állomás belsejében lévő dolgokra is igaz. Ez alapján az űrállomás nem inerciarendszer.
De ha bármilyen távoli, egyenesvonalú egyenletes mozgást végző testet is nézünk, ahhoz is hol közeledni, hol távolodni fogunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!